İzmir’de Coşkulu Kutlu Doğum Haftası Açılışı

İzmir İl Müftülüğünün düzenlediği “Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı” temalı Kutlu Doğum Haftası programı, DEÜ Sabancı Kültür Sarayı’nda yapıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Balçova Yeşil Camii İmam-Hatibi Ahmet Yüksel’in Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program, İzmir İl Müftüsü Prof. Dr. Ramazan Muslu’nun açılış konuşmasıyla devam etti.

Muslu 14-20 Nisan’daki Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında konferans, panel, konser, bilgi yarışması, kan bağışı, Kur’an ziyafeti, dini, sosyal ve kültürel içerikli 575 faaliyet gerçekleştireceklerini belirtti.

Muslu, bütün olumsuzlukları aşmak için Kur’an-ı Kerim’in ve Peygamberimizin çağlar üstü örnekliğinin esas alınması gerektiğini vurgulayarak, “Bir taraftan çağı doğru okumaya çalışırken diğer taraftan da dinin sahih, doğru bilgisini özümseyip vazgeçilmez değerlere sahip çıkmalıyız. Toplum olarak şiddet sarmalından kurtulmanın başka bir çaresi de gözükmemektedir” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da günümüzde sadece İslam âleminin değil tüm insanlığın Hazreti Muhammed’in yaşamından ve söylemlerinden alacağı büyük dersler olduğuna işaret etti.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nden 13 yüzyıl önce Hazreti Muhammed’in Veda Hutbesi’nin aslında insanlığa deklare edilen ilk ve gerçek insan hakları evrensel beyannamesi olduğuna değinen Kocaoğlu, “İnsanları ayrımcılıktan men eden, güzel ahlaka ve adalete davet eden, kibirlenmeye karşı uyaran, merhamet etmeyi özendiren, her fırsatta birlik ve beraberlik ile dayanışmayı ön plana çıkaran Peygamberimizin bize çizdiği yol, bugün kutuplaşma ve çatışmalardan bir türlü kurtulamayan dünyamız için önemini daha da artırmıştır. Peygamberimiz adaleti, istikrarın ve medeniyetin kaynağı olarak görmüş ve sahabelerine sık sık adaletli davranmalarını hatırlatmıştır. Adaletle davrananların Allah katında yüksek makamlarda bulunacaklarını, zalim yöneticilerin ise Allah’tan en uzak kişiler olacağını bildirmiştir. Ve bu ilkeye kendisi de hayatı boyunca bağlı kalmıştır. Bize her fırsatta birbirimize saygı göstererek birlikte yaşamanın faziletlerini anlatan, sevgi, yardımlaşma ve dayanışmayı her zaman ön planda tutan sevgili peygamberimiz Hazreti Muhammed’i sevgiyle, saygıyla, rahmetle ve özlemle anıyoruz.” dedi.

Bu yılki Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinin temasının insanlığın çok ihtiyaç duyduğu bir konu olduğunu söyleyen Vali Mustafa Toprak ise Hazreti Muhammed’in Veda Hutbesi’nde insanlığın ihtiyaç duyduğu her şeyi net olarak ifade ettiğini söyledi.

Vali Toprak, “Bize düşen Peygamber Efendimizin yaşamı boyunca ortaya çıkardığı, bizlere örnek alınması için gösterdiği davranışları anlamak, idrak etmek, yaşamak ve yaşatmaktır. Şüphesiz ki tüm insanlığın ve dinlerin de ortaya çıkardığı sevgiyi, merhameti, paylaşmayı yaşamak ve yaşatmaktır. Peygamber efendimizin yaşamı boyunca ortaya koyduğu güzellikleri ferdi manada, toplum manasında iyi anlıyor, uyguluyor, yaşatıyorsak o zaman insanlık daha iyi bir noktaya gelecektir diye düşünüyorum. Bugün insanlığın, İslam âleminin ve tüm dünyada oluşan şiddet, çatışma, savaş ve iç çekişmelerin temelinde de bu yüce duyguları anlamama noktasındaki yoğunlaşma buna sebebiyet veriyor diye düşünüyorum.” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından “Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlâkı” konulu konferans veren Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Yüksel Salman, Peygamberimizin dünyaya gelişiyle insanlığın susadığı, ihtiyaç duyduğu bütün değerlerin dünya sahnesinde yerini almaya başladığını ifade etti. Salman, “Biz kadınlara karşı merhametli davranmayı, sadece insanlara değil, hayvanlara, çevreye karşı insanların görevlerinin olduğunu, hayvan haklarını, kul hakkı, kamu hakkı kavramlarını, yetimlere sahip çıkmayı, aileyi koruyup kollamayı sevgili peygamberimizden öğrendik” şeklinde konuştu.

Salman, Başkanlığımızın 1989 yılından bu yana Kutlu Doğum Haftası etkinlikleriyle Hazreti Muhammed’i ve onun insanlığa getirdiği güzellikleri sadece yurt içinde değil yurt dışında da paylaştığını anlattı.

Salman, bu yılki Kutlu Doğum Haftası’nın “Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı” temasıyla sadece Türkiye’de değil ABD’den Rusya’ya kadar, Balkanlar ve Avrupa’nın tamamında gerçekleştirildiğini kaydetti.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2010 yılından bu yana Kutlu Doğum Haftası etkinliklerini belli bir tema etrafında kutlamaya başladığını dile getiren Salman, “Bununla, bireysel ve toplumsal hayatımızda sorun yaşadığımız, sadece ülkemizde değil aslında küresel ölçekte insanlığı huzursuz eden, insanlığın ihtiyaç duyduğu belli noktalara, belli konulara temas etmek suretiyle duyarlılık oluşturmayı amaçlamıştır” diye konuştu.

Program, Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Salman, İzmir Valisi Toprak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu ve Genelkurmay Eski Başkanı Hilmi Özkök’e çiçek takdim edilmesinin ardından, Selahattin Kuzgun’un şefliğinde, İzmir Müftülüğü Tasavvuf Mûsikisi Topluluğu tarafından verilen konser ile sona erdi.

Haber Kaynağı: İzmir İl Müftülüğü Sitesi

İzmir Müftülüğü Tasavvuf Mûsikisi Topluluğu
İzmir Müftülüğü Tasavvuf Mûsikisi Topluluğu
2015 Kutlu Doğum Programı DEÜ Sabancı Kültür Sarayı'nda Yapıldı
2015 Kutlu Doğum Programı DEÜ Sabancı Kültür Sarayı’nda Yapıldı
Soldan; Ramazan Muslu, Aziz Kocaoğlu, Hilmi Özkök, Mustafa Toprak, Yüksel Salman2015 Kutlu Doğum Programı DEÜ Sabancı Kültür Sarayı'nda Yapıldı
Soldan; Ramazan Muslu, Aziz Kocaoğlu, Hilmi Özkök, Mustafa Toprak, Yüksel Salman
Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Yazdır

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tertemiz yavrularımıza Kitabullah'ı nakşediyoruz...

Hz. Osman ibni Affan (R.A)’dan rivayet olunur ki; Rasûlullah (S.A.V) şöyle buyurdu: “Sizin en hayırlınız Kur’anı öğrenen ve öğretendir.” Hadis-i Şerif