Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği

Milli Kültür ve Ahlaka Hizmet Vakfı tarafından İzmir Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde açılan Robotik Kodlama Sınıfı’nda eğitim gören 3 imam hatip lisesine mensup toplam 6 öğrenci, Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne katıldı. Hisar Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Ortaokulu Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu Müdür Yardımcısı Onur Şafak ile Elektrik ve Elektronik Öğretmeni Oktay Topbaşoğlu, öğrencilerinin bu festivalden bilimsel anlamda en üst düzeyde faydalanma imkânı bulduklarını dile getirerek Kestanepazarı Yönetim Kurulları’na desteklerinden ötürü teşekkür etti.

Milli Kültür ve Ahlaka Hizmet Vakfı tarafından İzmir Anadolu İmam Hatip Lisesi içerisinde açılan Robotik Kodlama Sınıfı’nda eğitim alan İlhan Varank AİHL 9. Sınıf öğrencisi Mustafa Said Dayhan, İzmir Anadolu İmam Hatip Lisesi 10. Sınıf Öğrencileri Abdullah Tosun, Asım Yaşar, Furkan Süzen ile Hisar Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Ortaokulu Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu 9. Sınıf Öğrencileri Serdar Kara ve Ali Çelik, Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne katıldı.

“REKOR KATILIM GERÇEKLEŞTİ”
Festivalde katılımcılara seslenen T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, “Türkiye, uzayda ve havacılıkta hak ettiği yere gelecektir. Milli İHA ve SİHA’ların altında da bu tutku yatıyor. Çocukken bundan çok daha küçük bir etkinliğe gitmiştim. Hayatım boyunca unutmadım. İnşallah bu festival de gençlerimizde aynı etkiyi bırakır. Festivale sadece ön kayıt yaptıranların sayısı 80 bin. Bu rekor bir rakam. Allah’a şükür tüm milletimizde ülkemizin milli teknoloji hamlesini geliştirecek tutkunun adım adım yerleştiğini görüyoruz. Kim bilir bu festivale gelen çocuklarımız ve gençlerimiz arasından kaç tane Hürkuş, Demirağ, Divarcı ve Bayraktar çıkacaktır” dedi.

İSLAM BİLİM VE TEKNOLOJİ TARİHİ MÜZESİ DE GEZİLDİ
Öğrencilerin teknolojik gelişimleri yerinde görerek bakış açılarını genişletmek amacıyla Teknofest’e katılım gösterdiklerini dile getiren Elektrik ve Elektronik Öğretmeni Oktay Topbaşoğlu, 2 gün süren gezi programı kapsamında ayrıca İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi ile Prof. Dr. Fuat Sezgin’i de ziyaret ettiklerini belirtti. Elektrik ve Elektronik Öğretmeni Topbaşoğlu, öğrencilerin araştırma ve öğrenme isteklerini artırıcı bu tür faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için kendilerine maddi manevi destek olan Kestanepazarı Yönetim Kurulları ile bağışçılarına teşekkür etmeyi de ihmal etmedi.

“İHA VE SİHALARIN ÖNEMİNİ ANLADIM”
Teknofest gezisinde yer alan İlhan Varank AİHL 9. Sınıf Öğrencisi Mustafa Said Dayhan, gezide Google’ın dijital ortak projesini öğrenme imkânı bulduğunu ve İHA ile SİHA’ların ülkemizin savunulmasında ne denli önemli olduğunu da anladığını söyledi. İzmir AİHL 10. Sınıf Öğrencisi Abdullah Tosun ise Teknofest Festivali’nde Skratch ve Makablock dillerini gördüğünü, önceden merakı bulunan Rasberry dili ile beraber tüm bu yazılım dillerine merakının bir kat daha arttığını, ayrıca sahip olduğu sertifika çeşitliliğini de artırmayı hedeflediğini dile getirdi.

“ÇALIŞMA AZMİMİ KATLADI”
Festivalin gerçekleştiği 3. Havalimanı’nın boyutlarını görünce büyüklük kavramının zihninde yeni bir boyut kazandığını vurgulayan İzmir AİHL 10. Sınıf Öğrencisi Furkan Süzen, İstanbul’un doğal ve tarihi güzelliğinden de son derece etkilendiğini belirtti. Teknofest’te kendisinden birkaç yaş büyük ağabeylerinin Roket dahi tasarlayabilecek kadar derin bilgi birikimine erişebildiklerini gördüğünü aktaran İzmir AİHL 10. Sınıf Öğrencisi Asım Yaşar, “Öğreneceğim daha çok şey olduğunu fark ettim. Bizlere tanınan imkânları da göz önüne aldığımızda bu derin bilgi birikimine sahip olabilmemin hiç de hayal olmadığını öngörüyorum. Festivalde gördüklerim beni daha da çok öğrenmeye ve bilgiyi araştırmaya sevk etti. Çalışma azmimi adeta misli ile katladı” dedi.

“BİRÇOK YENİ BİLİM DALI İLE TANIŞTIM”
Hisar Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Ortaokulu Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu 9. Sınıf Öğrencisi Ali Çelik, ROKETSAN ve ASELSAN stantlarına hayran kaldığını dile getirerek, bu stantlar sayesinde Türk Savunma Sanayisine olan ilgisinin arttığını söyledi. Hisar Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Ortaokulu Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu 9. Sınıf Öğrencisi Serdar Kara ise Teknofest sayesinde birçok yeni bilim dalıyla tanışma fırsatı bulduğunu belirterek, “Festival sayesinde en merak ettiğim robot ve yazıcı teknolojilerini de yakından inceleme fırsatım oldu” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.