Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği

Diyanet İşleri Başkanlığı, her yıl “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirdiği yarışmaların bölge finalleri yapıldı. Diyanette görevli personeller arasında yapılan yarışmaların Hafızlık kategorisi Karadeniz bölge finali, Rize Merkez Sahil Camii’nde gerçekleştirildi.

Yarışmaya Amasya’dan Hasan Bedirhan, Çorum’dan Muzaffer Çolak, Giresun’dan Fatih Fatsa, Ordu’dan Cemal Üste, Rize’den Kadir Yılmaztürk, Samsun’dan Mehmet Tokgöz, Sinop’tan İsmail Şahin, Tokat’tan Mehmet Sazak ve Trabzon’dan Aziz Aydın katıldı.

Yarışmanın jürisi İl Müftüsü Yusuf Doğan, Müftü Yardımcısı Ali Çakmak, Uzman Vaiz Abdulkerim Çelik, Öğretim Görevlisi Seyit Badır, Hac ve Umre Hizmetleri Şube Müdürü Ali Keskin’den oluştu.

Mezunumuz Karadeniz’de Birinci Oldu

Yapılan değerlendirmeler sonucunda, yarışmanın birincisi Kestanepazarı Mezunu olan ve Rize Müftü Yusuf Karali Diyanet Eğitim Merkezi’nde Aşere-i Takrib Eğitimi alan Kadir Yılmaztürk olurken, ikinci Trabzon’dan Aziz Aydın, üçüncü ise Amasya’dan Hasan Bedirhan oldu.

Yarışma sonunda dereceye giren yarışmacılara hediyeler takdim edildi.

Kestanepazarı Mezunları Türkiye Finalinde Yarışacak

2 Ağustos’ta Ağrı’da yapılacak olan Hafızlık Yarışması Türkiye Finalinde, diğer bölgelerden gelecek olan yarışmacılarına yanı sıra, mezunlarımızdan Ege Bölge Birincisi Yasin Uslu ve Karadeniz Bölge Birincisi Kadir Yılmaztürk de yarışacak.

Karadeniz birinciliğinin ardından Kadir Yılmaztürk’ün duygularını aldık.

Fidan: Kestanepazarı hafızları, ülkemizin tüm bölgelerinde kurumumuzu farklı yarışmalarda temsil ediyor. Bu durum kurumumuzu oldukça memnun ediyor. Bu konudaki düşünceleriniz nedir?

Kadir Yılmaztürk: Kestanepazarı, köklü ve büyük bir kurum. İmkânları da çok fazla. Kestanepazarı’ndan mezun olup yarışmalarda başarılı olmamızda Kestanepazarı’nın katkısı büyüktür. Oradan mezun olup başarılara imza atmak ayrıcalıklı ve gurur vericidir.

Fidan: Kestanepazarı’na hafız olarak geldiniz. Altı yıl boyunca hangi hocalarda hafızlığınızı tekrar etme fırsatı buldunuz?

Kadir Yılmaztürk: 1998 yılında Manisa Karaköy Kur’an Kursu’nda Osman Eken hoca efendide hafızlığımı tamamlayarak Kestanepazarı’na geldim. 1998’den 2004 yılına kadar Kestanepazarı’nda kaldım. Bu süre içerisinde Bedrettin Özyiğit, Durmuş Ali Yiğit, Vural Akçay, Adem Seçkin ve Rıfat Buran hocalarımda hafızlığımı tekrar ettim. Hafızlığımın sağlam kalmasının en büyük etkisi, Kestanepazarı’ndaki bu 6 yıllık sürede tekrar etmem olmuştur.

Fidan: Aşere-i Takrip Tayyibe kursuna gitmeyi önceden beri düşünüyor muydunuz yoksa göreve başladıktan sonra mı ihtiyaç olarak hissettiniz?

Kadir Yılmaztürk: Hafızlıktan sonra, Kurra Hafız olmak düşüncesi İlahiyat Fakültesi bittikten sonra oluştu. Aşere-i Takrip ilmini ilk olarak Manisa’da görevliyken okumaya başladım. Kur’an’ı farklı vecihlerle okumak, kıraatin tefsire olan etkisini görmek beni çok etkiledi. Lafız itibariyle farklı telaffuzlar kulağıma çok hoş geldi. Ve bunu sistemli olarak yapmak için Diyanet İşleri Başkanlığı’mızın Rize’deki Dini Yüksek İhtisas Merkezi Aşere-i Takrip sınavına girdim. Cenab-ı Allah nasip etti ve kazandım. 2. yılımız bitti. Şu anda aşere Kurrası olduk. Bu yıl son senemiz. İnşallah sene sonunda takrib bölümü de bitmiş olacak.

Fidan: Mezunlarımızdan Yasin Uslu Hocamız Ege bölge birincisi oldu ve Türkiye finalinde iki Kestanepazarılı olarak yarışacaksınız. Bu konudaki duygularınız nelerdir?

Kadir Yılmaztürk: Hakikaten böyle bir tevafuk beni çok sevindirdi. Aynı zamanda Yasin Uslu olduğunu duyunca çok şaşırmadım. Çünkü kendisi kadim bir dostum olup daha önce birtakım başarılara imza atmıştır. Aynı yarışmaya iki Kestanepazarı mezunu olarak katılmak, Kestanepazarı’nın ne denli büyük bir misyon ve vizyona sahip olduğunu göstermesi açısından tartışılmaz olduğunu bir kez daha görüyoruz. Türkiye finalinde arkadaşıma başarılar diliyorum. Hayırlı sonuçlar diliyorum. İnşallah başarılar elde ederek Kestanepazarı’na bu başarıyı hediye ederiz.

Karadeniz Bölge Birincisi Kadir Yılmaztürk
Karadeniz Bölge Birincisi Kestanepazarı Mezunu Kadir Yılmaztürk
Yarışmacılar Yarışma Sonunda Toplu Fotoğraf Çekildi
Yarışmacılar Yarışma Sonunda Toplu Fotoğraf Çekildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.