İGEDER III. Ulusal Öğretmenim Sempozyumu’na Katıldık

İGEDER III. Ulusal Öğretmenim Sempozyumu Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden 1000’e yakın öğretmenin katılımıyla Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Zekeriya Erdim, Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Tekin ve sempozyum ana sponsoru Üsküdar Belediyesi Başkan Yardımcısı Hilmi Türkmen’in de birer selamlama konuşması yaptığı sempozyuma İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız da iştirak etti.

 

Kestanepazarı Eğitimcilerimiz, İGEDER 3. Öğreetmenim Sempozyumuna Katıldı


Kestanepazarı Eğitimcileri Sempozyuma Katıldı

Sempozyuma Kestanepazarı’nı temsilen; Genel koordinatör İ.Cengiz Aslan, Eğitim Koordinatörü Mustafa Yıldırım, Yurt Yöneticisi Gazi Pehlivan, Belletici Öğretmen Zübeyir Kuyubaşı ve belletmenlerimizden Lütfullah Karaca katıldı.

Sempozyumda farklı oturumları takip eden ekibimiz, katıldıkları oturumlarla ilgili notlar aldılar. Sempozyum izlenimleri ve alınan notların, sistemli hale getirilerek, kurumumuzdaki öğretmen ve eğitimcilerle paylaşılması düşünülüyor.

Eğitim Vizyonumuzu Genişletmeliyiz

Sempozyumun açılış konuşmasında Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Dr. İbrahim Hakan Karataş, eğitimde 2023 vizyonunun çok kısa bir hedef olduğunu belirterek, 2050, 2100 vizyonunu konuşmak gerektiğini ifade etti. Karataş, İGEDER’i farklı kılan özellikleri ise şöyle özetledi:

“İGEDER çözüm de üreten ve ürettiği çözümleri uygulayarak örnek olan bir misyonla hareket etmektedir. İGEDER, gönüllüsü 25.000 meslektaşıyla birlikte; ağlama, sızlanma, başkasından himmet bekleme ve izin verdikleri kadar etkin olma anlayışına karşıdır. İGEDER eğitimde gönül birliğidir. İGEDER gönüllüsü her öğretmen kademe kademe bulunduğu sınıfta, öğretmenler odasında, öğretmenler kurulunda pozitif düşünen, çalışkan, özverili, zora talip olan, iyiyi ve doğruyu destekleyen, istişare eden, paylaşan, sürekli gelişen, birikimini yaygınlaştırmaya cesareti olan, saygılı ve yapıcı bir anlayışı örneklemektedir.”

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız: Öğretmenler Entelektüel Olmalı

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, İGEDER’in kendi personelleriyle gerçekleştirdiği başarılı çalışmaların kendilerine çok şey anlattığını ifade ederek başladığı konuşmasında İstanbul’da gerçekleştirdiği projeleri de özetledi. Yıldız, öğretmeni en doğru tanımlayan kelimenin “entelektüel” olduğunu belirterek öğretmenlerden kendilerini sürekli geliştirerek entelektüel olma vasıflarını daima canlı tutmalarının gerektiğini vurguladı.   

 

Prof. Dr. Selahattin Turan: Öğrenciler İçin Öğretmen Olduğunuzu Unutun


RÜTÜK Başkan Vekili Taha Yücel: Her Veli ve Öğretmen, Öğrenciler İçin Birer RÜTÜK Olmalı

Sempozyumun “Öğretmen Yetiştirme ve Yaşamboyu Öğrenme: Eğitimde 2023 Vizyonu” konulu açılış panelinde konuşan RÜTÜK Başkan Vekili Taha Yücel, eğitimde medyanın rolü konulu sunumunda, kendi yetkilerinin kanunlarla sınırlı olduğunu, her velinin ve her öğretmenin bir RTÜK olması gerektiğini belirtti.

Prof. Dr. Selahattin Turan: Öğrenciler İçin Öğretmen Olduğunuzu Unutun

Prof. Dr. Selahattin Turan konuşmasında öğretmenlere, “Öğrenciler için daha eğlenceli bir sınıf ortamı oluşturmak istiyorsanız öğretmen olduğunuzu unutun!” tavsiyesinde bulundu.

EDAM Genel Müdürü Alpaslan Durmuş: İyi Öğrenciler, İyi Öğretmenlerin Eseridir

Panelin son konuşmacısı EDAM Genel Müdürü Alpaslan Durmuş ise öğretmeni ancak iyi öğrencilerin yetiştireceğini, iyi öğrencilerin ise iyi öğretmenlerin eseri olduğunu vurguladı. Durmuş, “Tuz kokunca yapacak bir şey kalmamıştır” diyerek öğretmenlerin öncelikle kendilerini kendilerine beğendirmesi gerektiğini, başkalarının beğenilerine göre hareket ederek gelişmenin mümkün olmadığını söyledi.

 

Sempozyuma Katılan Öğretmenlere Katılım Sertifikası Takdim Edildi


Gerçek Alevilerin Allah ve Peygamber İnancında Bir Farklılık Yoktur

Öğleden sonra paralele oturumlar halinde devam eden Sempozyum’da 11 oturumda 42 öğretmen ve akademisyen bildiri sundu. Alevilik konusunun tartışıldığı oturuma Alevi Dedesi Mehmet Yaman da dinleyici olarak katıldı. Yaman bir soru üzerine şöyle dedi: “Alevilik yıllarca yanlış tanıtıldı. Aleviler içinde de yanlış yollara sapanlar olabilir. Fakat gerçek Alevilerin Allah ve Peygamber inancında bir farklılık yoktur, onlar bir hadisi şerife istinaden Hz. Ali’yi rehber olarak kabul ederler. Eğer farklılık olarak kabul edecekseniz tek farkımız budur.”

Sempozyum bildirilerini sunan ve oturum yöneten tüm öğretmenlere sertifikalarının verilmesi ile sona erdi.


İGEDER IV. Öğretmenim Sempozyumunu Kasım 2012 Yılında Gerçekleştirecek

Sempozyum sırasında bir açıklama yapan Karataş, İGEDER Ulusal Öğretmenim Sempozyumlarının alternatif bir öğretmenler günü kutlama biçimi olduğunu belirterek “Biz her yıl kasım ayında Türkiye’nin dört bir tarafından gelen meslektaşlarımızla bu sempozyumda buluşarak hem hasret gideriyor, hem eğleniyor hem de mesleki tecrübelerimizi paylaşma imkanı buluyoruz” dedi. İGEDER IV. Öğretmenim Sempozyumunun Kasım 2012 yılında olacağını ifade etti. 

Sempozyumda sunulan bildiriler ve sunumların videosu için www.igeder.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sempozyuma Katılan İdareci ve Eğitimcilerimiz, Soldan; Gazi Pehlivan, Zübeyir Kuyubaşı, İbrahim Cengiz Aslan, Lütfullah Karaca, Mustafa Yıldırım

 

Kestanepazarı Eğitimcileri İGEDER III. Öğretmenim Sempozyumuna Katıldı - Sempozyum İzlenimleri ve Alınan Notlar Öğretmenlerimiz ve Öğrencilerimizle Paylaşılacak