Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği

TEK DUAM HAFIZ DİNLERKEN CAN VERMEK

Kestanepazarı Halkla İlişkiler Müdürü Ali Koç ve Özel Kestanepazarı Hatay Ortaöğrenim Erkek Öğrenci Yurdu Müdürü Zübeyir Kuyubaşı, İzmir İl Murakıbı Süleyman Temiz’i makamında ziyaret etti.

Ziyaretten duyduğu mutluluğu dile getiren İl Murakıbı Temiz, kendisinin Kestanepazarı hayırseverleri sayesinde okuduğunu dile getirerek bu sebepten gönlünün sürekli Kestanepazarı ile olduğunu ve tek duasının hafız dinlerken can vermek olduğunu söyledi.

ÂMÂ HOCANIN İLK HAFIZ TALEBESİ

Manisa’nın Saruhanlı İlçesi Büyükbelen kasabasında1959 yılında doğduğunu dile getiren İl Murakıbı Temiz, ilkokula bir yaş küçük başladığını da belirterek, “11 yaşında ilkokulu bitirdikten sonra, babam beni Manisa Karaköy Kur’an Kursu’na gönderdi. Orada beni İsmail Yeşildağ Hocaya verdiler. İsmail Yeşildağ Hoca âmâ idi. Ben de onun ilk talebelerindendim. Ben orada nûr içinde yatsın rahmetli İsmail Yeşildağ hocamla tam 6 ayda hafızlığımı tamamladım” dedi.

Ardından hâlâ daha anlayamadığı bir tesadüfle babasının İzmir’de oturan bir asker arkadaşına denk gelmesinin ardından İzmir Basmane’ye geldiklerini aktaran Temiz, “Adam beni aldı Çiğli’ye bir kursa götürdü. Adamlar orada beni bir test etti. Baktılar ki taş gibi hafızım. Adamlar ne diploma sordu, ne nüfus beni hemen aldılar kabul ettiler” dedi.

KOYUNLAR ÇALININCA İMAM HATİBE GİTME İMKÂNI BULDU

Orada Halil isminde bir hocası olduğunu ve kendisine onun sahip çıktığını da dile getiren Temiz, bir gün hocasının yanına gelerek “Sen çok iyi bir hafızsın önün de açık burada harcanma” dediğini söyledi. Bu konuşmanın ardından tesadüf o hafta da köyde koyunlarının çalındığını belirten Temiz, “Babam bir ümit belki Salhane’de bulurum koyunları diye İzmir’e gelmiş. Koyunları bulamamış ama beni de görmeden gitmek istemeyince Çiğli’ye kursa yanıma gelmiş. Halil hocayla görüştürdüm hemen beni aldılar ve Kemeraltı’na Kestanepazarı’na getirdiler” şeklinde konuştu.

KESTANEPAZARI’NA DA ANINDA KABUL EDİLDİ

Kestanepazarı Camii’ne tam ders bitiminde girdiklerini hatırladığını da aktaran İl Murakıbı Temiz, “Teneffüse çıkmışlar. Halil hoca içeri girdi. Sonra beni çağırdı. Şimdi Kestanepazarı’na Kurs’un girişinde hemen sağda küçük bir oda var kadınların namaz kıldığı, o yıllarda orası öğretmenler odasıydı. İçeri girdim. Mustafa Genç Hoca, Mehmet Ali Suna Hoca, Rasim Hoca, Ahmet Necati Yağlı Hoca, Zinnur Peksöz Hoca, İshak Türe Hoca, İsmail Türe, Raif Cilasun hepsi oradalar. Beni imtihan etmeye başladılar. Bir hoca oradan ayet soruyor şakır şakır okuyorum. Bir diğeri başka bir yerden soruyor. Onu da okuyorum. Böyle birkaç yerden okuduktan sonra Rahmetli Hacı Raif Cilasun hoca hemen tamam dedi. Bana hadi sen burada kal dedi babama da sen git dedi. Babam ya bunun diploması nüfus cüzdanı Karaköy Kur’an Kursu’nda dedi. Rahmetli Raif Hoca biz alırız onları sen dert etme dedi. Sanırım resmi yazıyla filan istediler ve benim belgelerimi de aldılar Allah razı olsun” dedi.

 

1985’TEN BERİ HAFIZ DİNLİYORUM

Kestanepazarı’nda 1985 yılından beri yurt dışında görevli olduğu süreler haricinde bir fiil hafız dinlediğini de dile getiren Temiz, “Benim gönlüm Kestanepazarı’ndan geçmez. Çünkü beni Kestanepazarı hayırseverleri okuttu. Ben de Kestanepazarı’na hafız dinleyerek hizmet vermeye çalışıyorum. Her zaman dua ederim hafız dinlerken can vereyim.”

HEDEF EN YÜKSEK MAKAM OLMALI

Kestanepazarı’nın imkânlarının kendi öğrenciliği dönemine göre çok arttığını herkesin gördüğünü de vurgulayan Temiz sözlerini şöyle tamamladı:

“Kestanepazarı talebesi hangi dalda ve alanda olursa olsun lise eğitimi ile kalmamalı. Kendisine en yüksek makamı hedef edinmeli. Burada bu kadar yüksek lisans ve doktora hocalarından ders alan öğrenciler akademik kariyer yapmazsa kimse yapamaz.”

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Yazdır

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tertemiz yavrularımıza Kitabullah'ı nakşediyoruz...

Hz. Osman ibni Affan (R.A)’dan rivayet olunur ki; Rasûlullah (S.A.V) şöyle buyurdu: “Sizin en hayırlınız Kur’anı öğrenen ve öğretendir.” Hadis-i Şerif