Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği

Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği Halkla İlişkiler Müdürü Ali Koç Gaziemir İlçe Müftülüğü görevine atanan Zekeriya Çallı’yı makamında ziyaret ederek, yeni görevinde başarılar diledi. Yapılan ziyaretten büyük mutluluk duyduğunu dile getiren Müftü Çallı, eğitim hayatı sırasında Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği ile Milli Kültür ve Ahlaka Hizmet Vakfı’nın hamiliğini yaptığı yurtlarda 8 yıl kaldığını belirterek “Kestanepazarı bizlere kol kanat geren bir mektepdir” dedi.

Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği Halkla İlişkiler Müdürü Ali Koç, yaklaşık 3 ay önce Gaziemir İlçe Müftülüğü görevine atanan Zekeriya Çallı’yı makamında ziyaret etti. Halkla İlişkiler Müdürü Koç, derneklerimiz ve vakfımız adına Çallı’ya yeni görevinde başarılar diledi.

Kestanepazarı ile 1979 yılında Menemen Kur’an Kursu’nda hafızlığını tamamladıktan sonra daha çocuk yaşlarında tanıştığını dile getiren Gaziemir İlçe Müftüsü Çallı, bir yıl hafızlık ve Arapça eğitiminin ardından 3 yılı ortaokul 4 yılı da lise olmak üzere toplam 8 yıl Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği ile Milli Kültür ve Ahlaka Hizmet Vakfı’nın hamiliğini yaptığı yurtlarda kaldığını söyledi.

HEM OKUYUP HEM DE ÇALIŞTI

İzmir İmam Hatip Lisesi’nden mezun olduğu yıl Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne kazandığını da söyleyen Müftü Çallı, “Aynı yıl Diyanet İşleri Başkanlığı’nda da o günkü adı Cumaovası olarak bilinen Menderes İlçesi’ne de imam olarak atandım. Hem görevimi hem de eğitimi mi devam ettirdim. Yıllar sonra şimdi tekrar İzmir’de görev alma imkânım oldu. Görevimize layık olmaya çalışacağız” dedi.

HAFIZ ÖĞRENCİLER İLE HAFIZ OLMAYANLAR BİR ARADA EĞİTİM ALIYOR

Kendi ruh ve zihin dünyasında Kestanepazarı’nın çok önemli bir yer tuttuğunun da altını çizen Müftü Çallı, Kestanepazarı’nın dışarıdan gelen fakir aile çocuklarının eğitim imkânı bulduğu hafız öğrenciler ile hafız olmayan öğrencilerin bir arada olduğu ve kaynaştığı bir kurum olduğunu anlattı. Kendilerinin imam hatip lisesinde eğitim alırken hafta sonları da Kestanepazarı’nda hafızlıklarını güçlendirme imkânı bulduklarını belirten Müftü Çallı, “Kestanepazarı bizlere kol kanat geren bir mektepdir” dedi.

“KURUMDAKİ HERKES ÖĞRENCİYE DOĞRU ÖRNEK OLMALIDIR”

Kestanepazarı’nın bir eğitim yuvası olduğuna da vurgu yapan Müftü Çallı, sözlerini şöyle tamamladı:

“Öğrencilerin karnı doymuşsa, ödevlerini yapabiliyor, mütalaalarda kalabiliyorlarsa, sırtları örtülü ise bu önemlidir ancak yetmez. Tam imanı hassasiyeti kazanmanız gereken bir zamanda size örnek teşkil etmesi gereken insanların olması gerekir. O öğrenciler size hiçbir şey demeseler bile, personellerin, öğretmenlerin, hocaların, idarecilerin ve yöneticilerin hayatlarında o İslami hassasiyeti görebilmeliler. Sadece barınılan ve asgari ihtiyaçlarının giderildiği yer olmaktan öte Allah Resulünün (SAV) ahlakının öğretildiği ve yaşandığı yer olması gerekir. Bunun için de öğrenciler dernek yöneticileri, personel ve öğretmenlerin yüzlerinde ve sözlerinde İslam’ın güzelliğini, o sıcak, himayeci yaklaşımı ahlakı görmek ister. Kısacası kurumdaki herkes öğrenciye doğru ve güzel örnek olmak zorundadır.”

GAZİEMİR İLÇE MÜFTÜSÜ ZEKERİYA ÇALLI

1965 yılında Manisa’nın Merkez Durasıllı köyünde doğdu. İlkokulu köyünde bitiren Zekeriya Çallı, hafızlığını Menemen Kur’an Kursu’nda tamamladı. 1987 yılında İzmir İ.H.L.’den, 1992 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. 1987-1991’de Menderes Sancaklı köyünde ve 1991-1996 yıllarında Menemen Mezarlık Cami’nde İmam-Hatip olarak görev yaptı. 11. Dönem olarak İstanbul Haseki Eğitim Merkezinden mezun oldu. 1996-1998’de Muş Varto ve 1998-2001’de Çorum Ortaköy ilçe Müftülüğü görevlerinde bulundu. 2001-2005 yıllarında Almanya Frankfurt Merkez Cami din görevliliği görevini icra etti. 2005-2008’de Denizli Baklan ve 2008-2013’de Aydın Germencik İlçe Müftülüğü, 2013-2018’de Aydın İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

21.09.2018 tarihinde Gaziemir’de göreve başlayan İlçe Müftümüz Zekeriya Çallı Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.