Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2015 yılı “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” etkinlikleri çerçevesinde, camiada görev yapan görevliler arasında Hafızlık, Kur’ân’ı Kerîm’i Güzel Okuma, Ezanı Güzel Okuma, Hutbe Okuma, Hutbe ve Şiir Yazma yarışmaları düzenliyor.

Hafızlık yarışması Ege Bölgesi finali İzmir Hisar Camii’nde gerçekleştirildi. Çok sayıda vatandaşın takip ettiği yarışmanın jürisi İzmir İl Müftüsü Prof. Dr. Ramazan Muslu, İzmir Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Ahmet Şamil Ok, Dokuz Eylül İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ziya Şen, İzmir İl Müftü Yardımcısı Mehmet Tüfekçioğlu ve Kestanepazarı Kur’ân Kursu Öğreticisi Kurra Hafız Mesut Güner’den oluştu.

Hocalarımızdan Yasin Uslu Hafızlık Yarışmasında Bölge Birincisi Oldu
Hocalarımızdan Yasin Uslu Hafızlık Yarışmasında Bölge Birincisi Oldu

Kestanepazarı Hocalarından Yasin Uslu Bölge Birincisi Oldu

Bölge Finaline Aydın, Antalya, Uşak, Manisa, Isparta, Burdur, Muğla, Denizli, İzmir ve Afyonkarahisar’dan il birincileri katıldı.

Değerlendirmeler sonucunda 94,8 puanla İzmir’i temsilen yarışmaya katılan, Kestanepazarı Hatay Kur’an Kursu Öğreticisi Yasin Uslu bölge birincisi oldu. 93,6 puanla Afyonkarahisar’ı temsilen yarışmaya katılan Hüseyin Altın ikinci; 91,5 puanla Denizli’den yarışmaya katılan Aytekin Yiğit bölge üçüncüsü oldu.

Hafız Yasin Uslu, 2 Ağustos’ta Ağrı’da yapılacak olan Türkiye Finalinde bölgemizi temsil edecek.

Yasin Uslu, Geçmiş Yıllarda da Birincilikler Almıştı

1994 – 2002 yıllarında Kestanepazarı’nda eğitim gören Uslu, 1996’da hafızlığını tamamladı. Aynı yıl yapılan Kur’ân Kursları Arası Hafızlık Yarışmasında Türkiye 4.’sü, 2003’te Hırvatistan’da yapılan Hafızlık Yarışmasında Dünya Üçüncüsü olmuştu. Uslu’nun çeşitli yıllarda yapılan yarışmalarda bölge birincilikleri de bulunuyor.

9 yıl İmam Hatip olarak görev yaptıktan sonra 2012 yılında Kestanepazarı’na Kur’an Kursu Öğreticisi olarak atanan Uslu, imamlık görevi boyunca da hafız yetiştirmeye devam etmişti. Kestanepazarı’na atanmasından bu yana 16 hafız yetiştiren Uslu’nun şuanda 9 öğrencisi bulunuyor. 2014-2015 eğitim-öğretim yılının başlangıcından itibaren 11 aylık süre içinde bir öğrencisi de hafızlığını tamamladı.

Bölge birinciliğinin ardından hocamızın duygularını aldık:

Yasin Uslu
Yasin Uslu

Fidan: Bölge finali için kendinizi yarışmaya nasıl hazırladınız?

Yasin Uslu: Şubat ayından beri arka arkaya üç mukabele okudum. Mukabelelerin 2’sini Nuru Osmaniye Mescidi’nde ve birini de Bahçelievler Camii’nde okudum. Mukabeleler bittikten üç gün sonra da yarışmaya girdim. Yarışmaya iyi hazırlanmamda mukabelelerin bana katkısı büyüktür.

Fidan: Bölge Birincisi oldunuz, neler hissediyorsunuz?

Yasin Uslu: Öncelikle kendi ilimde, ev sahibi olarak birinci olmak benim için ayrı bir mutluluk. Benim için en önemli anlardan biri, yarışma esnasında jürinin bana ilk soruyu sorduğu andaki heycanım. Bu beklenti heyecanını tekrar tekrar yaşamak için her zaman yarışmalara girmeyi isterim.

Fidan: Hafızlığınızı nasıl koruyorsunuz?

Yasin Uslu: Hafızlığımı zinde tutmamın en önemli noktası, hafızlığa çalışan öğrencilerimden dinlediğim dersler. Her gün farklı sayfalardan okudukları dersleri dinlemek, büyük ölçüde hafızlığımı korumama destek oluyor. Tabii ki hafızlık yaparken sayfaları sağlam bir şekilde yapmak da, hafızlığı korumada önemli bir faktör oluyor. Bu konuda, Kur’an kursu yıllarımda hafızlığı kendisinde yaptığım, şu an İstanbul İl Müftü Yardımcısı olan Şahin Yıldırım hocama emeklerinden dolayı şükranlarımı sunuyorum.

Ve de öğrencilik hayatım boyunca bana çok büyük destekleri olan Kestanepazarı’na; yetişmemde emeği olan tüm hocalarıma, kurumumuza desteklerini esirgemeyen yardımseverimize ve kuruma hizmet eden tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum.

Bölge Finali Tarihi Hisar Camii'nde Yapıldı
Bölge Finali Tarihi Hisar Camii’nde Yapıldı
Yasin Uslu ve Hafızlık Yapan Öğrencileri
Yasin Uslu ve Hafızlık Yapan Öğrencileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.