Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği

Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği’nin Hatay’daki yerleşkesinde Çanakkale Şehitleri için anma töreni düzenlendi. Özel Kestanepazarı Hatay Ortaöğrenim Erkek Öğrenci Yurdu konferans salonunda düzenlenen anma etkinliğinde İzmir Karabağlar Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Kestanepazarı İmam Hatip Ortaokulu ile Kestanepazarı Hatay Kur’an Kursu öğrencilerinin okudukları şiirler ve sergiledikleri tiyatro katılımcılara duygulu anlar yaşattı.

Özel Kestanepazarı Hatay Ortaöğrenim Erkek Öğrenci Yurdu konferans salonunda yapılan Çanakkale Şehitleri anma programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Program açılışında konuşan İzmir Karabağlar Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Hasan Ali Yazıcı, ülkemizin hala dış güçler tarafından baskı altında olduğunu belirterek, millet olarak 15 Temmuz’da bu baskıyı “Çanakkale Ruhu” ile kırıp geçtiğimizi söyledi.

Müdür Ali Yazıcı’nın konuşmasının ardından İzmir Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Kestanepazarı İmam Hatip Ortaokulu ile Kestanepazarı Hatay Kur’an Kursu öğrencileri Çanakkale temalı şiir ve ilahiler okudu.

“KINALI KUZULAR ÇANAKKALE YOLLARINDA”

Programın sonunda Kestanepazarı Hatay Kur’an Kursu Yurt Yönetici Halil Taşcı’nın kurduğu tiyatro grubu 5 perdelik “Kınalı Kuzular Çanakkale Yollarında” adlı oyunu sergiledi. Kestanepazarı Kur’an Kursu, Kestanepazarı İmam Hatip Ortaokulu ve Özel Kestanepazarı Hatay Ortaöğrenim Erkek Öğrenci Yurdu öğrencilerinden oluşan 23 kişilik kadroya sahip oyunda yeni nesli hiç bir işe yaramayan kişiler olarak gören düşünceye karşı olarak; Ecdadın ruhunu taşıyan, özgürlükçü, dinini, vatanını, peygamberini ve Allah’ını bilen gençliğin de yetiştiği anlatılıyor.

Yaklaşık 14 yıldır kendi yazdığı ve yönettiği metinlerle sahne aldıklarını dile getiren Taşcı, “Bu oyunumuzda bir gencin dedesinden dinlediği bir Çanakkale Hikayesi’ni 5 perde halinde arkadaşlarına anlatması konu ediliyor” dedi. Tiyatro Kulübü’nün geçtiğimiz yıl itibari ile Kestanepazarı Gençlik ve Spor Kulübü Tiyatro Topluluğu olarak yoluna devam ettiğini de aktaran Taşcı, “Oyuncu kadromuz eğitim kurumundaki öğrencilerden oluştuğu için her yıl değişmekte. Mezun olan öğrencilerin yerine alt sınıftan yeni gelen öğrencileri oyuna dahil etmekteyiz. Bu yıl 5 ayrı yerde sahne alacağız. Bu sahnelerde 5 bin kişiye ulaşmayı hedefliyoruz. Tiyatro Kulübümüz gerek şehir içi gerekse şehir dışında sahnesi olan ve bizleri davet eden her kurumda ücretsiz olarak sahne almaktadır. Buradaki tek amacımız milli ve manevi duygularımızı sanat yolu ile genç nesle aşılamaktır.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.