Kestanepazarı Hafızları Mukabele Geleneğini Sürdürüyor

Türkiye’nin en köklü hafızlık müessesi Kestanepazarı’nda hafızlık eğitimini tamamlayan hafız öğrenciler, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed s.a.v.’den miras kalan bin 400 yıllık geleneği bu Ramazan’da da sürdürüyor. Hafız öğrencilerimiz İzmir camilerinde mukabele¹ okuyup İzmirlilere Kur’an ziyafeti sunuyor.

Karabağlar Müftülüğü Kestanepazarı Hatay Kur’an Kursu, Konak Müftülüğü Kestanepazarı Merkez Kur’an Kursu ve Aliağa Müftülüğü Kestanepazarı Hacı Tülay Çolakoğlu Kur’an Kursu’nda hafızlık eğitimini tamamlayan hafız öğrencilerimiz, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed s.a.v.’den miras kalan 1400 yıllık mukabele geleneğini sürdürmeye devam ediyor.

224 HAFIZ 37 CAMİ’DE MUKABELE OKUYOR
Kur’an Kurslarımızda hafızlığını tamamlayan 224 Hafız, Karabağlar Müftülüğüne bağlı 24 camide, Aliağa Müftülüğüne bağlı 6 camide, Konak Müftülüğüne bağlı 4 camide, Balçova Müftülüğüne bağlı 2 camide, Gaziemir Müftülüğüne bağlı 1 camide olmak üzere toplam 37 camide mukabele okuyor.

Bu güzel gelenek sayesinde, ekseriyeti ikindi namazı öncesi olmak üzere sabah namazı öncesi ve öğle namazı sonrası 3 farklı zaman diliminde mukabele okuyan öğrencilerimizin bulunduğu camilerde mukabeleleri takip edenler, hafızlık öğrencileri ile beraber Ramazan ayı bitmeden hatimlerini tamamlamış olacak.

¹: Bir başkasının Kur’ân-ı Kerîm’i okuyuşunu takip etmek ve bu suretle hatim indirme anlamında kıraat terimi.
(Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı Kur’an Sözlüğü https://kuran.diyanet.gov.tr/kuran-sozlugu/detay/44-mukabele )

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Yazdır

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tertemiz yavrularımıza Kitabullah'ı nakşediyoruz...

Hz. Osman ibni Affan (R.A)’dan rivayet olunur ki; Rasûlullah (S.A.V) şöyle buyurdu: “Sizin en hayırlınız Kur’anı öğrenen ve öğretendir.” Hadis-i Şerif