Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği

Öğrencilerimiz Türkiye’nin Çeşitli Üniversitelerinde Eğitime Devam Ediyor

 

Üniversiteye giriş sınavlarında başarılı olan öğrencilerimiz, Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde eğitim hayatlarına devam ediyor.

Kestanepazarı’nda Kur’an kursu ve lise eğitimini tamamlayarak üniversite sınavlarına giren 31 öğrencimizin tamamı Türkiye’deki Üniversitelere yerleşti. Öğrencilerimizin büyük bir kısmı eğitimlerinde ilahiyat fakültelerini tercih etti.

Kestanepazarı, fakültelere yerleşen öğrencilerini eğitim hayatları devam edene kadar gönderdiği burslarla desteklemeye devam ediyor.

Tercihini farklı bölümlerden yana kullanan İzmir Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencimiz Fatih Şanal ve Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencimiz İsmail Bayram’a tercihlerinin sebebini sorduk:

İzmir Üniversitesi Yazılım Mühendisliği

Muhammed Malik Fatih Şanal

 

Dokuz Eylül İlahiyat Fakültesi

İsmail Bayram

Fidan: İHL mezunusunuz, sizi bilgisayar programcısı olmaya yönlendiren sebepler nedir?

M. Fatih Şanal: Küçük yaşlardan beri ilgi duyduğum ve severek yaptığım bir iş koluyla ilgili üniversite bölümü okuyorum. Dinini bilen, seven ve bu konularda hizmet etmek isteyen bir bilgisayar programcısı bize lazım. Mesela; İslamı öğreten, sevdiren bir bilgisayar oyunu yok. Bizim dinimiz ve kültürümüzü bilmeyen kişilerin yaptığı işlerde ise kendimizi bulmak imkânsız.

 

Fidan: İlahiyatçı olarak eğitiminize devam etme sebebiniz nedir?

İsmail Bayram: Ülkemizin kaynak metinlere bakarak, yorum yapabilecek ilahiyatçılara ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. 21. Yüz yılın güncel meseleleri hakkında Müslümanları aydınlatabilecek, eski zamana hitap eden fetvaları güncelleye bilecek yeteneklere sahip ilahiyatçılar sadece ülkemize değil İslam dünyasına lazım diye düşünüyorum.

 

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Yazdır

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tertemiz yavrularımıza Kitabullah'ı nakşediyoruz...

Hz. Osman ibni Affan (R.A)’dan rivayet olunur ki; Rasûlullah (S.A.V) şöyle buyurdu: “Sizin en hayırlınız Kur’anı öğrenen ve öğretendir.” Hadis-i Şerif