Öğrencilerimiz Başarılarına Başarı Kattı

2015-2016 Eğitim-Öğretim yılının ilk döneminin bitimiyle Kestanepazarı öğrencilerinin eğitimdeki başarı durumları geçen seneye oranla artış gösterdi.
19 Şubat 2016
Akşemsettin İmam Hatip Ortaokulu ve İzmir Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne giden öğrencilerimizin karne sonuçları hem velileri hem de camiayı sevindirdi.

Hafızlık Derslerine Çalışan Öğrencilerimiz
Hafızlık Derslerine Çalışan Öğrencilerimiz

İmam Hatip Ortaokuluna Giden Öğrencilerimiz Başarılarını Sürdürüyor

Fidan: Sayın hocam öğrencilerin başarı durumları hakkında bilgi verir misiniz?

Halil Taşcı
Halil Taşcı

Halil Taşcı: Bu yıl 8. sınıftan mezun olup bu dönemde hafızlık ve yüzüne bölümüne ayrılacak 44 öğrenciden; 19’u takdir, 18’i teşekkür belgesi alarak %84 başarı sağladı.

Hafızlığının ikinci senesinde bulunan 34 öğrenciden 16’sı takdir, 12’si teşekkür alıp %82 başarı sağladı.

Ortaokul 6. ve 7. sınıf kaydı dondurulmuş 40 öğrencimizden 16’sı takdir, 20’si teşekkür belgesi alarak %74 başarı sağladı.

89 öğrencinin devam ettiği Akşemsettin İHO’da bu yıl alınan 53 öğrenci 5.sınıfa, 25 öğrenci 6. sınıfa, 7 öğrenci 8. sınıfa giderek eğitimlerine devam ediyor. Öğrencilerimiz 62 takdir, 27 teşekkür belgesi alarak %100 başarı sağlandı. Öğrencilerimiz yurt gruplama sistemine göre de %85 başarı kat etti. Özellikle yurtlarımıza bu sene kabul edilen 5. sınıf öğrencilerimiz büyük başarı göstererek 41 tane takdir, 12 tane teşekkür alarak dönemi bitirdi.Kaydı dondurulmuş olan 40 ortaokul öğrencimizin hafızlık eğitimine devam edilmektedir.

 

 Lise Öğrencilerimizin Başarısı Artarak Devam Ediyor

2013-2014 eğitim-öğretim yılında 210 öğrenciyi barındıran lise yurdunun başarı oranı %50 idi. Bu öğrencilerden 18’i takdir, 78’i teşekkür aldı.

2014-2015 eğitim-öğretim yılında 187 öğrenciye hizmet veren lise yurdu, başarı oranını %80’e çıkardı. 2015-2016 yılı 1. dönem sonunda ise hedeflenen başarı oranı yakalanarak  %90’a çıkarıldı.

İzmir Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne giden 183 öğrenciden 32’si hafız, 90’ı ise Arapça eğitimi almış öğrenciler. 183 öğrenciden 72’si takdir, 63’ü ise teşekkür alarak geçen seneye oranla başarı çıtasını yükseltti. Bu başarılı öğrencilerden 61’i ise 1. grup seçilerek her ay burs imkanından faydalanmakta.

Yükselen grafiği ile dikkat çeken dönem sonu başarısını Yurt Müdürü Mehmet Kandemir’e sorduk:

Fidan: %90’lık başarıdaki en büyük etken nedir?

Mehmet Kandemir
Mehmet Kandemir

Mehmet Kandemir: Eğitim-öğretim konusundaki hassasiyetimiz, başarıdaki en büyük etkenimiz disiplinli tavrımızdır. Sonrasında öğrenci ve velilerle diyalog halinde çalışmamız, günü birlik ihtiyaçlar tespit ederek zamanında önlem almamızdır. Bunun yanı sıra her öğrenciyle ilgili aylık raporlar tutuyoruz. Okul ve yurt derslerini de değerlendirerek rapor haline getiriyoruz. İdarecilerimiz bu raporları değerlendiriyor, yapılması gereken uyarıları yapıyor ve alınması gereken önlemleri de zamanında almış oluyoruz.

Fidan: Öğrencilerin eğitimi ile ilgili çalışmalarınız nelerdir?

Mehmet Kandemir: Arapça dersleri için öğrencilere hafta sonları ve hafa içinde temin ettiğimiz Arapça kitaplarından derslere devam ediyoruz. Öğrencilere, fıkıh alanından Diyanet İslam İlmihali, siyer dersinden ise Hatemü’l-Embiya kitaplarını müfredat olarak uygulamaya başladık. 2.dönem başından itibaren de hem uygulamalı eğitimler hem de kitaptan dersler takip edilecek. Eğitim alanındaki çalışmalarımızın devamı ve sürekliliği için ayda bir kere müdür yardımcılarım, yönetim memurlarım ve belletmenlerim ile istişare toplantısı yaparak, öğrencilerin eğitim durumlarını ciddiyetle takip ettik. Tabi ki bu çalışmalarımız yurdumuzla sınırlı kalmayarak öğrencilerimizin okullarıyla irtibatı da koparmadık. Öğrencilerimizin öğretmenleri ile sürekli istişare halinde olduk.

Şahsi olarak da haftada bir gün öğrencilerimize seminer düzenliyorum.

Fidan: İkinci dönem için planlarınız nelerdir?

Mmehmet Kandemir: Öncelikle geçen dönemde başarı oranını %90 veya %95 olarak hedefliyoruz demiştik ve gerçekleştirdik. Okul, yurt, halk eğitim ve müftülük kanalıyla alabildiğimiz tüm yardımları alarak en iyi hizmeti sunmayı planlıyoruz. Öğrencilerimizin namazlarını daha ihlaslı kılabilmeleri için ilmi ve manevi desteği tam anlamıyla vermeye gayret edeceğiz.

Fidan: Son olarak söylemek istedikleriniz nelerdir?

Mehmet Kandemir: Görevde olduğum süre boyunca her bir öğrencime adaletli davranmaya özen gösterdim. Adaletli davranmak benim hayat felsefemdir. Bütün bu çalışmalarımızın ana amacı ise; adalete, samimiyete, ihlasa dayalı Kestanepazarı ruhunu öğrencilerimize verebilmektir.

 

Öğrencilerimizin Üniversiteyi Kazanabilmeleri İçin Tüm İmkanlar Sunuluyor

 

Zübeyir Kuyubaşı
Zübeyir Kuyubaşı

 Fidan: Üniversiteye hazırlanan öğrencilerimize yönelik çalışmalardan bahseder misiniz?

Zübeyir Kuyubaşı: Lise son sınıf öğrencilerimiz için her hafta iki deneme sınavı, her gün saat 17.00 ile 19.00 arası da ders videoları izleterek öğrencilerimizin sınavlarına hazırlanmalarında yardımcı oluyoruz. Yanlış çözülen soruların analizi yapılıyor.

Üniversite tercihlerinde öğrencilere tanıtım yaparak, rehberlik konusuyla şahsen ilgilenmeye çalışıyorum. Zaman zaman yaptığımız sohbetlerle öğrencilerimizi hayata dair bilinçlendirmeye gayret ediyoruz.

 

 

 

Kestanepazarı Gençlik ve Spor Kulübü Öğrencileri Spor ile Buluşturacak

Fidan: Kestanepazarı Gençlik ve Spor Kulübü’nde ne gibi çalışmalar gerçekleştirmeyi düşünüyorsunuz?

Ali Koç
Ali Koç

Ali Koç: İkinci dönem eğitim ve öğretimi aksatmadan tüm öğrencilerimizi haftada iki gün iki saat sporla buluşturacağız. Taekwondo çalışmamızın yanı sıra ata sporumuz güreş dalında da Türkiye Güreş Federasyonu’ndan tescilimizi alacağız. 2016’da Gençlik ve Spor Bakanlığımızın organizesi ile Milli ve Manevi günlerdeki programlara katılacağız.

İzmir İl Spor Müdürlüğü’nün yıl boyu sürecek olan İzmir gençlik merkezleri programlarına gruplar halinde katılıp öğrencilerimizin hizmetine sunacağız. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’nın düzenleyeceği faaliyetlere katılmayı düşünüyoruz. Kestanepazarı Tiyatro Topluluğu ve İzmir Gençlik Merkezleri ile tiyatro oyunları sahneleyerek öğrencilerimizin moral ve motivasyonunu arttıracağız.

 

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Yazdır

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tertemiz yavrularımıza Kitabullah'ı nakşediyoruz...

Hz. Osman ibni Affan (R.A)’dan rivayet olunur ki; Rasûlullah (S.A.V) şöyle buyurdu: “Sizin en hayırlınız Kur’anı öğrenen ve öğretendir.” Hadis-i Şerif