Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği

Kestanepazarılılar, 44. Geleneksel Mezunlar Gününde Bir Araya Geldi

Kurulduğu 1945 yılından bu yana Kestanepazarı Kur’an Kursları ve Eğitim Kurumları’nda eğitim görmüş olan mezunlar, “Kestanepazarı 44. Geleneksel Mezunlar Günü”nde bir araya geldi.
1971 yılından bu yana her yıl düzenlenen ve geleneksel hale gelen programa yaklaşık 400 mezun katıldı. Kestanepazarı Eğitim Kurumları ve Kestanepazarı Mezunları ve Mensupları Derneği’nce ortaklaşa düzenlenen programa bir gün öncesinden gelen mezunlar, eski günleri yad ettiler.

Öğrencilik yıllarına dönen mezunlar, eskiden olduğu gibi sıraya geçerek tabldotta yemeklerini yedi, yatakhanelerde yattı, birlikte saf tutarak namazlar kıldılar. Gecenin ilerleyen saatlerine kadar çay ve ikramlar eşliğinde sohbet eden mezunlar, kuruma emeği geçen kurucular başta olmak üzere, hocalar ve çalışanlardan ahirete irtihal edenler için hatm-i şerîfler okuyup, dualar etti.

Program, Mezunlar Derneğince Organize Edildi

Önceki yıllarda gerçekleştirilen mezunlar günü, Kestanepazarı Eğitim Kurumları’nın organizesi ve ev sahipliğinde gerçekleşiyordu. Bu yıl ilk kez programın organizesini Kestanepazarı Mezunları ve Mensupları Derneği gerçekleştirdi. Programın ev sahibi ise her yıl olduğu gibi bu yıl da Kestanepazarı Eğitim Kurumlarıydı.

Programın açılış konuşmasını, Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği Başkanı Hasan Dayhan yaptı. Dayhan konuşmasında, Kestanepazarı’nın hizmetlerini anlattı ve katılımlarından dolayı mezunlara teşekkür etti. Mezunlar derneğine de teşekkür eden Dayhan, başarılı bir organizasyonla mezunların bir araya gelmesinin mutluluk verici olduğunu belirtti.

Kurumun ilk talebelerinden, kuruma uzun yıllar hizmet etmiş ve halen Millî Kültür ve Ahlâka Hizmet Vakfı Başkanı olarak hizmet etmeye devam eden Lütfi Görmez mezunlara hitabında, kurumun 70. yılını kutladığını, mezunların desteğiyle daha da büyük hizmetler gerçekleştireceğini vurguladı. Kestanepazarı’nın kurucusu Salih Tanrıbuyruğu hoca başta olmak üzere emeği geçen tüm hoca, yönetici, çalışan ve yardımseverlerin her zaman rahmetle yâd edildiğini vurguladı.

HİKEM Yayınları Kuruluyor

Kestanepazarı Mezunları ve Mensupları Derneği Başkanı Akif Savaş, mezunlar derneğinin 2 yıldır gerçekleştirmiş olduğu faaliyetleri anlattı. İstanbul’da kurulan derneğin merkezini İzmir’e taşıdıklarını anlatan Savaş, 2 yıldır İzmir’deki mezunların belirli periyotlarla onlarca kez bir araya gelerek sohbet ettiğini ve tefsir dersleriyle Kur’an’ı anlamaya gayret ettiklerini söyledi. Mezunlar derneğinin kurumsal yapılarının da oluşturulduğunu belirten Savaş, yakın zamanda HİKEM Yayınları adıyla yayın faaliyetlerine başlayacaklarını bildirdi. Merhum Hulusi Hatipoğlu hocanın evinin Kestanepazarı tarafından mezunlar derneğine tahsisinin ardından çalışmaların HİKEM’de (Hulusi Hoca İlim ve Kültür Merkezi) sürdürüldüğünü anlatan Savaş, mezunlardan derneğe üye olmalarını istedi ve maddi-manevî desteklerle, dualarını beklediklerini belirtti.

Hizmet Bayrağı Nesilden Nesile Ulaşacak

Bu yılki mezunlar gününde ilkler yaşandı. En yaşlı mezun, en genç öğrenci buluşması gerçekleştirildi. 1947 yılında Kestanepazarı’na, Nazilli’den bir hafta yürüyerek İzmir’e gelen Hafız Ahmet Cengiz (84) ile en genç öğrenci olan Kerem Akar (12) bir araya geldi. Rozet ve gülle karşılıklı hediyeleştiler.

Bu yıl Kestanepazarı’ndan mezun olan öğrenciler de tek tek sahneye davet edilerek tanıtıldı. Kendilerine mezunlar derneği tarafından rozet, tişört ve Kur’an-ı Kerim hediye edildi. “Aramıza hoş geldiniz” mesajı iletildi.

Bir ilk de bayrak teslimiyle gerçekleştirildi. Kur’an-ı Kerim, Türk Bayrağı, Kestanepazarı bayrağı ve Kestanepazarı Mezunları ve Mensupları Derneği bayrağı; genç mezunlar adına Mustafa Korkmaz’a verildi.

Gerçekleştirilen bayrak teslim töreninde duygu dolu anlar yaşandı. Kestanepazarı ve mezunları adına bayrağı, Lütfi Görmez takdim etti. Görmez, bu anlamlı törenle hizmet bayrağının genç nesillere tevdi edildiğini belirtti.

Emanetlerin başkanlık makamında saklanacağı, her yıl mezunlar gününde, o yıl mezun olan öğrencilere bir yıl önce bayrağı devralan mezunlarca verileceği belirtildi.

Halil Mezik: “Kestanepazarı, tevhid esası üzerine kurulmuştur ve bu duruşunu sürdürmektedir”

Programda söz alan mezunlar duygularını anlattılar. Kestanepazarı mezunlarından Yeni Yüzyıl Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Refik Korkusuz, Ümit Ülker, Abdullah Özbey, Mehmet Coşar, Recep Özgüvenç, Mustafa Sönmez, Mehmet Kandemir, Mücahit Tunç, Ahmet Kirazoğlu, Osman Turgut Dilek, Süleyman Temiz, Rıfat Buran ve Halil Mezik söz alarak birer konuşma yaptılar. Mezik konuşmasında şunları söyledi: “Kestanepazarı, tevhid esası üzerine kurulmuş bir müessesedir. Bu esas üzere kurulmuş ve Allah emanet edilmiştir. Tevhid esası üzere kurulan kurumlar, bu duruşlarını sürdürür ve kurumlarını Allah’a emanet ederlerse uzun ömürlü olurlar. Beşeri esaslarla kurulan müesseseler uzun ömürlü olamazlar.”

Türkiye ikincisi olan Halil Kocazeybek ve Yrd. Doç. Dr. Mustafa Öztürk hocanın Kur’an tilavetiyle başlayan programın sunumu, Nurkan Boz ve İshak Canlıer tarafından gerçekleştirildi. Programda, Arapça metin canlandırma yarışması Türkiye 2.’si Ahmet Selçuk Türkmen de bir gösteri gerçekleştirdi.

4 Temmuz Gecesi 3. Sahur Buluşması Gerçekleştirilecek

Kestanepazarılılar, 4 Temmuz 2015 Cumartesi Teravih namazı sonrası İzmir Bayraklı Meles Deltası’nda gerçekleştirilecek “Kestanepazarılılar 3. Sahur Buluşması”nda ve seneye gerçekleştirilecek 45. Mezunlar gününde buluşmak üzere vedalaştılar.

Kestanepazarı Mezunları 44. Randevuda Buluştu
Düzenlenen Bayrak Teslim Töreni’yle 2015 mezunlarına tişört ve rozet hediye edildi, “Hoş geldiniz” mesajı kendilerine iletildi.
Kestanepazarı Mezunları ve Mensupları Derneği Başkanı Akif Savaş Dernek Faaliyetlerinden Bahsetti
Kestanepazarı Mezunları ve Mensupları Derneği Başkanı Akif Savaş dernek faaliyetlerini anlattı.
Mezunlara Kurulan Stantlarda Bilgi Verildi
Kurulan stantlarda mezunlara bilgi verildi.
44. Geleneksel Mezunlar Günü Büyük Bir Katılımla Gerçekleştirildi
Program yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.
Mezunlardan En Yaşlı Mezun ve En Genç Öğrenci Buluşması Gerçekleştirildi
En yaşlı mezun olan Hafız Ahmet Cengiz (84) ile en genç öğrenci Kerem Akar (12) programda bir araya geldi.
Arapça Hikaye Canlandırmasında Türkiye İkincisi Olan Öğrencilerimizi Temsilen Ahmet Selçuk Türkmen Gösteri Yaptı
Arapça Hikaye Canlandırma Yarışmasında Türkiye İkincisi Olan Ahmet Selçuk Türkmen, yarışmadaki hikayesini canlandırdı.
Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Yazdır

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tertemiz yavrularımıza Kitabullah'ı nakşediyoruz...

Hz. Osman ibni Affan (R.A)’dan rivayet olunur ki; Rasûlullah (S.A.V) şöyle buyurdu: “Sizin en hayırlınız Kur’anı öğrenen ve öğretendir.” Hadis-i Şerif