Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği

İzmir’in Yeni 103 Hafızı Belgelerini Aldı

İzmir’de, başta Kestanepazarı Kur’an Kursları olmak üzere birçok Kur’an Kursunda hafızlık eğitimin tamamlayıp Kur’an-ı Kerim’i baştan sona ezberleyen 103 öğrenci gerçekleşen merasimle belgelerini aldı. Merasime katılan vatandaşlar, birbirinden ünlü hafızlar ile yeni hafız öğrencilerin okuduğu Kur’an Tilaveti ile duygu dolu anlar yaşadı.

İzmir İl Müftülüğü çatısı altında Buca Hacı Ahmet Susuzlu Camii’nde Cumartesi saat 10.30’da düzenlenen törende 103 öğrenci Hafızlık Belgesi’ni aldı. Reissü’l Kurra Vekili Kurra Hafız Mustafa Demirkan Hocanın riyasetinde, Tarık Yenen’in sunuculuğu ili gerçekleşen programa İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Osman Şahin ve İzmir İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan, hafız öğrencilerin aileleri ve davetliler katıldı.

Programda Hisar Camii İmam Hatibi Kurra Hafız Selim Menteşeli, Yeşil Camii İmam Hatibi Hafız Ahmet Yüksel, Ali Rıza Güven Camii İmam Hatibi Hafız Hasan Küçük ve Diyanet İşleri Başkanlığı Personeli 2018 Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması Türkiye Birincisi Esendere Camii Müezzin Kayyımı Hafız Enes Kaput katılımcılara Kur’an ziyafeti sundu.

103 HAFIZIN 63’Ü KESTANEPAZARI’NDAN

Okuyucuların ardından İzmir’de 2018 yılında Hafızlık Belgesi almaya hak kazanan 103 hafız öğrenci gruplar halinde sahneye gelerek Kur’an Tilaveti okudu. 103 hafızın 63’ünün eğitim aldığı Kestanepazarı Kur’an Kursları, bir kez daha Türkiye’nin en köklü hafızlık kurumu olmanın haklı gururunu yaşadı.

HAFIZLIĞI MUHAFAZA ETMEK ÇOK ÖNEMLİ

Ünlü hafızların Kur’an ziyafetinin ardından konuşan İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan, Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde İzmir’de 2018 yılında 103’ü erkek olmak üzere toplam 151 öğrencinin hafızlık belgesi almaya hak kazandığını belirtti. Hafızlık Belgesi almaya hak kazanan öğrencileri, ailelerini ve öğrencilerin yetişmesini için çaba sarf eden hocaları ile dernek yöneticilerini tebrik eden İl Müftüsü Balkan, “Hafızlık çok zor ve bir o kadar da önemlidir. Bu gençlerimiz hem Kur’an-ı Kerim’in kıyamete kadar muhafaza edilmesinde önemli bir rol üstlenecekler, hem de ülkemizi dünyada temsil edeceklerdir. İşte tüm bu eğitimler ve hizmetler siz değerli hayırsever vatandaşlarımızın bağışlarıyla gerçekleşmektedir. Bugün burada sizler bağışlarınızın meyvelerini görmektesiniz. Bu organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Konuşmasında hafız talebelere de seslenen İl Müftüsü Balkan sözlerini şöyle tamamladı:

“hafızlık meşakkatli bir yol ancak bu yolun sonu çok aydınlık. Yalnız hafız olduktan sonra daha önemli olan bir şey var ki o da hafızlığı muhafaza etmek. Genç hafızlarımıza benim tavsiyem her gün bir cüz okumalarıdır. Bu şekilde hafızlıklarını muhafaza etmeleri mümkün olacaktır.”

SİZLER ÖRNEK OLACAKSINIZ

İl Müftüsü Balkan’ın ardından kürsüye davet edilen Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Osman Şahin hafız öğrencilere Kur’an öğrenmenin ve öğretmenin önemi ve faziletleri hakkında nasihatlerde bulundu. Hadis-i Şerif’te de belirtildiği üzere hafızların ümmetin en şereflileri olduğunun altını çizen Şahin, “Ancak bu hafızlarımız şimdi önlerinde büyük bir görevleri daha olduğunu bilecek. Okudukları bu Kur’an-ı asla unutmayacaklar. Çünkü hafızlığın en büyük afeti onu unutmaktır. Ayrıca Kur’an-ı Kerim sadece okumak ve ezberlenmek için gelmemiştir. Kur’an-ı Kerim anlaşılmak ve yaşanmak için gelmiştir. O yüzden mutlaka Arapça öğreneceksiniz ve Kur’an-ı anlamaya çalışacaksınız ve ileride de diğer ilimleri tahsil etmek suretiyle ümmetin önderi olacaksınız. Son tavsiyemde öyle bir hayat yaşayacaksınız ki siz başkalarını örnek alarak değil Kur’an-ı Kerimi ve Sünneti örnek alarak yaşayacak ve herkese örnek olacaksınız” dedi.

HAFIZLIĞIN MÜKÂFATI CENNETLE ŞEREFLENDİRİLMEKTİR

Hafızların Kur’an-ı Kerim’i sadece dillerinde değil gönüllerinde de taşıyan kişiler olduğuna vurgu yapan İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Hafızların yetişmesinde emeği geçenlere teşekkür edip, hafızlığın mükâfatının cennetle şereflendirilmek olduğunu vurguladı.

KAPANIŞ DUASI REİSÜ’L KURRA VEKİLİ MUSTAFA DEMİRKAN HOCADAN

Konuşmaların ardından hafızlığını alan öğrenciler gruplar halinde Kur’an-ı Kerim surelerini okudu. Yeni hafızların Kur’an-ı Kerim Tilaveti’nin ardından Reissül Kurra Vekili Kurra Hafız Mustafa Demirkan Hoca’nın yaptığı dua ile program son buldu.

Programın sonunda İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Osman Şahin, İzmir İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Harun Yazar, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Yusuf Yılmaz, Karabağlar Müftüsü Feyyaz İdin ve Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği 2. Başkanı Cüneyd Dayhan öğrencilere belgelerini ve hediyelerini takdim etti.

Hafızlık Merasimi Reisü’l Kurra Vekili Kurra Hafız Mustafa Demirkan riyasetinde gerçekleşti.

Programa katılan İzmir Valisi Erol Ayyıldız hafızlığın mükâfatının cennetle şereflendirilmek olduğunu vurguladı.

İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan Hafızlığı muhafaza etmenin önemine değindi

Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Osman Şahin hafız öğrencilere Kur’an öğrenmenin ve öğretmenin önemi ve faziletleri hakkında nasihatlerde bulundu.

Diyanet İşleri Başkanlığı Personeli 2018 Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması Türkiye Birincisi Esendere Camii Müezzin Kayyımı Hafız Enes Kaput katılımcılara Kur’an ziyafeti sundu.

Yeşil Camii İmam Hatibi Hafız Ahmet Yüksel katılımcılara Kur’an ziyafeti sundu.

Hisar Camii İmam Hatibi Kurra Hafız Selim Menteşeli katılımcılara Kur’an ziyafeti sundu.

Hafız öğrenciler gruplar halinde Kur’an Tilaveti yaptı.

Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği 2.Başkanı Cüneyd Dayhan hafız öğrenci ve hocalarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Karabağlar Müftüsü Feyyaz İdin hafız öğrencilere hediyelerini takdim etti

İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan hafız öğrencilere hediyelerini takdim etti

Vali Erol Ayyıldız hafız öğrencilere hediyelerini takdim etti

Program sonunda katılımcılara Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği tarafından kavurmalı pilav ve ayran ikram edildi

 

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Yazdır

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tertemiz yavrularımıza Kitabullah'ı nakşediyoruz...

Hz. Osman ibni Affan (R.A)’dan rivayet olunur ki; Rasûlullah (S.A.V) şöyle buyurdu: “Sizin en hayırlınız Kur’anı öğrenen ve öğretendir.” Hadis-i Şerif