Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği

Kestanepazarı Hatay Kur’an Kursu 2021- 2022 eğitim öğretim yılı birinci dönem veli toplantısı Özel Kestanepazarı Hatay Ortaöğretim Erkek Öğrenci Yurdu konferans salonunda yapıldı.

Karabağlar Müftülüğü Kestanepazarı Hatay Kur’an Kursu veli toplantısında Kurs Yöneticisi İsa Özgen ve Yurt Yöneticisi Halil Taşcı velilere öğrencilerin ders durumları ile ilgili genel bilgi verdi. Yönetim Memuru Halil Kandemir’in sunuculuğunu üstlendiği veli toplantısı programının açılış Kur’an-ı Kerim’i’ni de öğrencilerimizden Ömer Baydar okudu. Velilere, kursta eğitim gören öğrencilerle ilgili çeşitli istatiksel veriler sunan Kurs Yöneticisi İsa Özgen, öğrencinin hafızlıkta başarılı olmasında anne babanın fikri mutabakatının çok önemli olduğunu dile getirdi.  Yurt Yönetcisi Halil Taşcı’da öğrencilerin genel durumu hakkında velilere bilgi verdi.

Hafızlık yapmak için başvuru yapan öğrencilerin başarılı olmaları için her şeyden önce öğrencinin hafızlığı istemesi gerektiğini dile getiren Kurs Yöneticisi İsa Özgen, “Lütfen kurumlarımıza başvuru yapmadan önce yavrularımızın isteklerini de dikkate alalım. Eğer öğrencinin kendisi hafızlık yapmak istemiyor ve anne ya da babasının isteği ve zorlaması ile eğitime başlıyorsa inanın bu süreç 5-6 ay ancak sürdürülebiliyor. 5-6 aydan sonra sıkıntılarla yüz yüze kalıyoruz ve bu olumsuzluklar yavrularımızın tüm hayatını da etkiliyor. O sebeple önceliğimiz yavrularımızın hafızlık yapma isteklerinin olup olmadığına bakmaktır” dedi.

İLETİŞİM VE FİKRİ MUTABAKAT BİRİNCİ ÖNCELİK
Hafız olmak isteyen öğrencinin anne ve babasının da bu zorlu eğitim süreci ile ilgili fikri mutabakatının önemine de değinen Kurs Yöneticisi Özgen, öğrencinin yaşı itibari ile zorlandığı anda ders sorumluluğundan uzaklaşmak isteyebileceğinin doğal olduğunu söyledi. Kurs Yöneticisi Özgen ayrıca Bu tür bir durumla karşılaşıldığında öğrencinin babası ya da annesi tarafından ‘Tamam oğlum bugün dersini vermesen de olur’ gibi bir yaklaşımda bulunmasının, hafızlık eğitiminde tamiri çok zor etkiler yarattığına dikkat çekti. Bu sebepten ötürü hafızlık eğitiminde anne babanın fikri mutabakatının tam olması gerektiğinin altını çizen Kurs Yöneticisi Özgen, “Ayrıca öğrenci veli ve öğretmen iletişimi de bu sürecin en olmazsa olmazıdır. Lütfen haftada bir kez öğrencilerimizin hocalarını arayalım kendilerini ile eğitim süreci hakkında bilgi alışverişinde bulunalım. Hem bu yolla öğrencimizi takip edebileceğimiz gibi hem de hocamız öğrencisine bugün anne babanla görüştüm dediği zaman öğrenci hem seviniyor mutlu oluyor hem de ebeveynleri tarafından takip edildiği bilinciyle sorumluluklarını daha da dikkatli olarak yerine getiriyor” şeklinde konuştu.

“HAFIZLIK YALNIZ DÜNYA İÇİN YAPILMAZ”
Hafızlık eğitiminin yalnız dünya için tamamlanmayacağını dile getiren Kurs Yöneticisi Özgen, “Lütfen minik yavrularımıza hafız olmanın dünyevi faydalarından bahsettiğimiz kadar, bunun ilahi ve ahretlik faydalarını da aktaralım. Hafızlık yalnızca Dünyevi faydaları için yapılmaz. Tabii ki bu makamın bir dünyevi karşılığı var ve olması gerekiyor da, yalnız hafızlık Allah’ın rızası için yapılır. Bunun getireceği ilahi fayda ve ahretteki kazançları çok daha fazla önemlidir. Yavrularımızı bu konuda da bilinçlendirelim” dedi.

Hafızlık eğitimi alan bir öğrencinin hafız olmasının asli görevi olduğuna da vurgu yapan Kurs Yöneticisi Özgen, sözlerine şöyle devam etti:

“Yavrularımızı lütfen ‘Hafızlığını tamamlarsan sana şunu alırım’ gibi maddi değeri yüksek hediyeler ile motive etmeye çalışmayalım. Bu çok yanlış bir uygulama. Ayrıca öğrencilerin eğitim süreçlerini aksatmamaları adına yurtta kaldıkları süre içerisinde biz telefon kullandırmıyoruz. Sizler de lütfen hafta sonları bu sebeple merhamet gösterip 8-10 saat telefonla oynamalarına müsaade etmeyin. Hafta sonları cumartesi 1 saat Pazar bir saat olmak üzere 2 saat ile sınırlarsak derslerini tekrar etmeleri ve eğitimlerini aksatmamaları adına onlara en büyük iyiliği yapmış oluruz. Bu yolla çocuklarımızı kontrol ederek internetteki zararlı oyun ve içeriklerden de koruma şansımız daha çok olur.”

YURT YÖNETİCİSİ TAŞCI TÜM ÖĞRENCİ VE VELİLERİ TEBRİK ETTİ
Bir eğitim öğretim dönemi ile 2 yaz da hafızlık yapmanın çok zor olduğunu dile getiren Karabağlar Müftülüğü Kestanepazarı Hatay Kur’an Kursu Yurt Yöneticisi Halil Taşcı, öğrencilerin yükünün çok ağır olduğunu ve bu yükü kaldırmak adına günde 12-14 saat ders çalıştıklarını bu sebeple hepsinin takdiri hak ettiğini dile getirdi. Tüm öğrencilerini tebrik ettiğinin altını çizen Yurt Yöneticisi Taşcı, bu zorlu eğitim için fedakârlık yaparak 11 yaşındaki yavrularını yurda teslim eden tüm anne ve babaları da ayrıca tebrik etti.

Koronaviris salgını sebebiyle geçtiğimiz yıllarda yapılan uzaktan eğitim sürecinde birçok öğrencinin 6. 7. ve 8. sınıflarda birçok dersi yüzyüze alamadıkları için akademik olarak geri düştüğünün gözlemlendiğini de dile getiren Yurt Yöneticisi Taşcı, “Yaptığımız değerlendirmeler sonrası hafızlık eğitimi alan yavrularımızın akademik başarılarını da desteklemek için dışarıdan alanında uzman öğretmenler ile etüd yapılarak akademik açığın kapatılmasına karar verdik. Sağolsun bu konuda Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneğimiz bu yükün altına elini uzattı. Derneğimizin ve siz değerli velilerimizin destekleri ile açtığımız etüdlerin de faydalarını gördük. Öğrencilerimiz 6. ve 7. Sınıflardaki özellikle matematik başta olmak üzere akademik açıklarını kapattı. Sizlerin de uygun görmesi halinde biz bu çalışmalara önümüzdeki dönemde devam etmeyi uygun görüyoruz. Bu sayede yavrularımız okullarında da başarılarını inşallah artıracaktır” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerin durumları ile ilgili kendilerine ara karne verileceğini de belirten Kurs Yöneticisi Taşcı, sözlerini şöyle tamamladı:

“Lütfen karnede yazanlara dikkat edelim. Oradaki uyarılara uyalım. Öğretmenlerimizin ve eğitim koçlarımızın önerilerine dikkat edelim.”

SINIFLARDA BİREBİR GÖRÜŞMELER YAPILDI
Öğrenci velileri genel görüşmelerin ardından kendi öğrencisinin sınıfına geçerek öğretmenlerden öğrencisiyle ilgili bilgi aldı. Öğretmenler velilerimize kendilerine önceden hazırlanan ara karneleri takdim etti. Ara karnede öğrencinin 1.dönem boyunca aldıkları notlar yanında Okul, Kurs öğretmenleri, eğitim koçları ve idare görüşleri de yer aldı.

Veli Toplatınsı Programında sunuculuğu Yönetim Memuru Halil Kandemir üstlendi.

Veli Toplantısının hayırlara vesile olması için program açılış Kur’an-ı Kerim’ini öğrencilerimizden Ömer Baydar okudu.

Karabağlar Müftülüğü Kestanepazarı Hatay Kur’an Kursu Yöneticisi İsa Özgen, hafızlık eğitiminde dikkat edilmesi gereken hususları velilere tekrar hatırlattı.

Karabağlar Müftülüğü Kestanepazarı Hatay Kur’an Kursu Yurt Yöneticisi Halil Taşcı, öğrencilerin genel durumu ile ilgili velilere bilgi verdi. Önemli hatırlatmalarda bulundu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.