Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği

Eğitim Danışmanı Tuba Agha tarafından Kestanepazarı yöneticileri, hocaları ve belletmenlerine “Kendini Tanı Öğrencini Keşfet” adlı seminer düzenlendi. 4 senelik evli ve ODTÜ mezunu olan Agha’nın genel çalışma alanı 0-7 yaş grupları arasındaki çocuklar. Uzmanlık alanı ise Duygusal Zekâ. Şubat ayına kadar her Pazartesi devam edecek olan seminerin ilk oturumu gerçekleştirildi.

Agha; “Ankara’dan İzmir’e geldim ve senelerdir burada çalışmalarımı sürdürüyorum. Kestanepazarı ise Türkiye’de çok önemli bir yere sahip. Ben Ankara’dan geldiğim için, Kestanepazarı denildiği zaman şöyle bir dururuz, nedeni ise Türkiye’deki Kur’an kurslarına, ilim merkezlerine örnek olan bir kuruluş olmasıdır. Biz eğitimcilere o kadar büyük sorumluluklar düşüyor ki, bir öğrencinize yaptığınız hatalı bir davranış bile onun ilerideki hayatını olumsuz yönde etkiliyor, evlilik hayatındaki olumsuz davranışlara kadar sebebiyet verebiliyor. Bu yüzden çok dikkatli olmalıyız. Önce kendimizi çok iyi tanımalıyız, her şeyden önce kendimiz önemliyiz. Çünkü kendimizi ne kadar iyi tanırsak, sorumluluklarımızın ve bilinçlerimizin daha iyi farkında oluruz. Karşı tarafa da daha iyi bir eğitim vermiş oluruz.” sözleriyle, dikkat edilmesi gereken noktalara işaret etti.

Seminer boyunca karşılıklı soru cevap tarzında programı sürdüren Agha, zaman zaman sahneye davet ettiği kişiler üzerinde canlı sunumlar yaparak anlattıklarının pekişmesini ve daha iyi anlaşılmasını sağladı. Seçtiği bazı resimler ile katılımcılar üzerinde kişilik testi uyguladı.

Sunumunda gösterdiği resimlerden katılımcılara kendilerine en yakın olan resimleri seçmelerini istedi ve sonrasında bazı kişilik tipleri ve özelliklerinden öfkeli, umursamaz, kibirli, bağımlı ve bağıl kişiliklerinden bahsetti. Öfkeli kişiliğinin insanın içinde beslenen gizli bir tehlike olduğunu, umursamaz kişiliğinin de etrafına karşı duyarsız olduğunu, kibirli kişiliğinin insanlara yüksekten baktığını anlatan Agha, bağımlı ve bağlı kişiliklerinden de “Bağımlı kişilik, bağlı olduğu şeyden başka bir şey düşünemeyen ve her şeyini ona odaklayan insan fakat bağıl olan kişilik ise bağlı olduğu kişi olsun olmasın hayatına aynı tempoda devam edebilen kişilerdir” diyerek gösterdiği resimleri açıkladı.

Zaman zaman Hocaların sorularını da yanıtlayan Agha, “Her Pazartesi gerçekleştireceğimiz bu dersimizle birlikte güncel sorunlarınıza kadar birçok sorulara cevap bulmuş olacağız” dedi.

Seminer sonunda ise katılımcılara bir sonraki seminere yapmalarını istediği küçük de bir ödev verdi. Katılımcılardan bir kâğıda olumsuz duygulardan en az 35 adet yazmalarını ve bu duyguların karşısına olumlu karşılıklarını yazmalarını istedi.

Eğitim Danışmanı Tuba Agha 'Kendini Tanı Öğrencini Keşfet' Adlı Seminer Düzenledi
Eğitim Danışmanı Tuba Agha ‘Kendini Tanı Öğrencini Keşfet’ Adlı Seminer Düzenledi
Tuba Agha
Tuba Agha

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.