Yard. Doç. Dr. Ahmet Tahir Dayhan: “Hz. Peygamber, Hadis ve Sünnet Olmadan Kur’an’ı Anlayamayız.”

DEÜ Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Ahmet Tahir Dayhan öğrencilerimize hadisin ve sünnet-i seniyyenin önemini anlattı.

Ahmet Tahir Dayhan Öğrencilerimize Hadis ve Sünnetin Dinimizdeki Önemini Anlattı

Kur’an-ı Kerim’i anlamanın hadis ve sünneti bilmekle mümkün olduğunu söyleyen Dayhan; “Örneğin, Mısırlı bir kıpti ihtida etmiş olsun. Ona Kur’an’ı verin.Acaba sünnet ve hadisi bilmedennasıl bir İslam çıkarabilir?” diyerekKur’an’ı açıklamanın ancak sünnet ile mümkün olduğunu vurguladı.

Kütüb-ü Sitte veya tis’a diye bilinen kitapların yazıldığı zamanlardaki hadis yolculuklarını anlatan Dayhan; Türklerin, hadislerin toplanması ve gelecek nesillere aktarılmasında büyük emekleri olduğunu vurguladı. Buhara, Semerkand gibi kutsal topraklara uzak diyarlarda yetişen hadisâlimlerinin, yıllarca ve kilometrelerce süren zorlu hadisyolculuklarında, kimi zaman anne-baba, kardeşleri gibi yakınlarının vefat etmesine rağmen bile onların yanlarında olamadıklarını; kimi zaman binekle, kimi zaman yaya yol alarak, bin bir zorluğa katlanarak, en sağlam kaynaktan hadislere ulaşmaya ve bizlere ulaştırmaya çalıştıklarını anlattı.

Konuşmasında Hz. Peygamber’in yasa koyuculuğunu ve açıklayıcı olarak gönderildiğini ayetlerle örneklendirerek anlatan Dayhan; Hz. Peygamber, onun sünneti ve hadis-i şerifler olmadan Kur’an’ın anlaşılamayacağını vurguladı.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Yazdır

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tertemiz yavrularımıza Kitabullah'ı nakşediyoruz...

Hz. Osman ibni Affan (R.A)’dan rivayet olunur ki; Rasûlullah (S.A.V) şöyle buyurdu: “Sizin en hayırlınız Kur’anı öğrenen ve öğretendir.” Hadis-i Şerif