“TEK KANATLI KUŞ UÇMAZ”

Gençlik ve Spor Bakanı Müşaviri ve EHAD Genel Başkan Yardımcısı Ali Özdemir, Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği’ni ziyaret etti. Ziyarette “Tek kanatlı kuş uçmaz” atasözüne değinen ve hafız öğrencilerin en iyi üniversitelerde eğitim almaya layık olduğunu belirten Özdemir, “Kestanepazarı’na öğrencilerini bu şekilde çağın gerektirdiği donanımlarla yetiştirdiği için teşekkür ederiz” dedi.

Anadolu’da birçok Kur’an kursu ve hafızlık müessesinden çıkan öğrencilerin bir süre sonra kayıp nesle dönüştüğünü gözlemlediğini vurgulayan Özdemir, “Bu zaiyatı engellememiz lazım. Bu konu da gördüğüm Kestanepazarı bunun yolunu bulmuş. Kurum olarak Türkiye’de en az zaiyatı veren kurum olduğunuzu söyleyebilirim. Bu tamamen öğrencinin motive edilmesi ile alakalıdır. Sizler burada bu eğitim yerleşkesinde sunduğunuz sosyal imkânlar ile öğrencilerinizi motive etmeyi başarıyor, ayrıca çağın gerektirdiği bir biçimde gençleri geleceğe hazırlayabiliyorsunuz. Bu sebeple dernek yöneticilerinizi ve personelinizin tek tek tebrik ederim” dedi.

“HAFIZLIK VE ÖRGÜN EĞİTİM BİRLİKTE VERİLMELİ”

Hafızların zayi olmasında sosyal çevrenin çok büyük bir etken olduğunu dile getiren Özdemir, “İnsanlar ister istemez içine girdikleri çevreden etkileniyor. Siz vali dahi olsanız bulunduğunuz ortamda İslami duyarlılığı olan tek kişi sizseniz bazen bazı fikirlerinizi söyleyemiyorsunuz. Bu susmalar bir süre sonra da kişiliğe yansıyabiliyor. Oysa ki çevrenizde sizin gibi düşünen insanlar olursa doğal kişiliğinizi daha rahat yansıtabilirsiniz. Bu yüzden İmam Hatipler sadece imam yetiştirmemeli. İmam Hatipliler Doktor, mühendis, kamu denetçisi ya da öğretmen olarak sosyal hayatın içerisinde her alanda olmalı. Bunun için de hafızlık ve örgün eğitim birlikte verilmeli” dedi.

“HAFIZLAR EDEBİYATTAN TIPA HAYATIN HER ALANINDA OLMALI”

Sosyal hayatın içerisine girmeden bir düşüncenin kendisini geliştirmesinin ve varlığını sürdürmesinin imkânsız olduğunu da belirten Özdemir, “Bizler nihai hedefimizden temel ilkelerimizden şaşmadan hayatın her alanında var olmak zorundayız. Örnek verecek olursak bugün İmam Hatip Liseleri’nin en büyük sıkıntısı Beden Eğitimi Öğretmeni eksikliğidir. Neden çünkü zamanında bize en basitinden top dahi oynatmadılar. Şimdi çocuklarımızı emanet edecek öğretmen arıyoruz. Sadece hafız olarak yetiştirilen ve yanında başka bir meziyet kazandırılamayan nice cevherler imamlık da kazanamayınca meslek hayatına giremediği için mevcut sistem de ne yazık ki tek kanatlı kuşun uçamadığı gibi zayi oldu. Sırf bu yüzden dahi evlatlarımız bir meslek kazanmalı. Hafızların zayi olmasının önüne geçebilmek için evlatlarımıza örgün eğitimle birlikte hafızlık yaptırmalıyız. BESYO’dan tarihe, edebiyattan tıpa kadar hayatın tüm alanlarında öğrencilerimiz var olmalı. Böylece hem gelecek nesli korumuş oluruz” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Müşaviri ve EHAD Genel Başkan Yardımcısı Ali Özdemir, öğrencilerle Hafızlığın meziyetleri üzerine sohbet etti. 

Gençlik ve Spor Bakanı Müşaviri ve EHAD Genel Başkan Yardımcısı Ali Özdemir Kestanepazarı Yönetim Kurulu üyelerine gençlerin eğitimleri için yaptıkları çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Yazdır

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tertemiz yavrularımıza Kitabullah'ı nakşediyoruz...

Hz. Osman ibni Affan (R.A)’dan rivayet olunur ki; Rasûlullah (S.A.V) şöyle buyurdu: “Sizin en hayırlınız Kur’anı öğrenen ve öğretendir.” Hadis-i Şerif