Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği

KESTANEPAZARI VELİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Kestanepazarı Hatay Kur’an Kursu ile Kestanepazarı İmam Hatip Ortaokulu 2017- 2018 eğitim öğretim yılı ilk veli toplantısı yapıldı. Özel Kestanepazarı Hatay Ortaöğretim Erkek Öğrenci Yurdu konferans salonunda yapılan toplantıda Kurs Yöneticisi Şaban Küçük, Yurt Müdürü Halil Taşcı ve Kestanepazarı İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Rasim Çakmak velilere öğrencilerin ders durumları ile ilgili genel bilgiler verdi. Veliler arasında bulunan Karabağlar Müftüsü Feyyaz İdin de yaptığı selamlama konuşmasında “İnşallah yavrularımız burada Allah’a ibadete ederek büyüyen serpilen gençlerden olsun. Hocalarımız yavrularımızı bu niyetle yetiştiriyor” dedi.

“YURT, KURS VE ORTAOKUL OLARAK BİR AİLEYİZ”

Kestanepazarı Hatay Kur’an Kursu Yöneticisi Şaban Küçük, öğrencilerin genel durumu hakkında velileri bilgilendirdi. Öğrencilerin hafızlık ve yüzüne bölümlerine nasıl ayrıldığı ve eğitim metotları hakkında da velilere bilgi veren Küçük, “Burada gerek kurs, gerek yurt gerekse de ortaokuldaki hocalarımızla bir bütün olarak bir aile olarak çocuklarımızı iyi bir biçimde geleceğe hazırlamak için çaba sarf ediyoruz. Çocuklarımızın geleceğe daha iyi bir biçimde hazırlanmaları için siz velilerimizin de desteği hiç şüphesiz ki çok önemli. Lütfen çocuklarımızı hafız olmaları için zorlamayalım. İnanın hafızlık bir yetenek ve nasip meselesi. Yüce Rabbim nasip ederse olacak bir durum. Burada hafızlık bölümüne seçilmeyen öğrencilerimiz de yüzüne bölümlerde aldıkları eğitimle inanın çok iyi yerlere gelecektir” şeklinde konuştu.

Veliler arasında bulunan Karabağlar Müftüsü Feyyaz İdin yaptığı konuşmada her milletin hedefinde milli tarihi ve kültürü ile örf ve adetlerini bilen ve bunlara sahip çıkan nesiller yetiştirmek gayesi olduğunu belirtti. Salonda bulunan velilerinin de çocuklarını bu amaçla eğitim alması için Kestanepazarı’na emanet ettiğinin altını çizen İdin, “Hocalarımız da bunun bilincinde ve bu niyetle çocuklarımızı yetiştiriyor. Gerek Diyanet İşleri Başkanlığımız ve müftülüğümüz, gerekse derneğimiz ve STK’lar imkanlarını bu doğrultuda kullanarak, bunun gerçekleşmesi için çaba harcıyor. Bu manada, maddi manevi destek veren tüm paydaşlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Bu hizmetin gerçekleşerek günümüze kadar gelmesinde mücadele etmiş olanların hayatta olanlarına sağlık sıhhat ve afiyet versin, ahirete göç etmişlere de bir vesile ile Mevlam gani gani rahmet eylesin” dedi.

“GÜNÜMÜZ DÜNYASINDA TEK BİR VASIFLA HAYATA TUTUNMAK ZOR”

Kestanepazarı İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Rasim Çakmak, öğrencilerin akademik başarılarını artırmak için neler yapılması gerektiğini belirlemek için sık sık yurt ve kurs müdürleri ile bir araya geldiklerini söyledi. Kestanepazarı olarak güçlü ve büyük bir aile olduklarını da dile getiren Çakmak sözlerine şöyle devam etti:

“Niyet iyi olunca akıbette iyi olur. Burada bizim amacımız öğrencilerimizin daha iyi yerlere gelmesini sağlamak. Günümüz dünyasında çocuklarımızın tek bir vasıfla hayata tutunmaları zor. Örnek verecek olursak öğrencilerimizin belli bir ölçüde teknolojiden, iletişiminden de anlaması gerekiyor. Sosyal ve fen bilimlerinden anlaması gerekiyor. Bizler de burada bunun için çabalıyoruz.”

“İLETİŞİM ÇOK ÖNEMLİ”

Okul, Kurs ve Yurt hocaları ile öğrenci velileri arasındaki iletişimin öğrencilerin akademik başarıları için de çok önemli olduğunu belirten Kestanepazarı Hatay Kur’an Kursu Yurt Yöneticisi Halil Taşcı, velilerden bu konuda daha fazla destek olmalarını istedi. Kestanepazarı’nda yapılan eğitim ile ilgili de velilere bilgi veren Taşcı, “Kur’an kursumuzda 281 talebemiz mevcut. Ortaokuldan mezun olan öğrencilerimizin gelecekte çok iyi yerlere geleceğinden hiç şüphemiz yok. İlahiyat dışında Tıp ya da Mühendislik veya Hukuk gibi bölümleri de seçecek öğrencilerimiz olacaktır. Bizler öğrencilerimizin bu tercihlerinde tamamen yanlarında olacağız. Siz değerli velilerimizin de öğrencilerimizin bu kararlarında yanlarında olmalarını istiyoruz” dedi.

Öğrencilerin akademik başarılarını artırmak için moral ve motivasyonlarını da çok yakından takip ettiklerini dile getiren Taşcı, “Dernek ve vakfımızın sağlamış olduğu çok güzel imkanlar var. Bu imkanlar sayesinde sık sık öğrencilerimizi pikniğe götürebiliyoruz. Ayrıca uygun eserler olduğunda sinemaya götürüyor, ya da hava şartlarına göre kültürel turlar düzenliyoruz. Bu sayede öğrencilerin sıkılmalarının da önüne geçerek derslere olan ilgilerini canlı tutmayı başarıyoruz” şeklinde konuştu.

YEMEKLERİMİZ SON DERECE SAĞLIKLI VE HİJYEN

Velilerin öğrencilerin ara karnelerine de önem vermesi gerektiğini belirten Taşcı, karnedeki değerlendirmeler neticesinde velilerin öğrencilerini tebrik ve telkin etmelerinin akademik başarıyı artıracağını ifade etti. Öğrencilerin harçlıklarının da dengede tutulması gerektiğinin altını çizen Taşcı, “Öğrenciye çok fazla harçlık vermek iyi bir şey değil. Hiç harçlık vermemek de çocuğun üzülmesine neden olabiliyor. İmkanlarımız doğrultusunda harçlıkları makul bir dengede tutabilirsek çok iyi olur. Burada öğrencilerimize derneğimiz sayesinde günde 3 öğün yemek veriyoruz. Yemeklerimiz alanlarında uzman aşçılar tarafından yapılıyor ve sunumdan bir saat kadar önce tadım komitesi tarafından tadına bakılıp onaylanarak öğrenciye servis ediliyor. Mutfağımız ve yemekhanemiz Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından sürekli olarak denetleniyor. Ayrıca tüm personelimiz gıda ve hijyen eğitimi programından geçirilerek sertifikaları dahi alındı. Bugüne kadar herhangi bir sağlık ve hijyen sorunumuz olmadı. Bugünden sonra da olmaması için azami gayreti gösteriyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından veliler kendi öğrencilerinin olduğu sınıflara geçerek, burada sınıf öğretmenlerinden çocuklarının genel durumları hakkında detaylı bilgi aldı.

Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği olarak Burkina Faso’da muhtaç Müslümanlara için su kuyusu projesi başlattıklarını belirten Taşcı, velilerden bu projeye de sahip çıkarak destek vermelerini istedi. Konuşmasının sonunda Kestanapazarı Hatay Kur’an Kursu’ndan desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Karabağlar Müftüsü Feyyaz İdin, Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği Başkanı Hasan Dayhan, Milli Kültür ve Ahlaka Hizmet Vakfı Başkanı Çoşkun Akın ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür etti.

Karabağlar Müftüsü Feyyaz İdin yaptığı konuşmada her milletin hedefinde milli tarihi ve kültürü ile örf ve adetlerini bilen ve bunlara sahip çıkan nesiller yetiştirmek gayesi olduğunu belirtti

Kestanepazarı İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Rasim Çakmak, günümüz dünyasında çocuklarımızın tek bir vasıfla hayata tutunmalarının zor olduğunu belirtti

Kestanepazarı Hatay Kur’an Kursu Yöneticisi Şaban Küçük velileri öğrencilerin genel durumu hakkında bilgilendirdi.

Kestanepazarı Hatay Kur’an Kursu Yurt Yöneticisi Halil Taşcı, akademik başarı için veli öğretmen iletişiminin çok önemli olduğunu vurguladı

2017- 2018 eğitim öğretim yılı ilk veli toplantısı Özel Kestanepazarı Hatay Ortaöğretim Erkek Öğrenci Yurdu konferans salonunda yapıldı

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Yazdır

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tertemiz yavrularımıza Kitabullah'ı nakşediyoruz...

Hz. Osman ibni Affan (R.A)’dan rivayet olunur ki; Rasûlullah (S.A.V) şöyle buyurdu: “Sizin en hayırlınız Kur’anı öğrenen ve öğretendir.” Hadis-i Şerif