Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği

Kestanepazarı Hafızlarına Genç Sada Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’nda İki Derece Birden

Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından Anadolu imam Hatip Liseleri ve Anadolu imam Hatip Ortaokulları arasında organize edilen Genç Sada Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması Türkiye Finali Ağrı’da yapıldı. Her iki branşta da 7 bölge birincisinin katıldığı yarışmada öğrencimiz Hafız Ömer Baydar Ortaokullar Arası’nda Türkiye Üçüncüsü olurken bir diğer hafız öğrencimiz Yunus Emre Karcı da Liseler Arası Türkiye Dördüncüsü oldu.

Programa, Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, Ağrı Vali Yardımcısı Kerem Türker, Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin, STK temsilcileri, çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı.

Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce anadolu imam hatip liseleri ve imam hatip ortaokulları arasında her yıl düzenlenen Genç Sada Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’nın Türkiye Finali; Ağrı Valiliği, Ağrı Belediyesi ve Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinin katkılarıyla, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi konferans salonunda düzenlendi. Tüm Türkiye’den 2 bin 566 öğrencinin katılımıyla düzenlenen il finallerinin ardından her ilin birincisinin katılımıyla Mart ayında bölge finalleri gerçekleştirildi. Yapılan Bölge finallerinde Kestanepazarı Hatay Kur’an Kursu Hafızlarımızdan Ömer Baydar ortaokullar arası, yine bir diğer hafızımız Yunus Emre Karcı ise liseler arasında Ege Bölge Birincisi oldu. Kazandıkları birinciliklerle Ağrı’da gerçekleştirilen Türkiye Finali’ne katılmaya hak kazanan öğrencilerimiz, diğer bölge birincileriyle birlikte düzenlenen programda Kur’an-ı Kerim ziyafeti verdi.

ÖĞRENCİLERİN MİLLÎ MANEVİ VE AHLAKİ DEĞERLERİ KAZANMASI İÇİN ÇABA SARFEDİLİYOR
İmam Hatip okulları arasında düzenlenen Genç Sada Yarışması’nın 1985 yılından itibaren her yıl düzenli olarak yapıldığı bilgisini hatırlatarak konuşmasına başlayan Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz, “Bakanlık olarak her okulumuzda çocuklarımızın millî, manevi, ahlaki ve kültürel değerleri elde edebilmesi için çaba sarfediyoruz. İmam Hatip okulları Türkiye’mizde kitabın ayetleriyle kainatın ayetlerini aynı çatı altında birleştiren kurumlar olarak 110 yıldır yoluna devam eden bir çınar olarak yer almaktadır. Bugün bu çınarın gölgesinde yetişen yavrularımızın Kuran tilavetine şahit olacağız” dedi.

“İLİMİZDE KUR’AN-I KERİM OKUMA YARIŞMASI FİNALİ YAPILMASINDAN GURUR DUYDUM”
Selahaddin Eyyubi’nin, Hani Baba’nın toprağı Ağrı’da Kur’an-ı Kerim sesinin yükselmeli diyen Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan “İlimizde, Hazreti Nuh’un toprağında Kur’an-ı Kerim’i okuma final yarışması yapılıyor. Büyük onur ve gurur duydum. 1412 yıl önce, 610 yılında peygamber efendimize vahiy yoluyla gelen ve bugün hepimizin kitabı olan Kur’an-ı Kerim bizler için, toplum için önemli bir eserdir. Ne ararsanız var. Adalet var, ilim var, hikmet var, ariflik var, düzen var. Dünyanın, kainatın ve herkesin faydalanabileceği Allah’ın kelamı. Biz bugün ne çekiyorsak Kuran’a uymamamızdandır” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından, seçici kurul üyelerini oluşturan Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin, Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Üyesi Fatih Okumuş, Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Davut Kaya, İstanbul Çamlıca Camii İmam Hatibi Kerim Öztürk ve Ayasofya-i Kebir Camii İmam Hatibi Bünyamin Topçuoğlu’nun yaptığı değerlendirmeler sonucu dereceye giren öğrenciler açıklandı.

Yapılan değerlendirmeler sonucu ortaokul kategorisinde Ahmed Kinni birinci, Eslem Emin Bal ikinci olurken Karabağlar Müftülüğü Kestanepazarı Hatay Kur’an Kursu Hafızı, Hafız YaSin Uslu’nun öğrencisi Ömer Baydar üçüncü oldu. Lise kategorisinde birinci Mehmet Ali Sarıtürk, ikinci Mahmut Sami Songur ve üçüncü Abdullah Emir Altun olurken yine Hafız Yasin Uslu Hocamızın Öğrencisi Hafız Yunus Emre Karcı dördüncü oldu.

 

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Yazdır

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tertemiz yavrularımıza Kitabullah'ı nakşediyoruz...

Hz. Osman ibni Affan (R.A)’dan rivayet olunur ki; Rasûlullah (S.A.V) şöyle buyurdu: “Sizin en hayırlınız Kur’anı öğrenen ve öğretendir.” Hadis-i Şerif