İzmir, 2016 Kutlu Doğum Haftasına Hazırlanıyor

İzmir’de bulunan kamu kuruluş, sivil toplum örgütü, sendika ve platform temsilcileri; İzmir İl Müftülüğü’nün organizesiyle, Balçova Termal Otel Salonunda gerçekleştirilen “Kutlu Doğum Haftası Platformu İstişare Toplantısı”nda, hafta boyunca yapılması planlanan programları istişare etti.

22 Mart 2016

2016 Tema: “Hz. Peygamber, Tevhid ve Vahdet – Gelin Birlik Olalım”

“Hz. Peygamber, Tevhid ve Vahdet” temasıyla gerçekleştirilecek olan 2016 Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri bu yıl 09 Nisan 2016 tarihinde başlayıp 20 Nisan 2016 tarihinde sona erecek.

Diyanet İşleri başkanlığı, 10 gün boyunca devam edecek faaliyetlerin ana başlıklarını ve konularını belirledi. Bu çerçevede başta İzmir İl Müftülüğü ve ilçe müftülükleri olmak üzere İzmir’de bulunan birçok kurum, hafta boyunca Hz. Peygamber’i (sav) anlamak ve anlatmak için çeşitli faaliyetler gerçekleştirecek. Toplantıda bazı STK’lar, planlamış oldukları faaliyetleri de duyurmuş oldu. Toplantı öncesi katılımcılara kahvaltı ikram edildi.

Hasan Dayhan Yapılacak Faliyetler Hakkında Görüşlerini Bildirdi
Hasan Dayhan Yapılacak Faliyetler Hakkında Görüşlerini Bildirdi

İzmir İl Müftüsü Prof. Dr. Ramazan Muslu:

“Kutlu Doğum Haftasını daha etkili ihya etmek istiyoruz.”

Balçova Yeşil Camii İmam Hatibi Ahmet Yüksel’in Ku’ran-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda İl Müftüsü Prof. Dr. Ramazan Muslu bir konuşma yaptı. Muslu konuşmasında, “Diyanet İşleri Başkanlığı, bildiğiniz gibi, her yıl Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle bir tema belirlemekte ve bu çerçevede faaliyetler yapılmaktadır. Bu sene belirlenen tema “Hz. Peygamber, Tevhid ve Vahdet-Gelin Birlik Olalım” şeklindedir. Bizler de programlarımızı bu çerçevede yapmayı planlamaktayız” dedi. Muslu, “Birlik ve beraberliğe her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde Hz. Peygamber (s.a.)’in rehberliğinde birlik olmaya ve nebevi sünnetin kılavuzluğunda yeni bir atılıma ihtiyaç vardır. Bu düşüncelerle İzmir’deki bazı resmi kurum, kuruluş ve STK’larla müftülüğümüzün şemsiyesi altında bir araya gelip istişarelerde bulunarak Kutlu Doğum Haftasını daha anlamlı ve daha etkili bir şekilde ihya etmenin yollarını arayalım istedik…”dedi.

İl Müftüsü Ramazan Muslu Açılış Konuşmasını Yaptı
İl Müftüsü Ramazan Muslu Açılış Konuşmasını Yaptı

Toplantıya, DEÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rıza Savaş, DEÜ İlahiyat Fakültesi Emekli Prof. Dr. Rıza Savaş,   İKÇÜ İslami İlimler Fakültesi Dekan Yrd. Doç. Dr. Mehmet Bahçekapılı, İzmir Dini Yüksek Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Şamil Ok, Emekli İl Müftülerimiz Mustafa Ateş ve Mustafa Yıldız, İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Nesim Tanğlay, İl Dernekler Müdürü Turgay Esen, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Osman Tatlısu, Kredili Yurtlar Kurumu Bölge Müdürü Yakup Karaca, Yurtdışı Türkler ve Akrabalar Top. Başk. Koord. Fırat Yaldız, İzmir Büyük Şehir Belediyesi Temsilcisi Gül Yazıcı, İl Müftü Yardımcısı Mehmet Tüfekçioğlu, İSTOK (İzmir Sivil Toplum Kuruluşları Platformu) Dönem Başkanı Av. Halit Çelik, Kestanepazarı Eğitim Kurumları’nı temsilen Hasan Dayhan, M. Necati Gürsöz, Ahmet Özer, Metropol İlçe Müftüleri, İl Müftülüğü Şube Müdürleri, İzmir’de faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ve işadamları katıldı.

Yeni Teklifler Sunuldu

Toplantıya katılan kurum ve kuruluş temsilcileri tarafından gerçekleştirilen konuşmalarda; daha geniş kitlelere ulaşılabilmesi ve Hz. Peygamberin güzel ahlakının gençlere, engellilere ve toplumun çeşitli kesimlerine anlatılabilmesi için teklifler sunuldu, müzakereler yapıldı.

Yapılacak olan faaliyetlerde kadın derneklerinin desteğinin alınmasının önemli olduğu; bayan öğretmenlere yönelik faaliyetlerin yapılabileceği; Kredi Yurtlar Kurumu’nda bulunan öğrencilere yönelik etkinlikler yapılabileceği; işaret dilinden başka dil konuşamayan vatandaşlarımızın unutulmaması gerektiği; Suriye’den, gelen misafirlerimiz başta olmak üzere Alevi vatandaşlarımıza, yetimlere, cezaevinde dünyaya gelmiş mahkum annelerin çocuklarına yönelik faaliyetlerin yapılabileceği; Balkanların başkenti İzmir’deki Balkan göçmenlerine yönelik faaliyetlerin yapılabileceği; Ehl-i Beytin ve ehl-i beyt sevgisinin anlatılması gerektiği; Konak meydanında hafta boyunca her gün bir STK tarafından ikram veya kitapçıkların dağıtılabileceği; görme engellilere yönelik kabartma Kur’an ve kabartma broşürler basılarak dağıtılabileceği; okullarda düzenlenecek programlarla çok farklı kesimlerden gelen öğrencilerin evlerine İslamın güzelliklerinin ulaştırılabileceği; spor turnuvalarının yapılabileceği; Oratoryum metni hazırlanarak açılış programlarında okunabileceği; bilgi aktarımı kapsamında gerçekleştirilen klasik programlardan ziyade gençlere ulaşabilecek spor etkinlikleri, sokak tiyatroları, uçurtma şenliği, kısa filmler, videolar, sinema gösterileri gibi farklı faaliyetlerin yapılabileceği; büyük ödüllerin verildiği (40-50.000 TL gibi) yarışmaların katılımı artıracağı ve dikkat çekeceği; yurtdışında yaşayan soydaş ve akrabaların bu vesileyle işin içine katılmasının elzem olduğu; şehrimizde bulunan Çin, Yunanistan ve Almanya Başkonsolosluklarındaki diplomatik misyon şeflerinin ziyaret edilebileceği; hazırlanan kitapçık ve broşürlerden muhtarlıklara da bırakılmasının yararlı olacağı; doğru bilgilerin vatandaşlarımıza ulaştırılması için yapılan faaliyetlerde ilim ehli hocalarımıza danışılması gerektiği vurgulandı.

 

DİB Tarafından Belirlenen

2016 Yılı Kutlu Doğum Haftasında Gerçekleştirilecek Etkinlikler

 1. Dini Faaliyetler:

Kur’an Ziyafeti

Hatim Okunması

 1. Kültürel Faaliyetler:

Sempozyum

Konferans

Panel

Çalıştay

TV Programı

Radyo Programı

 1. Sosyal Faaliyetler:
 2. Yarışmalar:

Bilgi Yarışması (Genel Kültür)

Hadis Ezberleme

Peygamberimizin Hayatı (Siyer-i Nebi)

Şiir Yazma

Şiir Okuma

Kompozisyon Yazma

 1. Ziyaretler:

Hasta Ziyareti

Cezaevi Ziyareti

Huzurevi Ziyareti

Yetiştirme Yurdu/Sevgi Evi Ziyareti

Tarihi ve Dini Mekânları Ziyaret

 1. Dini Yayın Dağıtımı:

Kur’an-ı Kerim

İlmihal

Kutlu Doğum Kitabı

Ayet ve Hadis Kartelası

 1. Sergiler:

Kitap

Hat

Ebru

 

Konferans ve Panel Başlıkları

Hz. Peygamber’in Hayatında Birlik ve Beraberlik Örnekleri

İslam’ın Getirdiği Tevhit ve Vahdet Anlayışı

Hz. Peygamber’in Oluşturduğu Vahdet Toplumu

Tevhit Zemininde Vahdetin Sağlanması

Tefrikaya Karşı Vahdet

Din Kardeşliğinin Anlamı ve Önemi

Kesretten Vahdete, Gelin Birlik Olalım

 

Yarışmalar

Yarışma konuları

 1. Kompozisyon Yazma (Hz. Peygamber’in Hayatında Birlikte ve Beraberlik Örnekleri), (Hz. Peygamber’in Oluşturduğu Vahdet Toplumu)
 1. Makale Yazma (İslam’ın Getirdiği Tevhit ve Vahdet Anlayışı)
 2. Hadis Ezberleme
 3. Şiir Yazma (Kesrette Vahdet, Gelin Birlik Olalım)
 4. Şiir Okuma
 5. Bilgi Yarışması
 6. Peygamberimizin Hayatı (Siyer)
  Hayatı
 1. 40 hadis ezberleme
Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Yazdır

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tertemiz yavrularımıza Kitabullah'ı nakşediyoruz...

Hz. Osman ibni Affan (R.A)’dan rivayet olunur ki; Rasûlullah (S.A.V) şöyle buyurdu: “Sizin en hayırlınız Kur’anı öğrenen ve öğretendir.” Hadis-i Şerif