Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği

Kestanepazarı’ndan Mirac Kandili’nde Kur’an Ziyafeti

Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği, Karabağlar Müftülüğü ile birlikte Kilimcitepe Camii’nde Mirac Kandili gününde Kur’an ziyafeti gerçekleştirdi. Cuma namazı öncesi yapılan ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği programda, dünya ve Türkiye dereceleri olan kurra hocalarımız ile hafız öğrencilerimiz yaptıkları tilavetle büyük beğeni topladı. Program sonunda kürsüye çıkan Karabağlar Müftüsü Feyyaz İdin, Mirac Kandili’nin önemi üzerine vaaz ve dua etti.

Kilimcitepe Camii’nde, Cuma namazı öncesi Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği ve Karabağlar Müftülüğü Mirac Kandili gününde Kur’an Ziyafeti gerçekleştirdi. Kestanepazarı Hatay Kur’an Kursu Yurt Yöneticisi Halil Taşcı’nın sunuculuğunu yaptığı programda, Kurra Hafız Mesut Güner, Kurra Hafız Sadık Daştan, Hafız Mehmet Ali Yakalı, Hafız Yasin Uslu ve Esendere Camii Müezzin Kayyımı Hafız Enes Kaput hocalar ile hafız öğrencilerden Hüseyin Yörük, Halil İbrahim Durut ve Ömer Arslan yaptıkları tilavet ve okudukları ilahilerle, Cuma namazına gelen cemaate Kur’an-ı Kerim ziyafeti sundu.

HAFIZ ÖĞRENCİLER MEST ETTİ

Kestanepazarı’nın hafız öğrencilerinden İzmir Güney Bölgesi İmam Hatip Ortaokulları arası yarışmalarda Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma birincisi Hüseyin Yörük, Ezan Okuma birincisi Halil İbrahim Durut ve Hafızlık birincisi Ömer Arslan’ın Yasin Sûresi’nin okumalarıyla başlayan programda, Kurra Hafız Mesut Güner Hoca Nisa Suresi’nin 57-58 ve 59. Ayetleri ile Araf Suresi’nin 204. Ayetini vücuhatlı bir şekilde okudu. Ardından Kurra Hafız Sadık Daştan Hoca ise Casiye Suresi’nin 27 ila 32. Ayetleri ile İsra Suresi’nin ilk üç ayetini okudu.

DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ HOCADAN KUR’AN ZİYAFETİ

Tilavetlerin ardından Kestanepazarı İlahi Korosu, Hafız Mehmed Ali Yakalı Hoca yönetiminde çeşitli ilahiler seslendirdi. Daha sonra kürsüye çağırılan ve Hafızlık Yarışması Dünya Üçüncüsü Hafız Yasin Uslu Hoca, Meryem Suresi 96-97 ve 98. Ayetleri ile Taha Suresi’nin ilk 12 Ayetini okudu. Hafız Yasin Uslu’dan sonra kürsüye çıkan Esendere Camii Müezzin Kayyımı ve Kestanepazarı Hafızı Enes Kaput, Bakara Suresi’nin 284-285 ve 286. Ayetlerini okudu.

MÜFTÜ FEYYAZ İDİN GÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİNİ ANLATTI

Tilavetlerin ardından kürsüye çıkan Karabağlar Müftüsü Feyyaz İdin Mirac’ın kelime anlamının yükseliş manasına geldiğini belirterek, Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV.) bu mübarek günde Mekke’deki Mescid-i Haram’dan Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya götürülmüştür. Allah tarafından gerçekleştirilen bu olaya İsra denir ve İsra, Peygamberimizin açık bir mucizesidir. Kudüs’teki Mescid-i Aksa’dan da göklerin ilahi derinliklerine doğru yükselen Peygamberimiz (SAV.) Cebrail’in (as.) bile giremediği Sidretül Münteha’yı geçip ruhen ve bedenen Cenab-ı Hakk’ın huzuruna çıkmıştır. Bu olaya Miraç denir” dedi. Bu olayı Mekkelilere anlatan Hazreti Peygamberi (SAV.) tasdik eden ilk kişinin Hazreti Ebubekir olduğunu ve Sıddık lakabını aldığını da belirten Müftü İdin, Mirac’tan gelen hediyelere de vurgu yaptığı konuşmasını şu şekilde sonlandırdı:

“Bizlere bu gecede Namaz emrolundu, Bakara Suresi’nin son 2 Ayeti hediye edildi ve Allah’a (cc.) şirk koşmayanların, Rabbimizin (cc.) cennetine gireceğini müjdeledi”

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Yazdır

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tertemiz yavrularımıza Kitabullah'ı nakşediyoruz...

Hz. Osman ibni Affan (R.A)’dan rivayet olunur ki; Rasûlullah (S.A.V) şöyle buyurdu: “Sizin en hayırlınız Kur’anı öğrenen ve öğretendir.” Hadis-i Şerif