Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği

444 9 232

Buca Müftülüğünce hazırlanarak uygulamaya konulan “Özel Destek Din Hizmetleri Projesi” kapsamında Türkiye’nin ilk konuşma özürlü, sağır ve dilsiz vatandaşlara yönelik Kur’an kursu Buca’da açıldı. Hacı Ahmet Susuzlu Kur’an Kursu engelli vatandaşlarımıza din hizmetleri sunuyor.

Türkiye'nin İlk İşitme Engelliler Kur'an Kursu Hacı Ahmet Susuzlu, İzmir'de Ders Vermeye Başladı

Buca Müftüsü Adem Gülmek: “Hedefimiz, Tüm Engelli Vatandaşlarımızın Önlerindeki Engellerin Bir an Evvel Ortadan Kaldırılmasını Sağlamaktır.”

Kur’an kursunun açılışında bir konuşma yapan Buca Müftüsü Adem Gülmek şunları söyledi: “2011 yılı kutlu Doğum Haftası etkinliklerinde iki engellinin sitemiyle ateşlediğimiz meşale bu gün daha gür şekilde hizmetlerimize ışık tutmaktadır.” Gülmek, yaptıkları incelemede, İzmir ölçeğinde 450 bin civarında engelli bulunduğu ve bunların yakınlarıyla birlikte bir milyonu aştığını ve bu büyük kitlenin din hizmetlerinden yeterince faydalanamadığının anlaşılmasıyla bu projenin ortaya çıktığını ifade etti. Gülmek; “Proje ile hedefimiz tüm engelli vatandaşlarımızın din hizmetlerinden azami ölçüde yararlanmalarını sağlamak, önlerindeki engellerin bir an evvel ortadan kaldırılmasını temin etmektir.” dedi.

20 Gönüllü Personelimize İşaret Dili Eğitimi Aldırdık

Gülmek Türkiye’nin ilk işitme engelli Kur’an kursu için “Engelli din eğitimi çerçevesinde hizmetlerimizden istifade edemeyen işitme engelli kardeşlerimiz için 20 bayan Kur’an Kursu Öğreticisi ve 20 Cami görevlisi arkadaşımıza gönüllülük esası üzerine Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile işbirliğine giderek ‘İşaret dili temel eğitimi’ aldırdık. Bu eğitimlerimiz ileri düzeyde halen devam etmektedir. Bununla birlikte İşaret dili Eğitmeni desteğiyle her hafta Cumartesi günleri konuşma özürlü, sağır ve dilsizlere yönelik Temel Dini Bilgiler derslerine başladık. Bu eğitimlerimiz yaklaşık 4 aydır devam etmektedir” dedi.

Buca Müftülüğü Özel Destek Din Hizmetleri Projesini bilimsel çalışmalarla destekleyerek bir dizi çalıştay, panel ve konferanslarla tanıtım çalışmaları devam etmektedir.

Detaylar ve gelişmeleri Buca Müftülüğü’nün www.bucamuftulugu.gov.tr internet sitesinden
takip edebilirsiniz.
Hacı Ahmet Susuzlu Kur'an Kursu, Bay ve Bayan Olmak Üzere İki Gurup Öğrenciye Ders veriyor
Buca Müftülüğü Personeli, Halk Eğitim Merkezinden İşaret Dili Eğitimi Alarak Engelli Vatandaşlara Din Hizmetini Götürmeye Devam Ediyor
Kur'an Kursu Öğreticileri, Engelli Vatandaşlara Din Hizmetlerini Gönüllük Esasıyla Sürdürüyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.