İzmir’de Hafızlara Özel İlk İHL: “Kestanepazarı İmam Hatip Lisesi”

Hafız öğrencilerin eğitim göreceği, “Proje İmam Hatip Lisesi” İzmir’de hayata geçiriliyor. 1945 yılından beri İzmir’de faaliyet gösteren, hafızlık ve Kur’an eğitiminin öncü kuruluşu Kestanepazarı, İzmir Valiliğinde “Kestanepazarı Anadolu İmam Hatip Lisesi”nin protokolünü imzaladı.

Kestanepazarı İHL
Lütfi Görmez, Erol Ayyıldız, Muharrem Kurt, Ömer Yahşi

İzmir Valisi Erol Ayyıldız’ın makamında gerçekleşen protokole Vali Erol Ayyıldız, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muharrem Kurt, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği Başkanı Hasan Dayhan, Milli Kültür ve Ahlaka Hizmet Vakfı Başkanı Lütfi Görmez ve Kestanepazarı Fidan Eğitim Kurumları Derneği Başkanı Mustafa Necati Gürsöz katıldı.

Kestanepazarı bünyesinde bulunan Milli Kültür ve Ahlaka Hizmet Vakfı tarafından yaptırılacak imam hatip lisesinde hafız öğrenciler eğitim görecek. Proje, din eğitimindeki kaliteyi yükselterek milli ve manevi değerlere sahip çıkan, İslami ilimlere vâkıf, zamanın ihtiyaçlarına cevap verebilen, ilim ve fikir adamlarını yetiştirmeyi hedefliyor.

Eğitim, Kolej Kalitesinde ve Ücretsiz Olacak

Hafızlığını tamamlayan erkek öğrencilerin eğitim göreceği okula öğrenciler sınavla seçilecek. İzmir Bayraklı İlçesi Manavkuyu Semti’nde hibe edilen 8 bin metrekarelik arazi üzerine kurulacak okulda eğitim, dört yıl süreyle ücretsiz ve yatılı olacak. Kolej kalitesinde eğitim verecek olan okulda sosyal ve sportif tesisler, yüzme havuzu, tenis kortu, konferans salonu ve tiyatro yapılması düşünülüyor.

Proje, yetişen öğrencilerin yükseköğrenim esnasında da desteklenmesini öngörüyor. Kestanepazarı İHL’den mezun olan öğrenciler İslami İlimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi ve benzer bölümlere yönlendirilecek.

Kestanepazarı İHL
Kestanepazarı İHL Proje Çizimi
Kestanepazarı İHL
Lütfi Görmez, Hasan Dayhan, Erol Ayyıldız, Muharrem Kurt, Ömer Yahşi, Ünal Soytekin, Ahmet Özer, M. Necati Gürsöz
Kestanepazarı İHL
Hasan Dayhan, Erol Ayyıldız, Muharrem Kurt
Kestanepazarı İHL
İzmir’de Hafızlara Özel İlk İHL Kestanepazarı İmam Hatip Lisesi İçin İzmir Valiliğinde Protokol İmzalandı
Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Yazdır

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tertemiz yavrularımıza Kitabullah'ı nakşediyoruz...

Hz. Osman ibni Affan (R.A)’dan rivayet olunur ki; Rasûlullah (S.A.V) şöyle buyurdu: “Sizin en hayırlınız Kur’anı öğrenen ve öğretendir.” Hadis-i Şerif