Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği

“Kur’an-ı Kerim’i yaşamazsak nimetlerinden faydalanamayız”

Hacı Hafız Reisü’l Kurra Vekili Mustafa Demirkan, Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği’ni ziyaret etti. Ziyareti sırasında hafızlık öğrencilerine bir de seminer veren Demirkan, “Hafızlığın sadece kişiye değil ailesine ve ülkesine de çok büyük artıları vardır. Öyle düşünüyorum ki her aile çocuğunun hafızlık yapmasını ister. Yalnız Kur’an-ı Kerim’in içinde geçen nimetlerinden faydalanmak için Kur’an-ı Kerim’i gerçekten tüm hayatımıza yansıtmamız gerekmektedir” dedi.

Türkiye’nin en köklü hafızlık müessesi olan ve resmi olarak 5 bin 300’den fazla hafız yetiştirmiş olan Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği’nin Hatay’da bulunan yerleşkesini ziyaret eden Hacı Hafız Reisü’l Kurra Vekili Mustafa Demirkan burada hafızlık yapan öğrencilerle bir araya geldi. Yaklaşık 650 öğrencinin tamamen ücretsiz yatılı eğitim gördüğü yerleşkede bulunan Kestanepazarı Tanınmış Mescidi’nde öğrencilerle birlikte öğle namazını kılan Demirkan namaz sonrası Kur’an-ı Kerim okudu.

Kur’an Tilaveti’nin ardından öğrencilere seminer de veren Demirkan, Hafızlık ile ilgili düşüncelerini aktardı. Kur’an eğitiminin üç ana bölümü olduğunu da vurgulayan Demirkan, bunlardan ilkinin Kur’an-ı Kerim’i okumak olduğunu ikincisinin ise ezberlemek üçüncüsünün ise tamamen hayatın her alanına yansıtarak Kur’an-ı yaşamak olduğunu belirtti. Bir hafız için bu üç bölümün de kesinlikle eksiksiz olması gerektiğini de dile getiren Demirkan, “Hafızlık sadece kişinin kendisine yarar sağlayan bir nimet değildir. Hafızlık kişinin ailesine ve çevresine de son derece güzel değerler ve nimetler kazandırır. Öyle düşünüyorum ki her aile evladının hafızlık yapmasını ister. Kur’an-ı Kerim okunan ve ezberlenen aile, yer ve ülkeyi Rabbim yüceltir. Elinizde bulunan bu imkanı iyi değerlendirin. Hafızlığınıza sıkı sıkı sarılın ve gereken özeni gösterin. Kur’an-ı Kerimi yaşamazsak kesinlikle içinde geçen nimetlerden faydalanamayız bunu da unutmayın” şeklinde konuştu.

Seminer sonrası Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği Başkanı Çoşkun Akın ve yönetim kurulu üyeleri ile bir araya gelen Demirkan, Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği tarihi hakkında Başkan Çoşkun Akın’dan bilgi aldı. Yapılan sohbetin ardından Hacı Hafız Reisü’l Kurra Vekili Mustafa Demirkan ziyaretle ilgili hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra yerleşkeden ayrıldı.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Yazdır

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tertemiz yavrularımıza Kitabullah'ı nakşediyoruz...

Hz. Osman ibni Affan (R.A)’dan rivayet olunur ki; Rasûlullah (S.A.V) şöyle buyurdu: “Sizin en hayırlınız Kur’anı öğrenen ve öğretendir.” Hadis-i Şerif