OSMANLININ KURULDUĞU ŞEHRİ GEZDİLER

Kestanepazarı Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, T.C. İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen “Genç Diriliş” projesi kapsamında ikinci gezisini Bilecik’e düzenledi. Gezi ile öğrencilerin Osmanlı Devleti’nin kurulduğu şehri daha yakından tanımaları ve kuruluş dönemindeki şartları daha iyi öğrenmeleri sağlandı.

Kestanepazarı Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’nin “Genç Diriliş” projesi kapsamında Araştırmacı Tarihçi Yazar Ozan Semerci’nin “Osmanlı Kültürel Mirası’nın Tarihimizdeki Önemi” başlığı altında verdiği seminerden sonra öğrencilere yönelik Bilecik Gezisi düzenledi. Hafta sonu gerçekleşen geziye 45 öğrenci katılım gösterdi.

ŞEHİR TURUNA MÜZE ZİYARETİYLE BAŞLANDI
Akşam saatlerinde Bilecik’e varan öğrenciler ilk olarak konaklama yapılacak otele geçti. Ertesi gün kahvaltının hemen ardından şehir turuna başlayan grup ilk olarak, Belediye personelinin rehberliği eşliğinde Bilecik Belediyesi Yaşayan Şehir Müzesi’ni gezdi. Ardından Bilecik Belediyesi önünde yer alan Bilecek Saat Kulesi’ne geçen grup burada hatıra fotoğrafı çektirdi.

TÜRBE ve CAMİİLERİ DE ZİYARET ETTİLER
Daha sonra Osmanlı Padişahları Tarihi Şeridi’ni de gezen öğrenciler, ardından 3 boyutlu sinevizyon gösterimi ile Osmanlı Devleti’nin Kuruluşu ve Şeyh Edebali’nin öğütlerinin yer aldığı tanıtımı izlediler. Öğrenciler daha sonra sırasıyla Orhan Gazi Camii ve Şeyh Edebali Türbesi’ni de gezerek Bilecik gezisini tamamladılar.

TÜM ECDADIMIZIN RUHU İÇİN DUA ETTİLER
Bilecik gezisinin ardından Söğüt’e geçen grup, öğle namazını Sultan Abdülhamit Han’ın yaptırdığı Hamidiye Camii’nde kıldı. Ardından Hamidiye İdadisi ve Rüştiye’sini de gezen öğrenciler daha sonra Söğüt Müzesi’ni gezdi. Öğlen yemeğinden sonra Ertuğrul Gazi’nin yaptırdığı Kuyu Mescidi’ni gezdi. Ardından Ertuğrul Gazi Türbesi’ni de gezen öğrenciler, burada yapılan Ertuğrul Gazi Saygı Nöbeti Değişim Töreni’ne katıldı ve tüm ecdadımızın ruhu için dua ettiler. İkindi namazını Halime Sultan Camii’nde kılan öğrenciler ikindi namazından sonra İzmir’e hareket ettiler.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on print
Yazdır

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tertemiz yavrularımıza Kitabullah'ı nakşediyoruz...

Hz. Osman ibni Affan (R.A)’dan rivayet olunur ki; Rasûlullah (S.A.V) şöyle buyurdu:
“Sizin en hayırlınız Kur’anı öğrenen ve öğretendir.”
Buhârî, “Feżâʾilü’l-Ḳurʾân”, 21 | Ebû Dâvûd, “Vitir”, 14,15,19 | Tirmizî, “S̱evâbü’l-Ḳurʾân”, 15