Kestanepazarı Öğrencileri Ayla’yla Kore Savaşı’nı öğrendi

Kestanepazarı Hatay Kur’an Kursu Öğrencileri Türk askerlerinin Kore’de yaşadığı anıları konu alan Ayla isimli filmi izledi. Film için sinemaya gitmeden önce öğrencilere Kore Savaşı’nın neden çıktığı ve Türk askerinin tarihi görevi olan mazlumların yanında yer almak için orada bulunduğu ile ilgili kısa bir seminer verildi.

Kestanepazarı sosyal kültürel faaliyetler kapsamında öğrencilerini son dönemde yayınlanan ve toplumumuzun hemen her kesimi tarafından ilgi ve hayranlıkla izlenen Ayla filmini izlemeye gitti.

SİNEMA SALONU KAPATILDI

Öğrencilerin rahat bir ortamda filmi izleyebilmesi için Balçova’daki bir sinema salonunun kapatılması sağlanırken film öncesi salonda da öğrencilere Kore Savaşı ve film hakkında kısa bir bilgi verildi. Türk askerinin tarihi görevinin zalimin karşısında mazlumun yanında yer almak olduğunu vurgulayan Kestanepazarı Hatay Kur’an Kursu Yurt Yöneticisi Halil Taşcı, öğrencilere sinemaya gelmeden önce sınıflarında Kore Savaşı’nın 2. Dünya Harbi sonrası hangi sebeplerle çıktığı ve Türk askerinin burada sergilediği kahramanlıklar hakkında seminer verildiğini belirtti.

DÜNYA BU FEDAKÂRLIĞI SİZDEN DE BEKLEYECEK

Türk milletinin Kore Savaşı’nda Güney Kore’nin yardım çağrısına ecdadın yaptığı gibi ilk cevap veren ülke olduğunun da altını çizen Taşcı, bu fedakârlığımızdan ötürü Güney Kore halkı tarafından kardeş millet olarak görüldüğümüzü ve Güney Kore’de Türklere karşı çok büyük bir saygı olduğunu öğrencilere aktardı. Bugün ülkemiz çevresinde ve dünyanın her hangi bir noktasında yaşanan mezalime karşı ülkemizin ilk yardım yapan ülke olduğunu da dile getiren Taşcı, öğrencilere bunun bir milli görev olduğunu ecdadın bize en büyük yadigârının bu olduğunu ve gelecekte kendilerinden de dünyanın aynı fedakârlığı bekleyeceğini belirtti.

HÜNGÜR HÜNGÜR AĞLADILAR

Aldıkları kısa tarihi bilgi sonrası filmi beklenenden daha da ilgili izleyen öğrencilerin, salon çıkışında hüngür hüngür ağladıklarını da dile getiren Taşcı, “Öğrencilerimiz yaşlarından beklenmeyen bir olgunluk ve duygusallıkla filme yaklaştı. Öğrencilerimizin salon çıkışında adeta yetişkinler gibi hüngür hüngür ağlamaları hiç şüphesiz kendilerinde milli, dini ve vicdani duyguların ne kadar yoğun olduğunun göstergesidir. Çocuklarımızı bu şekilde yetiştirebilmemiz ve sosyal imkânlardan yararlanma noktasında bizlerden desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen tüm vakıf ve dernek başkanlarımız ile yönetim kurulu ve üyelerine teşekkürü borç bilirim” dedi.

Öğrencilerin rahat bir şekilde film izlemesi için salon kapatıldı

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Yazdır

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tertemiz yavrularımıza Kitabullah'ı nakşediyoruz...

Hz. Osman ibni Affan (R.A)’dan rivayet olunur ki; Rasûlullah (S.A.V) şöyle buyurdu: “Sizin en hayırlınız Kur’anı öğrenen ve öğretendir.” Hadis-i Şerif