Kur’an Kursları

Kesintisiz Hafızlık Eğitimi Veren Yegâne Kurum

Evliya Çelebi'nin seyehatnamesinde bahsi geçen kestanepazarı camii tarihi boyunca izmir merkezinde hafızlık ve kuran eğitiminin merkezi olmuştur. Resmi kayıtlarda kurra hafız salih tanrıbuyruğu hocaefendinin 1900 yılında imam olarak camiye atandığı ve burada hafızlık eğitimi verdiği bilnimektedir. Tevhidi tedrisat yıllarınında dahi hafızlık ve kuran eğitimini aralıksız devam ettiği kestanepazarı 1945 yılında türkiyenin ilk resmi kuran kursa olma özelliğinide taşımanktadır. 1945ten günümüze 6000 den fazla hafız yetiştiren kesatnepazarı içerisinde bulundurduğu ortaokul ve lise ile eğitim öğretimede ara vermeden hafızlık verebilen nadir kuruluşlardandır.

Kestanepazarı Merkez Kur’an Kursu

1947 yılında yapılan kursumuz Konak Müftülüğü’ne bağlı olup, öğrencilerimizin yemek, giyim, ve barınmaları derneğimiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Kursumuzda kalan öğrencilerin tamamı hafızlığa çalışmaktadır. Kursumuz Kestanepazarı Cami’nin avlusunda, Kemeraltı çarşısının içinde ve şehrin merkezindedir.

Kestanepazarı Hatay Kur’an Kursu

1971 yılında yapılan kursumuz Karabağlar Müftülüğü’ne bağlı olup, öğrencilerimiz bilgisayar destekli Hafızlık ve Yüzüne Sınıfları’nda eğitim almaktadır. Günde üç öğün sıcak yemek çıkan ve öğrencilerin nezih, deniz manzaralı odalarda kaldığı kursumuz Kestanepazarı Kampüsü içerisinde yer almaktadır.

Kestanepazarı Hacı Tülay Çolakoğlu Kur’an Kursu

2013 yılında inşa edilen Kestanepazarı Hacı Tülay Çolakoğlu Kur’an Kursu Aliağa Müftülüğü’ne bağlı olup 50 öğrenci kapasitesiyle yatılı olarak hizmet vermektedir.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on print
Yazdır

Tertemiz yavrularımıza Kitabullah'ı nakşediyoruz...

Hz. Osman ibni Affan (R.A)’dan rivayet olunur ki; Rasûlullah (S.A.V) şöyle buyurdu:
“Sizin en hayırlınız Kur’anı öğrenen ve öğretendir.”
Buhârî, “Feżâʾilü’l-Ḳurʾân”, 21 | Ebû Dâvûd, “Vitir”, 14,15,19 | Tirmizî, “S̱evâbü’l-Ḳurʾân”, 15