Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği

Kestanepazarı Hatay Eğitim Kampüsü içerisinde yar alan 286 öğrenci kapasiteli Özel Kestanepazarı Hatay Ortaöğrenim Erkek Öğrenci Yurdu, son yayınlanan Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği gereğince restorasyona alındı. İlk etapta yurdun en üst katında ve dış cephesinde başlayan restorasyon işlerinin, planlandığı şekilde tamamlanabilmesi için tahmini 1 Milyon TL’ye ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Aynı tadilatın bu yaz içerisinde kampüste yer alan ve 286 öğrenci kapasitesi bulunan Kestanepazarı Hatay Kur’an Kursu’nda da yapılacağı vurgulandı. Restorasyon ile ilgili bilgi veren Özel Kestanepazarı Hatay Ortaöğrenim Erkek Öğrenci Yurdu Müdürü Zübeyir Kuyubaşı, yapılması mecburi olan bu restorasyon için Kestanepazarı gönüllülerinden desteklerini esirgememelerini rica etti.

YAKLAŞIK 10 YILDIR BÜYÜK ÇAPLI RESTORASYON YAPILMADI

Özel Kestanepazarı Hatay Ortaöğrenim Erkek Öğrenci Yurdu, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan, son Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği gereğince, restorasyona alındı. Yaklaşık 10 yıldır büyük çaplı ve tam donanımlı bakıma alınmayan binanın tadilatı en üst kattaki öğrenci yatakhanelerinde başladı. Tadilatla 13 kişilik olan yatakhaneler bölünerek, 6 kişilik hale getirilirken ayrıca tüm yatakhanelere ve koridorlara yangın ikaz ve söndürme sistemleri yerleştirildi.

ENERJİ DOSTU ISI YALITIMLI BİNA İLE TASARRUF SAĞLANACAK

Odalardaki aydınlatmalar son teknoloji sistemlerle yenilenirken, ayrıca ısı yalıtımını da sağlamak adına tüm pencere sistemleri ısı yalıtımla çerçeve ve çift camlar ile yenileniyor. Zemin döşemeleri de değişecek olan binanın, merkezi kalorifer sistemi de bakımdan geçirilirken, dış cephe ısı yalıtım mantolama işlemleri de aynı anda başladı. Yapılan restorasyonla birlikte Özel Kestanepazarı Hatay Ortaöğrenim Yurdu binasının doğa dostu, enerji tasarrufu sağlayan bir bina olacağını da dile getiren Yurt Müdürü Zübeyir Kuyubaşı, binanın ısınma, aydınlanma ve sıcak su ihtiyaçları için harcanan enerji giderlerinin bu sayede büyük miktarda düşeceğini dile getirdi.

ÖĞRENCİ MERKEZLİ KULLANIM SUNULACAK

Yapılacak yenileme çalışmalarında öğrencilerin çağın gerektirdiği tüm ihtiyaçlarını karşılamayı da hedef edindiklerini vurgulayan Zübeyir Kuyubaşı, yönetmelikte şart olarak koşulmayan birçok değişikliği de öğrencilerin rahatı için hayata geçirmek için çalıştıklarını aktardı. Yapılan restorasyonla birlikte, ayrıca kendi içlerinde bir soyunma odası bulunan banyolar yapılacağını da aktaran Kuyubaşı, “Ayrıca banyo ve tuvaletlerin tavanları suya ve neme dayanıklı malzeme ile kaplanacak. Binanın iç boyası tamamen yenilecek. Ayrıca her katta öğrencilerimiz için dinlenme odaları yapılacak. Yurttaki kütüphaneyi 2. kattan zemin kata taşıyoruz, ayrıca kütüphaneye internet üzerinden makale ve bilimsel araştırmalara ulaşabilecekleri bilgisayar ve internet imkânı da sağlanacak” dedi.

BENZER TADİLAT KUR’AN KURSU’NA DA YAPILACAK

Halihazırda bir spor salonuna sahip olduklarını da belirten Müdür Kuyubaşı, “Mevcut salonumuzda ağırlık ve kardiyo, güreş ve taekwondo sporları yapılıyordu. Alanın yetersiz kaldığını düşünerek ikinci bir spor salonu da açıyoruz. Taekwondo ve güreş sporları bundan sonra farklı salonlarda yapılacak. Son yayınlanan yönetmelikle yapılması zorunlu olan bu restorasyonun, binanın uzun yıllardır tam donanımlı bakıma alınmayışı sebebiyle de yapılacak yenilemeler ile birlikte bizlere çıkacak maliyetin 1 Milyon TL olması bekleniyor. Benzer değişiklikler yaklaşık aynı maliyetle kampüsümüzde yer alan Kestanepazarı Hatay Kur’an Kursu’nda da bu yaz yapılacak” şeklinde konuştu.

 

ASIL GÜCÜMÜZ GÖNÜLLÜLERİMİZDİR
Kestanepazarı Hatay Kur’an Kursu’nun da tadilatı ile birlikte toplam maliyetin yaklaşık 2 milyon TL’i bulmasının beklendiğinin altını çizen Müdür Kuyubaşı, sözlerini şöyle tamamladı:
“Yapılacak bu restorasyonlar öğrencilerimizin iyi bir eğitim almaları, sağlıklı bir ortamda bulunmaları ve güvenlikleri için devletimiz tarafından belirlenmiş ve yapılması zorunlu değişikliklerdir. Bu maliyetin altından Milli Kültür ve Ahlaka Hizmet Vakfı olarak elbette çıkacağımıza inancım tamdır. Çok uzun bir geçmişe sahip ve Türkiye’nin en köklü hafızlık müessesesi olan kurumlarımız esas gücünü gönüllülerinden almaktadır. Kestanepazarı ailesinin ve tüm gönüllülerin bu çalışmalarda maddi ve manevi desteklerini bizlerden esirgemeyeceğine güvenim tamdır.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.