İzmir’de Hafızlık Proje Sınıfı Bulunduran Tek Okul

İzmir’de kurulduğu 1945 senesinden itibaren Kur’an eğitimi veren ve İslami ilimlerin öğretilmesi için kurumların açılmasına öncülük eden Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği hizmetlerine yeni bir eğitim kurumu daha ekledi.Geçmiş yıllarda devlete bağışlanan İzmir İmam Hatip Lisesi ve DEÜ İlahiyat Fakültesi binalarından sonra 2016-2017 eğitim-öğretim yılı başı itibariyle Kestanepazarı İmam Hatip Ortaokulu da açıldı.

Kestanepazarı İmam Hatip Ortaokulu Hafızlık Proje Sınıfı
Kestanepazarı İmam Hatip Ortaokulu Hafızlık Proje Sınıfı

Hafızlık eğitimi almak isteyen öğrencilerin sene kaybı yaşamaması için yapılan ortaokula kaydını yaptıran ilköğretim 4. sınıfı bitiren öğrenciler, hiçbir dönem kaybı yaşamadan Kur’an ve hafızlık eğitimi görebilecek.

Dini hayatın sekteye uğradığı 1940’lı yıllarda Kestanepazarı’nın hafız yetiştirmeye başladığını belirten Kestanepazarı İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Tevekkül Çobanlar, “Bu yıl eğitim öğretime başlayan okulumuzda bulunan hafızlık proje sınıfları sayesinde öğrenciler daha kaliteli hizmet alabilecek.  Hafızlık eğitimi alan öğrencilerimiz okulda ve kursta aynı hocalardan Kuran-ı Kerim eğitimlerini alıyor. Dördüncü sınıfı bitirip Kestanepazarı İmam Hatip Ortaokulu’nda hafızlık eğitimine başlayan bir öğrenci 6. sınıfa kadar hafızlığını pekiştirir, 7. sınıfta süzer, 8. sınıfta da TEOG’a hazırlanır” dedi.

Kestanepazarı ehl-i sünnet inancına bağlı olan Anadolu insanının yapısına katkı sağladığını dile getiren Okul Müdürü Çobanlar, “Kestanepazarı Anadolu’daki var olan İslami hayatı İzmir’de canlı tutmanın vesilesi olmuştur. Kestanepazarı din ilimleri ile fen ilimlerini birleştiren bir markadır” diye konuştu.

İZMİR’DE İLK

Kestanepazarı’nın 70 yıllık geçmişinde bir ilki gerçekleştirdiğini ifade eden Kestanepazarı İmam Hatip Ortaokulu Aile Birliği Başkanı ve Yurt Müdürü Halil Taşcı ise 2016’nın Türkiye’sinde imam hatiplere yoğun bir ilgi olduğunu ifade ederek “Devletimiz imam hatipleri maddi ve manevi olarak destekliyor. Böyle bir durumda Kestanepazarı’nın imam hatip ortaokulu açması kaçınılmazdı. Kestanepazarı İHO İzmir’de hafızlık proje sınıfı bulunduran tek okul” dedi.

Üçü hafızlık proje sınıfı olmak üzere altı sınıf bulunan okulun toplamda 155 öğrencisi bulunuyor.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Yazdır

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tertemiz yavrularımıza Kitabullah'ı nakşediyoruz...

Hz. Osman ibni Affan (R.A)’dan rivayet olunur ki; Rasûlullah (S.A.V) şöyle buyurdu: “Sizin en hayırlınız Kur’anı öğrenen ve öğretendir.” Hadis-i Şerif