Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği

Kestanepazarılılar, Hafızlık Yarışmasında Türkiye Birincisi Oldu

Din Görevlileri Arası Hafızlık Yarışması’nda, Kestanepazarı mezunlarından Hafız Kadir Yılmaztürk Türkiye 1.’si;  Hafız Yasin Uslu Türkiye 2.’si oldu.

2 Ağustos 2015

Yasin Uslu, Kadir Yılmaztürk
Yasin Uslu, Kadir Yılmaztürk

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce, Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen, Din Görevlileri Arası Hafızlık Yarışması, Ağrı Merkez Camii’nde gerçekleştirildi.

İllerde yapılan yarışmalarda birinci olanlar, bölge yarışmalarında mücadele etti. 10 bölgenin birincisi ise Türkiye finalinde yarıştı.

Çok sayıda dinleyicinin katıldığı yarışmada bir konuşma yapan Ağrı Valisi Musa Işın, yarışmanın Ağrı’da yapılmasını sevinçle karşıladığını, şehir insanının hem Hz. Peygamber’e hem de Kur’ân’a aşık, dinini çok güzel yaşayan bir halk olduğunu belirtti.

Yarışmaya katılan Cami Hizmetleri Daire Başkanı Selahaddin Çelebi, Kur’an’ın kardeş olmayı, muhabbet kurmayı, birlik ve dirlik içerisinde güzel bir hayat yaşamayı emrettiğini dile getirdi.

Bu ve benzeri yarışmaların Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle her yıl yapılmaya devam edildiğini aktaran Çelebi; erkek ve bayan görevliler arasında, hafızlık, Kur’ân-ı Kerim’i ve ezanı güzel okuma, hutbe yazma ve hutbe okuma yarışmaları düzenlendiğini ifade etti.

Çelebi; “Bu yarışmalarımızın en önemlisi ve ödül bakımından da en yüksek olanı hafızlık yarışmalarıdır.” dedi.

Konuşmaların ardından yapılan yarışmada 10 bölgenin birincileri, yarışmaya giren hafızlar arasında en iyi olmak için çalıştı.

Yarışmada seçici kurul, Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Kurra Hafız Osman Şahin, kurul üyesi Halil Tenger, Fatih Okumuş, Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanları Dr. Davut Kaya ve Mehmet Kapukaya’dan oluştu.

Türkiye Birincisi ve İkincisi Kestanepazarı’ndan…

Her yıl Kur’ân-ı Kerim’le ilgili düzenlenen yarışmalarda önemli dereceler alan Kestanepazarı Eğitim Kurumları, Din Görevlileri Arası 12. Türkiye Hafızlık Yarışmasında, mezunları aracılığıyla birinci ve ikincilik elde ederek, 2 derece birden kazanmış oldu. Rize Müftü Yusuf Karali Dini Yüksek İhtisas Merkezi’nde aşere-takrib eğitimi alan, 2004 mezunlarından Kadir Yılmaztürk Türkiye 1.’si; 2002 mezunlarından, Kestanepazarı Hatay Kur’ân Kursu Öğreticisi Yasin Uslu Türkiye 2.’si oldu.

Kestanepazarı Eğitim Kurumları, 2015 yılı içinde yapılan İmam Hatip Ortaokulları Arası 6. Uluslararası Arapça Yarışmaları’nda Türkiye 2.liği; Kur’an Kursları Kur’ân-ı Kerim’i Yüzünden Güzel Okuma Yarışması’nda Türkiye 2.liği ve Anadolu İmam Hatip Liseleri arasında düzenlenen 9. Bölge Hafızlık Yarışma Finali’nde ise bölge birinciliği elde etti.

Ödüller, Camiler ve Din Görevliler Haftası Açılış Programında Verilecek

Birinciye 10.000 TL, İkinciye 9.000 TL, Üçüncüye 8.000 TL olarak belirlenen Hafızlık Final Yarışması Ödülleri, 1-7 Ekim 2015 Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın açılış programında, Diyanet İşleri Başkanlığı’nda takdim edilecek.

Kadir Yılmaztürk: “Kitabımı çok seviyorum.

Yarışma sonrası, Kestanepazarı Basın-Yayın ve Enformasyon Müdürlüğü’ne açıklamalarda bulunan Yılmaztürk, muhabirimizin sorularını cevapladı.

Türkiye 1.si 2004 Mezunumuz Kadir Yılmaztürk
Türkiye 1.’si 2004 Kestanepazarı Mezunu Kadir Yılmaztürk

Fidan: Türkiye Finaline nasıl hazırlandınız?

Kadir Yılmaztürk: Öncelikle temel sağlam olmalı. Ardından mutlaka mahir bir üstat tarafından yarışma provası yapılmalı. Özellikle telaffuzu zor olan sayfalar, yüzünden okunmalı ve mihrapta uygulaması yapılmalı. Mümkünse hatimle namaz kıldırılmalı veya mukabele okunmalı. Ses kayıt cihazlarına sayfa kayıtları yapılıp, sonra bol bol dinlenmeli. Ben bu süreçte bu tür uygulamalar yaparak yarışmaya hazırlandım.

Fidan: Türkiye 1.si oldunuz. Neler hissediyorsunuz?

Kadir Yılmaztürk:  Manevi duygularım çok fazla. Başta, varlık sebeplerim olan anne babanızı gururlandırıyorsunuz. Hayat arkadaşınıza ve çocuklarınıza model oluyorsunuz. Yıllar boyunca eğitim gördüğünüz hocalarınıza vefa borcunu ödemenin haklı sevincini yaşıyorsunuz. Doğup büyüdüğünüz şehirden tutun, görev yaptığınız köy kasaba ve şehirlere; eğitim gördünüz merkezden tutun yarışmanın yapıldığı şehre kadar; kısacası doğudan batıya, kuzeyden güneye tüm ülkeye ve uluslararası camiadan sizi tanıyan tanımayan Kur’ân’a gönül vermiş tüm insanlara Türkiye birinciliğini armağan etmek gerçekten çok özel ve ayrıcalıklı oluyor. Çünkü Allah’ın rızası, insanların rızasını kazanmaktan geçiyor. Çok huzurlu ve mutluyum. Ancak asıl olan bu hayat yarışmasını kazanmak ve ahirete hafız ve imanlı olarak gidebilmektir. Ne mutlu Kur’ân yolunda hayat sürebilenlere!

Fidan: İki Kestanepazarı Hafızı olarak Türkiye Finalinde yarışmak nasıl bir duyguydu?

Kadir Yılmaztürk: Yasin Uslu hocamla Türkiye finalinde beraber olmak benim için çok olumlu oldu. Kendisini bir rakip olarak değil bilakis bir yardımcı moral ve motivasyonumu artırıcı bir yol arkadaşı olarak gördüm. Çünkü onun başarısı beni mutlu ediyordu. Benim başarımın da onu mutlu edeceğini biliyordum. Neticede 1.’lik ve 2.’lik açıklandığında, ikimiz de çok mutlu olduk. Ağrı’da olmamıza rağmen kendimizi kendi evimiz olan Kestanepazarı’nda, Kestanepazarı günlerinde olduğu gibi hissediyorduk. Biz büyük bir aileyiz. Rabbim tüm kardeşlerimize Kur’ân yolunda yarışmayı nasip eylesin.

Fidan: Ülkemizdeki hafızlarımızın çoğunluğunun ilerleyen yıllarda hafızlıklarını koruyamadıklarını biliyoruz. Kestanepazarı’ndaki kardeşlerinize ve genç hafızlara, hafızlıklarını koruyabilmeleri için neler tavsiye edersiniz?

Kadir Yılmaztürk: Bir defa şu çok iyi bilinmeli ki Kur’ân, Allah rızası için ve abdestli olarak okunmalı. Kariyer yapmak için değil. Her gün bir cüz, ibadet niyetiyle okunmalı. Mümtaz hocalarımızın okuyuşlarını takip edip, bol bol onları dinlemeliyiz. Gerek görevli olsun veya olmasın her Ramazan ayında mukabele ezber olarak okunmalı. Mümkünse hatimle namaz kıldırılmalıdır. Son olarak bir deyiş vardır: Ders 29, ay 30. Bu formül ciddi bir şekilde takip edilmelidir.

Fidan: Kur’ân’ın okunması ve ezberlenmesinin yanı sıra, önemli olanın anlaşılması ve yaşanması olduğunu biliyoruz. Kur’ân’ın anlaşılmasında farklı katkıları olan aşere-i Takrip eğitimi alıyorsunuz. Bu eğitimle ayetlerdeki anlam inceliklerini öğreniyorsunuz. Kur’ân-ı Kerim’in anlaşılması hususunda genç hafızlara neler tavsiye edersiniz?

Kadir Yılmaztürk:  Kur’ân öyle bir zengin kitaptır ki insan onu her okuduğunda aynı ayetleri okumasına rağmen, insanı aciz bırakır ve eşsiz bir mucize olduğunu gösterir. Bir de ayetleri farklı vecihlerle okuyup tefsire olan etkisini görünce hayran kalırsınız. Fıkıha olan etkisini görünce adeta amellerimizin hikmetini daha iyi anlarsınız. Kur’ân ile yatıp Kur’ân ile kalkmak,  kitaba olan inancınızı kuvvetlendirir ve sevginizi artırır. Kitabımı çok seviyorum. Sevgili gençlerimize, Allah’ın seçtiği kullar arasında olduğumuzu; Kur’ân’a sarılır, onu anlar, hayatımızda uygularsak bize şefaatçi olacağını; eğer uzaklaşır ilgilenmezsek bizden şikâyetçi olacağını hatırlatmak isterim. Meşhur kıraat âlimi İbnu’l-Cezerî hazretlerinin bir beytinde şöyle der:

Kur’ân taşıyıcıları ümmetin en şereflileridir.

O hafız, o Kur’ân’ı okur ve cennetin derecelerine yükselir.

Rabbim cümlemize hafız olarak yaşamayı ve hafız olarak ölmeyi ve tekrar hafız olarak dirilmeyi nasip eylesin. Tüm Kur’ân sevdalılarına selam olsun.

Yasin Uslu: “Kestanepazarı, hafızlık ve Kur’ân yolundaki başarısını tekrar göstermiş oldu.”

Türkiye 2.si 2002 Mezunumuz Yasin Uslu
Türkiye 2.’si 2002 Kestanepazarı Mezunu Yasin Uslu

Fidan: Türkiye 2.’si oldunuz, neler hissediyorsunuz?

Yasin Uslu: Öncelikle bu duyguyu bana yaşattığı için Rabbime binlerce kere şükürler olsun. Başarımdaki en önemli faktör, 2015 Mart ayından beri 4 defa arka arkaya mukabele okumam ve her gün hafızlık dersi dinlememdir. Çalışmaya başladığımda hedefimi ilk üç olarak belirlemiştim. Ve ikincilik… Benim için çok güzel bir derece olduğunu düşünüyorum. Daha önce de belirtmiştim. Yarışmadaki heyecanı, atmosferi anlatamam. Bu heyecan ancak yaşanır. Rabbim tekrar tekrar nasip etsin diyorum.

Fidan: İki Kestanepazarı hafızı olarak Türkiye Finalinde yarışmanız nasıl bir duyguydu?

Yasin Uslu: 10 bölge birincisiyle yarışmak çok özel bir duyguydu. Ve jüri üyelerimiz… Onlar Türkiye’nin en iyi kurra hafızlarıydı.

Kadir hocamla konuştuğumuzda, ilk ikiyi biz alırsak çok güzel olur diye düşündük. Ben ya da sen değil, biz. Çünkü ikimiz de Kestanepazarı mezunuyuz, aynı dönem arkadaşlarıyız. Rabbim dualarımızı kabul etti çok şükür. Yarışma sonunda Kestanepazarı, hafızlık ve Kur’an yolundaki başarısını tekrar göstermiş oldu.

Fidan: Türkiye Finalini genel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yasin Uslu: Hafızlık Türkiye finali, öncelikle seçkin hafızların yarıştığı bir yarışma. Orada olmak o duyguyu yaşamak çok güzel. Rabbim isteyen herkese nasip etsin. Tabi jüride Osman Şahin, Davut Kaya gibi isimlerin olması ayrı bir heyecan.

Kur’an’da yarışmak çok güzel. İyilikte yarışıyoruz. Bu eşsiz bir duygu… Bu duyguyu bizlere yaşatan Rabbimize şükürler olsun. Okumamıza ve bu seviyeye gelmemize yardımcı olan herkesten Allah razı olsun.

Hocalarıma, yöneticilerimize ve Kestanepazarı’na ayrıca şükranlarımı sunarım.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Yazdır

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tertemiz yavrularımıza Kitabullah'ı nakşediyoruz...

Hz. Osman ibni Affan (R.A)’dan rivayet olunur ki; Rasûlullah (S.A.V) şöyle buyurdu: “Sizin en hayırlınız Kur’anı öğrenen ve öğretendir.” Hadis-i Şerif