Tarihimizde Bir İlk! Kestanepazarı Hat ve Tezhip Sergisi Açıldı

Kestanepazarı, kuruluşunun 70. yıl faaliyetleri çerçevesinde, 2016 Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle “Hat ve Tezhip Sergisi” düzenledi.

Hattat İsmail Öztürk ve Müzehhibe Ayşe Nur Fidan’a ait 40 eserin yer aldığı sergi, 11-20 Nisan tarihleri arasında İzmir Kestanepazarı Sergi Salonu’nda (Kestanepazarı Kampüsünde) kurumun Basın-Yayın ve Enformasyon Müdürlüğü küratörlüğünde sergilendi. Sergide; “Besmele”, “Ayete’l-kürsi”, “Rabbi yessir” duası ve “Lâ havle” gibi hat-tezhip eserlerinin uygulamalı örnekleri yer aldı.

11-20 Nisan 2016

Serginin ve Salonun Açılış Kurdelesini İsmail Öztürk, Ekrem Saylam, Hasan Dayhan ve Ayşe Nur Fidan Kesti
Serginin ve Salonun Açılış Kurdelesini İsmail Öztürk, Ekrem Saylam, Hasan Dayhan ve Ayşe Nur Fidan Kesti

Kestanepazarı Tarihinde Bir İlk

Sergi boyunca ziyaretçilere, Hattat İsmail Öztürk tarafından yazılan, Müzehhibe Ayşe Nur Fidan tarafından süslenen ve Kestanepazarı’nca bastırılıp çoğaltılan Hilye-i Şerif hediye edildi.

Sergiyle ilgili Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Dayhan; “Bu sene büyük çınar Kestanepazarı’nın 70. yılının coşkusunu ve heyecanını yaşıyoruz. 70 yıldır Kur’an’a, insana ve ümmete sunduğumuz güzellikleri çeşitli vesilelerle sizlerle paylaşıyoruz ve sizlerle birlikte ilkleri yaşıyoruz. Yeni hizmete açılacak olan Kestanepazarı Sergi Salonu ve buradaki “Hat ve Tezhip Sergisi” Kestanepazarı tarihinde bir ilk olacak.” açıklamalarında bulundu.

Dayhan, Kestanepazarı Tarihinde İlk Olan Serginin Önemine Değindi
Dayhan, Kestanepazarı Tarihinde İlk Olan Serginin Önemine Değindi

Hattat İsmail Öztürk; ”Sizlere eserlerimizi sergilemekten gurur duyuyorum. Bunlar bir paylaşım. Kendimiz için üretmiyoruz. İnsanların görüp beğenmeleri için, insanlığa bir hizmet olan bu eserleri sergiliyoruz.” dedi.

Sergi açılışına İzmir İl Müftülüğü adına katılan Gaziemir Müftüsü Ekrem Saylam, Türk-İslam sanatlarına verdiği değer nedeniyle Kestanepazarı’na ve sanatkarlara teşekkür etti.

Hafta boyunca sergiyi, Hat ve Tezhip sanatıyla ilgilenen sanatkârlar, DEU İlahiyat Fakültesi ve Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri, İmam Hatip öğrencileri ve yüzlerce sanatsever gezdi.

Eserleri sergilenen Hattat İsmail Öztürk ve Müzehhibe Ayşe Nur Fidan’a, Kestanepazarı tarafından “Şükran Belgesi” takdim edildi.

Hatta İsmail Öztürk, Açılışa Katılan Misafirlere Eserleri Anlattı
Hatta İsmail Öztürk, Açılışa Katılan Misafirlere Eserleri Anlattı
Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Yazdır

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tertemiz yavrularımıza Kitabullah'ı nakşediyoruz...

Hz. Osman ibni Affan (R.A)’dan rivayet olunur ki; Rasûlullah (S.A.V) şöyle buyurdu: “Sizin en hayırlınız Kur’anı öğrenen ve öğretendir.” Hadis-i Şerif