Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği

Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’ndan Kestanepazarı’na Ziyaret

İlahiyatçı Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, İzmir Menderes İlçe Belediyesi’nin, Menderesliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile ortaklaşa düzenlediği Kutlu Doğum Programına katılmak üzere İzmir’e davet edildi. Hatipoğlu, Menderes 19 Mayıs Stadyumunda gerçekleşen programa katılmadan önce Kestanepazarı Eğitim Kurumlarına da ziyarette bulundu.

B Blok Konferans Salonunda öğrencilerle buluşan Hatipoğlu, onlarla kısa süreli hasbihal ederek; “Kestanepazarı’nda teşehhüt miktarı diyebileceğimiz kısa süreli bir geçmişim var. O dönemlerde Raif Cilasun amca, Ali Rıza Güven amca vardı. O dönemde Kur’an Kursları Müdürü olarak İzmir Müftülüğünde çalıştım. Bu esnada Kestanepazarı’na da gelip gidiyordum. Bir yıl kadar orada görevim oldu. Sonrasında da Arapçamı ilerletmek için Mısır’a gittim.” diyerek Kestanepazarı’nda bulunduğu dönemi öğrencilere aktardı.

Hayat tecrübelerini de öğrencilerle paylaşan Hatipoğlu, Arapçayı öğrenmek için çektiği zorlukları anlatırken; “İnsanlar önemli yerlere kolay bir şekilde gelemiyor, mutlaka bir emek harcanması gerekiyor.” diyerek Mısır’da kaldığı dönemlerde Arapça öğrenmek için verdiği mücadeleyi anlattı.

Nihat Hatipoğlu’na ziyaret sonrası Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği Başkanı Hasan Dayhan tarafından çiçek ve hediye takdim edildi.

Nihat Hatipoğlu Öğrenciler İle Buluştu
Nihat Hatipoğlu Öğrenciler İle Buluştu
Nihat Hatipoğlu'na Öğrenciler Yoğun İlgi Gösterdi
Nihat Hatipoğlu’na Öğrenciler Yoğun İlgi Gösterdi
Nihat Hatipoğlu, Hasan Dayhan
Nihat Hatipoğlu, Hasan Dayhan
Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu
Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu

Nihat Hatipoğlu Kimdir?

1955 Diyarbakır doğumlu. Diyarbakır, Siirt ve Malatya’da ilkokulu tamamladı. 1975’de Uşak İmam-Hatip Lisesi’ni ve Uşak Lisesi’ni bitirdi. 1981 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni tamamladı. Aynı Fakültede Hadis Ana Bilim dalında “Kur’an-ı Kerim’in Anlaşılmasında Hadislerin Rolü” adlı çalışmasıyla doktor, 2000 yılında Doçent, 2012 Yılında da Profesör oldu.

1985-1987 yılları arasında Mısır’da Arapça üzerine eğitim gördü. İmam-Hatip, Kur’an Kursları Müdürlüğü görevlerini yaptı. Şuanda Dicle Üniversitesi ilahiyat Fakültesi Hadis Ana bilim dalı Öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Kanal A’da 5 yıl dini programları hazırlayıp sundu. Ayrıca Ankara’da yayın yapan iki yerel radyoda 10 yıldan bu yana aralıksız olarak haftalık yayınlarına halen devam etmektedir. 2004 yılında Ramazan ayında Flash Tv de, 2005 Ramazan ayında Star Tv de Sahur programını hazırlayıp sundu. 2006 yılında Star Tv de “Dosta Doğru” programı sundu ve 2006 yılında Star Tv de iftar ve Sahur Programlarını sundu.

Kırk civarında yayınlanmış kaset, CD, VCD’si bulunmaktadır. Yurtiçinde ve yurtdışında seri konferansları devam etmektedir. Yazı makaleleri, panel, Diyanet Dergisi, İslami Araştırmalar ve benzeri dergilerde yayınlandı.

Hatipoğlu evli ve üç çocuk babasıdır.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Yazdır

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tertemiz yavrularımıza Kitabullah'ı nakşediyoruz...

Hz. Osman ibni Affan (R.A)’dan rivayet olunur ki; Rasûlullah (S.A.V) şöyle buyurdu: “Sizin en hayırlınız Kur’anı öğrenen ve öğretendir.” Hadis-i Şerif