Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği

Kestanepazarı’ndan Sudan’a Su Kuyusu

Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği Afrika kıtasında yer alan Sudan’da ihtiyaç sahipleri için yaptırdığı Su Kuyusu’nun açılışı, Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği 2. Başkanı Cüneyd Dayhan, Yönetim Kurulu Üyesi Halil Fatih Boyacı ve Özel Kestanepazarı Ortaöğrenim Erkek Öğrenci Yurdu Rehber Öğretmeni Ömer Çelebi’nin katıldığı törenle gerçekleşti. Kara kıtada yer alan kardeş ülke Sudan’da açılış töreni öncesi ve sonrası bir takım ziyaretlerde bulunan başkan ve yöneticilerimiz Kestanepazarı’nın Sudan’da çok büyük bir ilgiyle karşılandığını dile getirdi.

Kestanepazarı gönüllüsü Hülya Akay’ın rahmetli annesi Emine Çetinkaya’dan kalan miras ile annesi adına bağışçısı olduğu Su Kuyusu, Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği’nin çalışmaları ile tamamlandı. Su kuyusu açılışı için Sudan’a giden Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği 2. Başkanı Cüneyd Dayhan, Yönetim Kurulu Üyesi Halil Fatih Boyacı ve Özel Kestanepazarı Ortaöğrenim Erkek Öğrenci Yurdu Rehber Öğretmeni Ömer Çelebi, aynı zamanda birçok kurum ve kuruluş ile de bir araya gelerek Kestanepazarı’nı tanıtma ve anlatma imkânı da buldu.

TÜRK DERNEK VE VAKIFLARIYLA FİKİR ALIŞVERİŞİ YAPILDI

Sudan’ın başkenti Hartum’da gerçekleşen açılış töreni ve 3 günlük programla ilgili bilgi veren Cüneyd Dayhan, ziyarette ülkemizden giderek kara kıtada Müslüman kardeşlerimiz için çalışan Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı, Hayrat Vakfı, Yunus Emre Enstitüsü, Maarif Vakfı, İHH ve TİKA temsilcileri ile bir araya geldiklerini dile getirdi. Tüm bu dernek ve vakıfların temsilcileri ile fikir alışverişinde bulunduklarını belirten Cüneyd Dayhan, “Rabbim ihtiyaç sahibi Müslüman kardeşlerimiz için çalışan, ter döken tüm kardeşlerimizden razı olsun” dedi.

SİYASET, EĞİTİM ve DİNİ KURUM LİDERLERİ İLE BİR ARAYA GELİNDİ

Ziyaretin ikinci gününde Sudan’daki resmi kurumların davetlisi olduklarını belirten Cüneyd Dayhan, bu bağlamda Uluslararası Afrika Üniversitesi Rektör Vekili Dr. Khidir Haroun, Rektör Yardımcı Dr. Muhammed Abdülmaruf, Eğitim Fakültesi Dekanı İbrahim Tahir, Sudan Cemiyetül Kur’an Merkezi Genel Sekreteri ve Sudan-Türkiye Dostluk Derneği Genel Sekreteri Dr. Eymen Tayyip, Hartum Vali Vekili Muhammed Hatim Süleyman ile biraraya geldiklerini de söyledi. Ziyaretin son günü Sudan Veziri Evkaf -Diyanet İşleri Başkanı Muhterem Ahmed Karuri ve Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir Beyin Kardeşi Hasan El Beşir tarafından misafir edildiklerini de dile getiren 2. Başkan Dayhan, Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği vesilesi ile Sn. Emine Çetinkaya adına yaptırılan Su Kuyusu açılışını da gerçekleştirdiklerini belirtti.

AZERBAYCAN GİBİ KARDEŞ ÜLKE

Sudan ile ilgili izlenimlerini dile getiren Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Halil Fatih Boyacı, Afrika Kıtası’nda yer alan ve batılılar tarafından sömürülen bu ülkenin Türk insanına karşı son derece vefalı ve kardeşçe davrandığını vurguladı. Ziyaretlerinin ilk günlerinde başlarından geçen ufak bir kaza anısını da anlatan Boyacı, “Havalimanından çıkarken araçla başka bir araca ufak bir temasımızı oldu. Küçük bir sürtme sonucu oluşan maddi hasarlı kazada, karşı aracın sürücüsü birden aşağı inerek biraz da olayı büyütmek istercesine polis çağıracağım şeklinde yüksek sesle konuşmaya başladı. Bizler araçtan inince Türk olduğumuzu anlar anlamaz yüzündeki ifade birden bire değişti. Bizlere gülümseyerek sarıldı, geçmiş olsun diyerek kazanın hiç önemli olmadığını dile getirip bizlerin havalimanından çıkışı için yardımcı dahi oldu. Azerbaycan nasıl ki kardeş millet, kardeş devlet diyoruz inanın Sudan’da Afrika’da bizlerin bir diğer kardeşidir” dedi.

ALT YAPI EKSİKLİĞİ ÇOK FAZLA

Petrol başta olmak üzere birçok doğal kaynağının batılı ülkeler tarafından sömürülmesi ve ülkenin ikiye ayrılarak yaşatılan iç savaş sonrası maddi olarak çok zor duruma düşürüldüğünü de dile getiren Boyacı, ziyareti sırasında gördüklerini şöyle özetledi:

“Başkent Hartum 10 milyonluk bir şehir. Dikey yapılaşma olmadığı için şehir alabildiğince büyük. Şehrin içindeki ana cadde asfalt fakat caddeden içeri girmeye kalktığınız an bütün sokaklar toprak. Yağmur yağınca her yer çamur deryası oluyor. Cumhurbaşkanımız bu alt yapı eksikliklerinin giderilebilmesi için bir ekip göndermiş, Onun için de son derece müteşekkirler. Tüm olumsuzluklara karşı gözlemlediğim ülke insanı son derece mutlu. Herkes sakin ve rahat bir toplum oluşturmuşlar. Halkın İslami duyarlılığı son derece yüksek. Ayrıca hayvancılıkta da son derece iyiler. Sadece uluslararası belli prosedürler var sağlamaları gereken. Hem bu prosedürler hem de makineli tarım için de Türkiye’den yardım alıyorlar. Ayrıca yapılan son abluka sonrası Katar da tarım ürünlerini Sudan’dan almaya başlamış. Böylece iki Müslüman ülke birbirine destek oluyor. Bizlerin dünyada görmekten mutluluk duyduğu manzara işte bu.”

ÖĞRENCİLER İLE BİR ARAYA GELDİLER

Ziyaretleri sırasında Milli Kültür ve Ahlaka Hizmet Vakfı’mızın sağlamış olduğu yurt dışı bursu ile Sudan’da Arapça eğitimi alan öğrencilerimizle de bir araya gelen Cüneyd Dayhan ve Halil Fatih Boyacı, 3 gün süresince kendilerine rehberlik ve ev sahipliği yapan öğrencilerimizden Ejder Polat’a hem ev sahipliğinden dolayı hem de Kestanepazarı’nın Sudan ile ilişkilerinde aldığı sorumluluk ve gösterdiği başarılardan dolayı kendisine teşekkür etti. Önümüzdeki sene Arapça alanında başarılı olan öğrencilerin Sudan dil bursuna başvurmaları halinde değerlendirmeye alınacağını da dile getiren Halil Fatih Boyacı, Sudan’ın Arapça eğitimi için çok ideal bir ülke olduğunun altını çizdi.

Cüneyd Dayhan ve Halil Fatih Boyacı kuyu açılışında Hartumlular ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Kuyudan ilk su alınırken Hartumluların mutluluğu yüzlerine yansıdı.

Kestanepazarı heyeti Hayrat Vakfı temsilcileri Rıdvan Hocayı- Ammar ve Yasin Beyleri ziyaret etti

Kestanepazarı Heyeti İHH temsilcisi Fethullah Beyi ziyaret etti

Kestanepazarı heyeti TİKA temsilcileri Ahmet Sarıtaş ve Zafer Eşki’yi ziyaret etti

2. Başkan Cüneyd Dayhan Sudan Veziri Evkaf -Diyanet İşleri Başkanı Muhterem Ahmed Karuri ile bir araya geldi

Sudan Cemiyetül Kur’an Merkezi Genel Sekreteri ve Sudan-Türkiye Dostluk Derneği Genel Sekreteri Dr. Eymen Tayyip, Cüneyd Dayhan ve Halil Fatih Boyacı’ya hediye takdim etti.

Hartumdaki yerel halk su kuyusunun açılışını ilgi ile izledi

Cüneyd Dayhan ve Fatih Boyacı öğrencilerimiz ile bir araya geldi

 

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Yazdır

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tertemiz yavrularımıza Kitabullah'ı nakşediyoruz...

Hz. Osman ibni Affan (R.A)’dan rivayet olunur ki; Rasûlullah (S.A.V) şöyle buyurdu: “Sizin en hayırlınız Kur’anı öğrenen ve öğretendir.” Hadis-i Şerif