Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği

Kestanepazarı Lise Yurt Müdürü Mehmet Kandemir, öğrencilere Adab-ı Muaşeret ve Yaşayan Fıkıh başlıkları altında her Perşembe seminer veriyor. 11 Aralık 2014 tarihli seminerin konusu “Kur’an Ayetleriyle Sigaranın Zararları, Dini ve Akli Hükmü Nedir?” idi.

Kandemir, içenlerin anlamaları, içmeyenlerin de anlatabilmeleri için konuyu çok dikkatlice dinlemelerini ve özellikle delilleri not almalarını tavsiye etti. Yurtdışında Almanya ve Fransa’da, yurt içinde de çeşitli yerlerde bu konuda konferans ve seminerler verdiğini, çok olumlu sonuçlar aldığını söyledi. On ayrı başlık delille sigaranın hükmünü anlatan Kandemir;

1-  Bile Bile Tehlikeye Atılmak

“Bakara suresi 195. ayetine “Bile bile kendini tehlikeye atmayınız…” göre, sigara içen bu ayette emredilenin tersini yapıp zararını bile bile sigara içtiği için emri ciddiye almadığı sonucu çıkar ki bu haramdır. Zira günahı küçük görmek, emredeni hafife almaktır.”

2-  Zararı Faydasından Çok

Bakara suresi 219. ayetini “Sana içki ve kumarı sorarlar, deki: Her ikisi de büyük günahtır ve her ikisinde de insanlar için (bazı zahiri küçük) faydalar vardır. Ama günahları (zararları) faydalarından daha çoktur.” okuyarak içkinin hükmü nedir? diye soran Kandemir cevap olarak haram yanıtını öğrencilerden aldı. Sözlerine; bazı faydaları olmasına rağmen eğer içki zararı faydasından çok olduğu için haram ise 4000 zararı tespit edilen sigaranın içkiden daha kuvvetli bir haram olması gerektiğini vurguladı.

3-  Pis Şeyler Haramdır

Araf suresi 157. ayette “… Hz. Peygamber benim sözcülüğümü yapar ve ‘temiz olan şeyleri helal, pis olan şeyleri haram kılar’” ve Bakara suresi 172. ayette “… size verdiğimiz rızıkların iyi ve temizlerinden yiyin ve Allah’a şükredin” ayetlerini okuyarak sigaranın pisliğinden dolayı bu ayetlere göre haram olması gerektiğini anlattı.

4-  İsraf ve Kul Hakkı

“Araf suresi 31. ayetinde israf yasaklanmıştır, yasaklanan şey haramdır, sigarada buz gibi israftır. Öyleyse sigaranınsa haram olması gereklidir. Ahzab suresi 57 ve 58. ayetlerinde Allah’ın, Peygamberin ve mü’minlerin haksız yere incitilmeleri çok şiddetli bir şekilde yasaklandığına göre, sigara içmeyen insanların rahatsız edilip incitildiği ortadadır. Çok açık olarak kul hakkına girilmektedir. Bu da haram olduğuna göre hüküm açıktır.”

5-  Çevre Temizliği

“Tevbe suresi 108. ayette Allah’ın temiz olanları sevdiği belirtilir. Sigara içenler kendilerini, dumanla havayı, izmaritle de çevreyi kirlettikleri, yangınlara sebep oldukları için bu hususta da çevreye zarar vermektedirler. İslamda çevre temizliği ısrarla tavsiye edilirken kirletmekte yasaklanmıştır. Bununda hükmü açıktır.”

6-  Emanete İhanet

“Mü’minun suresi 8. ayette “Mü’minler, emanetlerine ve ahidlerine riayet ederler.” Buyrularak emanete ihanetin hadislerle de desteklenerek haram (yasak) olduğu herkesçe malumdur. Oksijenle çalışması için bize emanet edilen vücudumuzu tam zıddı zehirle beslemek emanete ihanet olup bununda hükmü gayet açıktır.”

7-  Zararlıya (Günaha) Yardım, Günahtan Pay Almaktır

“Nahl suresi 25. ayetinde ve Nisa suresi 85. ayetinde Cenab-ı Allah “Günaha sebep olan, yardım eden kişi, o günahtan aynısını alır.” buyuruluyor. Sigara içen kişi verdiği paralarla sigara ticaretine ve binlerce kişinin kanser olmasına yardım etmekte olduğu çok açıktır. Bununda hükmü çok nettir.”

8-  Milli İhanet

“Sigara fabrikatörleri genellikle yabancı kişiler veya menfaatleri uğruna her yıl 100 bin kişinin sigaradan ölmesini önemsemeyen patronlardır. Zira devlet sigaradan kazandığı verginin on katını kanser tedavilerinde harcamaktadır. Buda milli ihanettir ve hükmü açıktır.”

9-  Sigara İçen Her Gün Para Yakar

“Açıkça görülür ki sigara içen her kişi, bir paket için günde 10 Lirayı resmen yakıp dumanını havaya üflemektedir. Para yakan biri akıllıya yakışmayan bu işi ne mantıkla yapar.

Aylık 200 tl ile 30 yılda bir ev yapılır. Her ay 4 öğrencinin yol parası karşılanır. Müslüman akıllı, uyanık ve düşünceli insandır. Kendine yakışanı, yakışmayanı söyletmeden yapandır.”

10- Ailesinin Rızkını, Düşmanlarına Vermez

“Sigara satanlar kesin insanlık düşmanıdır, sağlık düşmanıdır. Her içilen sigarayla büyük çoğunluğu yabancı olan fabrikatörlerin aynı anda kanser ilaç fabrikaları da olduğunu unutmayın. Müslüman günahı-sevabı, faydalıyı-zararlıyı Kur’an penceresinden bakarak görebilendir. Sizlere yakışan bu pisliğe hiç bulaşmamanız ve arkadaşlarınızı iyi seçmenizdir.

Anladığınızı umuyor, sizlere güveniyorum” diyerek seminerini tamamladı.

Mehmet Kandemir Öğrencilere Sigaranın Dini Hükmünü Anlattı
Mehmet Kandemir Öğrencilere Sigaranın Dini Hükmünü Anlattı
Mehmet Kandemir
Mehmet Kandemir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.