Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği

Sudan’da Kestanepazarı Rüzgârı

Hafızlık ve İslami ilimler eğitiminin öncü kuruluşu Kestanepazarı, Lise yurdunda kalan dört İmam Hatip Lisesi öğrencisini dil eğitimi almak için Sudan’ın başkenti Hartum’a gönderdi.


Uluslararası Afrika Üniversitesi’nde bir buçuk ay boyunca yoğun pratik Arapça eğitimi alan Muhammed Çimen, M. Fatih Candan, Muhsin Türk ve Fatih Tiril’e Kestanepazarı mezunlarından ve eğitimine Sudan’da devam eden Ejder Polat refakat etti.

Sudanlıların çok samimi olduğunu, Türkiye’yi ve Türk insanını çok sevdiklerini dile getiren Muhammed Çimen, “Türkiye ile Sudan arasında kültürel olarak çok fark yok. Kestanepazarı’nda kalıyor olmamız bize Sudan’da avantaj sağladı. Sudan halkı bize karşı gayet samimiydi” diye konuştu.

Kaldıkları süre boyunca her fırsatta Sudanlılara Kestanepazarı’nın tanıtımını yapan öğrenciler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın Sudanlı dostu Dr. Fatih Hasny ve Uluslararası Afrika Üniversitesi Külliyetü’ş-Şeria Dekanı Muhammed Osman’ı ziyaret ettiler.

Hartum’da kaldıkları süre boyunca, Kestanepazarılılarca yeni kurulan öğrenci evinde ikamet ettiklerini belirten Muhammed Çimen, “Beraber gittiğimiz Fatih Tiril arkadaşımız Üniversite eğitimine Sudan’da başladı. İnşallah biz de Fatih gibi liseyi bitirip Üniversite eğitimimizi Sudan’da devam etmek istiyoruz. Sonrasında eğitimimizi tamamlayıp ülkemize, Kestanepazarı’na geri dönmek istiyoruz” diye konuştu.

Kurban Bayramını da Türkiye’den uzakta geçiren öğrenciler Türkiye’den gönderilen kurbanları orada keserek Sudan halkına dağıttılar.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Yazdır

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tertemiz yavrularımıza Kitabullah'ı nakşediyoruz...

Hz. Osman ibni Affan (R.A)’dan rivayet olunur ki; Rasûlullah (S.A.V) şöyle buyurdu: “Sizin en hayırlınız Kur’anı öğrenen ve öğretendir.” Hadis-i Şerif