Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği

Kestanepazarı Haber Bülteni Ekim-Aralık Yönetim Kurulu Yazısı

Kestanepazarı’nın Alametifarikası Hafızlıktır

Selamun Aleyküm Sevgili Kestanepazarı Gönüllüleri,

Bizleri Müslüman olarak yaratan, peygamber ve sahabe sevgisiyle donatan, Cenab-ı Hakk’a sonsuz hamd olsun.

Hafız kelimesi sizlerin de bildiği üzere Allahu Teâlâ’nın 99 güzel isminden biri olan ve ”Her yönden esirgeyip koruyan, insanların ve cinlerin bütün amellerini muhafaza eden, asla zayi etmeyen” anlamına gelen el-Hafız ismine nispet eden bir kelimedir. Hafız hıfzeden koruyan demektir. Kur’an-ı Kerim’in tamamını ezberleyen kişiye hafız denir. Bu sebepledir ki Hafızlar bizler için birer canlı Kur’an-ı Kerim’dir. O yüzden hafızlar bizim başımızın tacı, gönlümüzün sultanıdır.

Kestanepazarı camiiası da bu düstur ile her zaman hafızların yetiştiricisi, koruyucusu ve kollayıcısı olmuştur. Evliya Çelebi’nin eseri Seyahatname’sinde de sözü geçen Kestanepazarı Camii etrafında o dönemki kültürel işaretler dikkate alındığında burada bir medrese olduğu ve Kestanepazarı’nda eğitimin 1600’lü yıllara kadar gittiği düşünülmektedir.

Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneğimizin Kurucu Hocası Kurra Hafız Hacı Salih Tanrıbuyruğu 1910 senesinde, henüz 18 yaşında iken, Kestanepazarı Camii’ne İmam Hatip olarak atandığında burada Kur’an-ı Kerim ve hafızlık eğitimi verildiği hocamızın hatıralarında sabittir. Hocamızın o yıllarda öğrencilerine okutmak için Osmanlıca harflerle bastırmış olduğu Muhitü’t-Tecvid adlı eseri bunun bir ispatıdır.

Yasak olmasına rağmen Kur’an-ı Kerim ve Hafızlık eğitimine ara vermeyen Kurra Hafız Hacı Salih Tanrıbuyruğu Hoca Efendi ile Kestanepazarı camiası 1948 yılında dönemin Diyanet İşleri Başkanı Ahmet Hamdi Akseki’nin yönlendirmesi ile resmi olarak dernek halini alır. Hacı Nuri Sevil, Hacı Ahmet Tatari ve Ali Rıza Güven’in öncülüğünde kurulan derneğimiz Türkiye’de kurulmuş ilk resmi Kur’an Kursu derneğidir. Kuruluşunun ardından ülkemizde ilk resmi hafızlık törenini yapan ve belge veren derneğimiz resmi kuruluşundan bugünü kadar 6 binin üzerinde hafız yetiştirmenin haklı gururunu yaşamaktadır.

İzmir’de, 1 Aralık Cumartesi tarihinde, Allah’ın izni ile İl Müftülüğümüzün öncülüğünde gerçekleştireceğimiz merasimde bu yıl hafızlık belgesini almaya hak kazanan 103 kardeşimizin Hafızlık İcazet Töreni’ne katılacağız. Bu törende bulunacak 103 hafızımızın 63’ünün Kestanepazarı Kur’an Kursları’ndan mezun olduğunu belirterek destekleriniz sayesinde yetişen tüm öğrencilerimiz adına sizlere bir kez daha teşekkür ederiz.

Kestanepazarı Yönetim Kurulları olarak dün olduğu gibi bugün ve yarın da başımızın tacı olan hafızlarımızı, siz inançlı Kestanepazarı gönüllülerimizin desteği ile yetiştirmeye ve korumaya devam etmek bizlerin borcudur. Bir kez daha sizleri en kalbi duygularımızla selamlar ve öğrencilerimiz adına kurumlarımıza göstermiş olduğunuz ilgi ve alaka için teşekkürü bir borç biliriz.

KESTANEPAZARI YÖNETİM KURULLARI

Soldan sağa: Eyyup Özcan, Nafi Demirel, Ahmet Özer, Cüneyd Dayhan, Çoşkun Akın, Mehmet Mahir Karaşen, İbrahim Özpoyraz, Muhiddin Sami Dayhan, Ahmet Arslan

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Yazdır

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tertemiz yavrularımıza Kitabullah'ı nakşediyoruz...

Hz. Osman ibni Affan (R.A)’dan rivayet olunur ki; Rasûlullah (S.A.V) şöyle buyurdu: “Sizin en hayırlınız Kur’anı öğrenen ve öğretendir.” Hadis-i Şerif