Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği

Mezunlarımızdan Mehmet Kandemir Lise Yurdumuzda Müdür Olarak Göreve Başladı

Mezunlar Derneği Kestanepazarı Hatay Ortaöğrenim Erkek Öğrenci Yurdu Müdürü Mehmet Kandemir'i Ziyaret Etti
Mezunlar Derneği Kestanepazarı Hatay Ortaöğrenim Erkek Öğrenci Yurdu Müdürü Mehmet Kandemir’i Ziyaret Etti

Mezunlarımızdan Mehmet Kandemir, Kestanepazarı Hatay Ortaöğrenim Erkek Öğrenci Yurdu Müdürü olarak kurumlarımızda göreve başladı.

Hocamızın yeni görevinin hayırlı olmasını diliyor, hayırlı hizmetlerinde başarılar diliyoruz.

1971-1977 yılları arasında Kestanepazarı’nda kalan Mehmet Kandemir’e hizmetleri ve projelerini sorduk.

Fidan: Kestanepazarı Lise Yurdu Müdürlüğü görevini kabul etme sebepleriniz nedir?

M. Kandemir: 10 yıldan fazla bir süredir Kestanepazarı’nın ekmeğini yedim. En zorda olduğum zamanlarda yanımda olan bu kurum bana anne-babalık yapmıştır, vefa borcumuz var. Bu hizmetler de nöbet işi, sıranın bende olduğu iletilince vebal altına girdim. Böylece görevimi seve seve kabul ettim.

İkinci etken ise burada, hayırseverlerin bağışlarıyla yetişmem. Kestanepazarı’nın ekmeğinin anne-babamınkinden çok kursağımdan geçmiş olması. Biz de hem kuruma hem de hayırseverlere vefa borcumuzu ödemeye çalışıyoruz. Kendi öğrencilik dönemlerimde imkân azlığından yapılamayan şeyleri gerçekleştirme, öğrencilerimizi zamanın şartlarıyla geleceğe hazırlama Allah’a karşı en büyük sorumluluğumdur. Ben o dönemde bana gelen teklifler içerisinde, en zor fakat sevabı devamlı bir işi tercih ettim.

Fidan: Kestanepazarı eğitimi gelecekte nasıl olacak?

M. Kandemir: Kestanepazarı, Kur’an kursu olmasına rağmen geçmişte üniversite olarak anılmıştır. Ben burada gördüğüm eğitimle imam hatip lisesi ve ilahiyat fakültesini bitirdim. Hafızlık ve Arapça eğitimim beni hayatımda herkesten bir adım öne taşıdı. Hala da bu temel bilgiler bana yardımcı olmakta, insanlara ışık tutmamı sağlamaktadır.

Ülkemizdeki bazı engellemelerle sekteye uğrayan din eğitimi Kestanepazarı eğitim sistemini de etkilemiş fakat iki ihtilal gören kurum hizmetlerini devam ettirmiştir. Günümüzde din eğitiminin önemi anlaşılarak eski hatalar telafi edilmiş ve bizlere büyük imkânlar sağlanmıştır.

Kestanepazarı’nın üniversite olarak anıldığı anlayışla, gelecekte diyanet ve milli eğitim sahalarında halkımıza layıkıyla hizmet edebilecek hafız, din görevlisi, ilahiyatçı, eğitimci ve ilim adamı yetiştirmek gayret edeceğiz ve Türkiye’de söz sahibi olacak gençlere destek olmaya çalışacağız. Yani 10-15 yıl sonra üniversitelerde yer bulmuş akademisyenlerin, diyanette görev almış gençlerin ve ülkemize farklı meslek dallarında hizmet edenlerin hocalarını ziyaret ederek, elimizi öpmeye gelmesini hayal ediyorum.

Fidan: Bir mezun olarak arkadaşlarınıza ne demek istersiniz?

M. Kandemir: Bir Kestanepazarı mezunu olarak hayalim, buradan mezun olmuş, burada kalmış, buranın çorbasını içmiş olan herkesin buraya geldiği bir mezunlar günü programına katılmak. Ne kadar büyük bir aile olduğumuzun bilinmesi…

Mehmet Kandemir Kimdir?

1962 yılında dünyaya geldi. 1971-1977 yılları arasında Kestanepazarı’nda kaldı. Burada hafızlık, Arapça eğitimi ve dini ilimler üzerine eğitim alarak mezun oldu. 1984’te İzmir İmam Hatip Lisesi’ni bitirdi, 1991 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. 1985-1994 yılları arası imam-hatiplik ve öğretmenlik yaptı. 1994-2013 yılları arasında Almanya Nürnberg, Fransa Lyon, Nantua ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nda din görevlisi, öğretmen ve yöneticilik görevlerinde bulundu. 2013-2014 eğitim döneminde Buca Teknik Lisesi’nde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği yaptı.

İzmir’de bulunduğu yıllarda 13 sene boyunca Kestanepazarı’nda yaz Kur’an kurslarında ve hafta sonları derslere girdi.

2014 yılında Kestanepazarı’nın teklifi üzerine, Hatay Ortaöğrenim Erkek Öğrenci Yurdu Müdürü olarak, mezun olduğu kurumda hizmete başladı.

Kandemir, iyi derecede Arapça, orta derecede Almanca ve Fransızca bilmektedir.

Kestanepazarı Hatay Ortaöğrenim Erkek Öğrenci Yurdu Müdürü Mehmet Kandemir
Kestanepazarı Hatay Ortaöğrenim Erkek Öğrenci Yurdu Müdürü Mehmet Kandemir
Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Yazdır

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tertemiz yavrularımıza Kitabullah'ı nakşediyoruz...

Hz. Osman ibni Affan (R.A)’dan rivayet olunur ki; Rasûlullah (S.A.V) şöyle buyurdu: “Sizin en hayırlınız Kur’anı öğrenen ve öğretendir.” Hadis-i Şerif