Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği

Şaban Düz Hocamız Kabri başında anıldı

Kestanepazarı Merkez Kur’an Kursu hocalarımızdan Şaban Düz, vefatının 12. Seneidevriyesinde kabri başında anıldı. Anma merasimine Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği 2. Başkanı Cüneyd Dayhan, Kestanepazarı Fidan Eğitim Kurumları Derneği Başkanı M. Mahir Karaşen ve Kestanepazarı Yönetim Kurulu Üyeleri ile Şaban Düz Derneği Yönetim Kurulu ve Üyeleri katıldı.

Kestanepazarı Merkez Kur’an Kursu’nda uzun yıllar ders vererek birçok talebenin yetişmesinde katkısı olan Hacı Hafız Salih Tanrıbuyruğu hocamızın talebesi ve yardımcısı Şaban Düz Hocamız, Işıkkent Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı. Şaban Düz Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Parlak ve üyelerinin de katıldığı anma merasiminde Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği 2. Başkanı Cüneyd Dayhan Yasin Suresi okudu. Kestanepazarı Hatay Kur’an Kursu Hocaları Hafız Mehmet Ali Yakalı ve Hafız Ahmet Sarı’nın Kur’an-ı Kerim okuduğu anma programı, merhum için dağıtılan ikramla son buldu.

ŞABAN DÜZ HOCA

İzmir’in Bayındır İlçesi Arıkbaşı Köyünde 1926 senesinde dünyaya gelen ve 19 yaşındayken hafızlık yapmak için Kestanepazarı’na gelen Şaban Düz hocamız, burada Hacı Hafız Salih Tanrıbuyruğu Hocamızdan aldığı dersler ile hafızlığını tamamlamıştır. Hafız olduktan sonra Tanrıbuyruğu Hoca Efendi’nin yardımcılığını da üstlenen Şaban Düz hocamız, 1950 senesinde İzmir Yüzbaşı Hasan Ağa Camii İmam- Hatipliğine atanmıştır. Ardından Basmane’deki Fettah Camii, Nazilli İmam Hatipliği ve son olarak da Şadırvan Camii İmam Hatipliği yapan hocamız, uzun yıllar Kestanepazarı Merkez Kur’an Kursu’nda ders vererek birçok talebenin yetişmesine katkıda bulunmuştur. Ayrıca Muradiye Vakfı İzmir Şubesi’nde de hizmet veren Şaban Düz Hocamız, yükseköğrenim gören talebelerin himayelerini de sağlamıştır.

Üç çocuk babası olan Şaban Düz hocamız 14 Nisan 2006 tarihinde Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Yazdır

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tertemiz yavrularımıza Kitabullah'ı nakşediyoruz...

Hz. Osman ibni Affan (R.A)’dan rivayet olunur ki; Rasûlullah (S.A.V) şöyle buyurdu: “Sizin en hayırlınız Kur’anı öğrenen ve öğretendir.” Hadis-i Şerif