Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği

Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği ile Milli Kültür ve Ahlaka Hizmet Vakfı’nın bağışçısı ve himayecisi olduğu Hisar Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu’nun hafız öğrencileri İstanbul kültür gezisi gerçekleştirdi. İstanbul’daki tarihi birçok yeri gezen öğrenciler, Vialand İstanbul Tema Park’ta da gönüllerince eğlenme imkânı buldu.

Kestanepazarı camiasının bağışçısı ve destekçisi olduğu Hisar Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu’nda eğitim gören Özel Kestanepazarı Hatay Ortaöğrenim Erkek Öğrenci Yurdu’nun hafız öğrencileri İstanbul’a 1 haftalık tur düzenledi. İzmir’den rehber öğretmenleri Ömer Çelebi sorumluluğunda, derneğe ait minibüs ile İstanbul’a giden öğrenciler, kendilerini misafir eden Üsküdar’daki Özel Dersaadet Çamlıca Yükseköğretim Erkek Öğrenci Yurdu’nda ücretsiz olarak konakladı.

ULU CAMİİ’DE CUMA EYÜP SULTAN’DA SABAH NAMAZI

İzmir’den cuma sabahı İstanbul’a karayoluyla gitmek için yola çıkan hafız öğrenciler, Cuma namazını Bursa Ulucamii’de kıldı. Ardından İstanbul’a giden öğrenciler Üsküdar’a geçerek kalacakları Özel Dersaadet Çamlıca Yükseköğretim Erkek Öğrenci Yurdu’na giderek istirahate çekildi.

AĞABEYLERİNİN REHBERLİĞİNDE MÜZELERİ GEZDİLER

Kestanepazarı Kur’an Kursları’ndan mezun olarak İstanbul’da İlahiyat Fakültesi’nde eğitimlerine devam eden Hafızlık Yarışması Türkiye 2. Halil Ay ile Bünyamin Çevik ile de bir araya gelen hafız talebeler, ikinci günde Halil Ay ve Bünyamin Çevik rehberliğinde sabah namazına Eyüp Sultan Camii’sine gitti. Namazın ardından Türbe ziyaretini de gerçekleştiren hafız öğrenciler, ardından Minyatürk ve 1453 Panorama Müzeleri’ni gezdi. Müze ziyaretleri ile hafız öğrenciler, Anadolu’da yer alan Türk eserleri ve İstanbul’un Fethi ile ilgili detaylı bilgi aldı. Ardından öğle namazı için Süleymaniye Camii’ne giden hafız öğrenciler Mimar Sinan’ın “Kalfalık Eserim” dediği Süleymaniye Camii’nin mimarisi hakkında bilgi aldı. Daha sonra İlmi Araştırmalar Merkezi İLAM’ı ziyaret eden öğrenciler akşam yemeğinden sonra yurda döndü.

Yurtta geçirecekleri zamanı da değerlendirmek isteyen hafız öğrenciler burada Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Araştırma Görevlisi Abdurrahman Bulut ile bir araya gelerek ilmi sohbet yaptı.

NAMAZLARINI TARİHİ CAMİLERDE KILDILAR

İstanbul gezisinde hafız öğrenciler namazlarını mümkün oldukça tarihi camilerde kılmaya özen gösterdi. Bu amaçla gezi boyunca Hüdayi Camii, Mihrimah Camii, Valide-i Cedid Camii ve Eminönü’ndeki Valide Sultan Camii olarak bilinen Eminönü Yeni Camii’de namazlarını kılan hafızlar bu camiiler hakkında da detaylı bilgi aldı.

ÖNDE GELEN HAFIZLARI ZİYARET ETTİLER

Kestanepazarı hafızları gezi çerçevesinde ayrıca Türkiye’nin önde gelen hafızlarından olan Yrd. Doç. Dr. Kurra Hafız Fatih Çollak ve Hüdayi Camii İmam Hatibi Hafız Mustafa Efe’yi ziyaret ederek kendilerinden ders alma imkânı da buldu. İslam Araştırma Merkezi İSAM’ı da ziyaret eden hafızlar burada Araştırma Uzmanları’ndan Muhammed Tahir Büyükkörükçü hocayla da bir araya geldi.

ÜNİVERSİTE VE ŞEHİR TURU YAPTILAR

Gezi kapsamında Sabahattin Zaim Üniversitesi ile Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni de ziyaret eden hafız öğrenciler üniversiteler hakkında bilgi aldı. Ayrıca Ümraniye Devlet Hastanesi’ni de gezen öğrenciler burada Dr. Serdar Bozlak’ı ziyaret ederek, doktorluk mesleği ile ilgili merak ettiklerini sorma imkânı buldu. Gezi programının sonunda İstanbul gezisi de yapan hafızlar, Pierlotti, Çamlıca Tepesi, Yuhşa Tepesi, Üsküdar Kız Kulesi, ve Kapalı Çarşı’yı gezdi. Son olarak Vialand İstanbul Tema Park’ı ziyaret eden ve burada birbirinden eğlenceli vakit geçiren öğrenciler,  İstanbul şehir turunu tamamlayıp İzmir’e döndü.

Kestanepazarı Hafızları İstanbul Şehir turu yaptılar

Kestanepazarı Hafızları İstanbul’daki tarihi camiileri de gezdi

Kestanepazarı Hafızları İstanbul’daki tarihi camiileri de gezdi

Kestanepazarı Hafızları İstanbul’daki tarihi camiileri ve türbeleri de gezdi

Kestanepazarı Hafızları Pierre Lotti’de İstanbul Manzarasıyla Hatıra Fotoğrafı Çektirdi

Kestanepazarı Hafızları Sabah Namazını Eyüp Sultan Camii’nde Kıldı

Kestanepazarı Hafızları Sabahattin Zaim Üniversitesini ziyaret etti

Kestanepazarı Hafızları Türkiye’nin önde gelen hafızlarından olan Hüdai Camii İmam Hatibi Hafız Mustafa Efe’yi ziyaret etti

Kestanepazarı hafızları ziyaretin son gününde Vialand İstanbul Tema Parkı ziyaret ederek gönüllerince eğlendi

Miniatürk’ü Gezen Kestanepazarı Hafızları Anadolu’daki Birçok Türk İslam Eserinin küçültülmüş minytürlerini inceledi

Miniatürk’ü Gezen Kestanepazarı Hafızları Anadolu’daki Birçok Türk İslam Eserinin küçültülmüş minytürlerini inceledi

Miniatürk’ü Gezen Kestanepazarı Hafızları Anadolu’daki Birçok Türk İslam Eserinin küçültülmüş minytürlerini inceledi

Panorama Müzesini Gezen Kestanepazarı Hafızları İstanbul’un Fethi ve Çanakkale Savaşları Hakkında Detaylı Bilgi Aldı

Panorama Müzesini Gezen Kestanepazarı Hafızları İstanbul’un Fethi ve Çanakkale Savaşları Hakkında Detaylı Bilgi Aldı

İslam Araştırma Merkezi İSAM’ı da ziyaret eden Kestanepazarı hafızları burada Araştırma Uzmanları’ndan Muhammed Tahir Büyükkörükçü hocayla da bir araya geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.