Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği

Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği Başkanı Hasan Dayhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 22-25 Ocak’ta gerçekleştirdiği Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar’ı kapsayan Doğu Afrika turunda yer aldı

Ömer Cihad Vardan, Hasan Dayhan, Recep Tayyip Erdoğan, Filipe Nyusi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ziyaretlerde; Eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak eşlik etti.

Milletimiz, 15 Temmuz’da Meşru Yönetimine Sahip Çıktı

Tanzanya Devlet Başkanı Magufuli ile düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ’nün faaliyet gösterdiği tüm ülkeler için büyük bir tehdit olduğuna dikkat çekerek “15 Temmuz gecesi aralarında kadınların, gençlerin, yaşlıların, çocukların da olduğu 248 insanımız darbeciler tarafından şehit edilmiş, 2 bin 193 vatandaşımız yaralanmıştır. 7’den 70’e milletimizin tamamı sokaklara çıkarak, o gece tarihe geçecek bir mücadeleyle ülkesine, demokrasisine ve meşru yönetimine sahip çıkmıştır. Gerek adli, idari ve güvenlik birimlerimizin tespitleri gerekse sanık ifadeleri bu kanlı teşebbüsün failinin Fetullahçı Terör Örgütü olduğunu açıkça ortaya koymuştur. Bu örgüt sadece Türkiye için değil, faaliyet gösterdiği tüm ülkeler için de büyük bir tehdittir. Bunu bir dost olarak, bir kardeş olarak söylemek zorundayım, onun için de bunu açıklıyorum. Biz tüm dostlarımızı bizim yaşadığımız sıkıntılara, acılara, hayal kırıklıklarına maruz kalmamaları için bu örgüt hakkında bilgilendiriyoruz. Kıta genelinde örgüte karşı verdiğimiz mücadelede değerli dostum Devlet Başkanı Magufuli’nin desteğine güveniyorum. Bizler bu terör şebekesinin Afrika’dan temizlenmesinde Maarif Vakfı, TİKA ve diğer kuruluşlarımızla sorumluluk üstlenmeye hazırız” dedi.

FETÖ Yalnızca Türkiye İçin Değil, Faaliyet Gösterdiği Tüm Ülkeler İçin Bir Tehdit

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin 15 Temmuz’da menfur bir darbe girişimine maruz kaldığını, bu darbe girişiminin arkasında da FETÖ terör örgütünün bulunduğunu belirtti.

FETÖ’nün, insani yardım, eğitim, ticaret gibi kavramların arkasına saklanarak dünyanın farklı bölgelerinde etkinlik kazandığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Şunu açık bir şekilde ifade etmek isterim: FETÖ yalnızca Türkiye için değil, faaliyet gösterdiği tüm ülkeler için bir tehdittir.

Türkiye, Afrika’da Eğitim Alanında Önemli Projelere İmza Attı

Türkiye’nin Afrika kıtası genelinde eğitim alanında önemli projelere imza attığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu an 4 bin 500 Afrikalı öğrenci hiçbir ücret ödemeden Türkiye’de eğitim öğretim alıyor. İnşallah bu öğrencilerin eğitimlerini bitirdiklerinde eczacı, mühendis, doktor, öğretmen, siyasetçi, bakan olarak en güzel şekilde hizmet edeceklerine inanıyorum. Bunun somut örneklerini görmekten de çok büyük mutluluk duyuyorum” diye konuştu.

Türkiye, Afrika’nın Sesi Olmaya Devam Edecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Afrika’nın, Afrikalı kardeşlerimizin sorunlarına buralara has çözümler bulunması için gayretlerimiz sürecektir. Sadece Afrika’nın sesi olmakla kalmıyoruz. Türkiye, diplomatik desteğin yanında Afrika’ya yapılan teknik ve insani yardımlarda da en ön sıralarda yer alıyor. Zira biz, paylaşmanın bereketine inanan insanlarız” dedi.

Biz, Afrika’yı Kimlerin Sömürdüğünü Gayet İyi Biliriz

Afrika’nın geçmişte neler çektiğini, Afrika’nın nasıl sömürdüklerini gayet iyi bildiklerini ve kimlerin sömürdüğünü de gayet iyi bildiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Afrika tarihi aslında bizim de kanayan yaramızdır. Ziyaretimde bana eşlik eden iş adamları heyeti esasen Türk özel sektörünün Mozambik’e olan ilgisinin en güzel tezahürüdür. İş forumu vesilesiyle iş adamlarımız Mozambikli dostlarıyla başta altyapı ve inşaat olmak üzere, turizm, tarım ve enerji alanlarında somut iş birliği imkânlarını ele aldı.

İş adamlarına seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ben Türk girişimcilere sesleniyorum öncelikle ve Mozambikli dostlarıyla şuna özellikle eğilmek gerekiyor. Türkiye altyapıda dünyanın en güçlü ülkelerinden bir tanesi, altyapı inşaatlarında en güçlü ülkelerinden bir tanesi. Üstyapıda hakeza öyle. Aynı şeyi Mozambikli girişimcilerle el ele vermek suretiyle Mozambik’te de yapabiliriz.

Dünyanın 5’ten Büyük Olduğu Gerçeğini Dile Getirmeyi Sürdüreceğiz

“Türkiye çok taraflı platformlarda Afrika’nın sesi olmaya ve küresel yapılarda daha fazla temsil edilmesini sağlamak için çaba göstermeye devam edecektir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Dünyanın 5’ten büyük olduğu gerçeğini dile getirmeyi sürdüreceğiz. Dünyayı 5 ülkenin iki dudağı arasına terk edemeyiz. Dolayısıyla dünyada daimi üyelerin içerisinde Türkiye de olacak, Madagaskar da olacak, Güney Afrika da olacak, her kıtadan temsilcilerin olacağı, her inanç grubundan ülkelerin daimi üyeler arasında yer alacağı bir Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi teklif ediyorum ve bunu dünyanın her yerinde dile getiriyorum. Çünkü Birleşmiş Milletler şu anda adil değil. Adil olmadığı için de bakın Orta Doğu’da krizler bitmiyor. Orta Doğu hâlâ kan gölü hâlinde Peki, Afrika’da diniyor mu? Afrika’da da dinmiyor, Afrika’da da aynı bu şekilde bu sıkıntılar devam ediyor. Yıllarca şu Afrika Allah aşkına sömürülmedi mi ya? Bu Afrika’nın altını, elması, bakırları bunlar buralardan sömürülüp alıp götürülmedi mi? Köle ticareti buralardan yapılmadı mı? Öyleyse, acaba bütün bu olaylara sessiz kalmadılar mı? Kalkıp da buralara el attılar mı, ne oluyor dediler mi? Hayır, hiçbir zaman demediler. İşte biz artık diyoruz ki; gelin tüm dünya birleşelim ve dünya 5’ten büyüktür diyelim. Bütün Birleşmiş Milletler’in 193 üyesi arasında herkes Birleşmiş Milletler daimi üyeleri arasında dönerli bir şekilde yerini alsın ve orada hepsi de temsil yetkisine sahip olsun. Geçici üyeler, daimi üyeler, bu ayrım kalksın. Hepsi daimi üye olarak dönüşümlü bir şekilde, 20 üye mi olacak 20 üye, 2 yıl 20 üye görev yapsın, ondan sonra 10’u değişsin diğer 10’uyla devam, ondan sonra bir diğer 10’u değişsin diğerleriyle devam, bunu yapmaya mecburuz. Bunu yaptığımız anda göreceksiniz dünyanın kaderi çok daha farklı bir şekilde değişecektir.”

Biz, Paylaşmanın Bereketine İnanan İnsanlarız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Afrika’nın, Afrikalı kardeşlerimizin sorunlarına buralara has çözümler bulunması için gayretlerimiz sürecektir. Sadece Afrika’nın sesi olmakla kalmıyoruz. Afrika ülkelerinin sorunlarına en iyi çözümün dışarıdan değil yine bu topraklardan çıkacağına inanıyoruz. Uluslararası toplumun da bölgesel kuruluşları bu yönde desteklemesi gerekiyor. Türkiye diplomatik desteğin yanında Afrika’ya yapılan teknik ve insani yardımlarda da en ön sıralarda yer alıyor. Zira biz, paylaşmanın bereketine inanan insanlarız” dedi.

Şu anda dünyada en az gelişmiş ülkelere destekte birinci sırada Amerika, ikinci sırada İngiltere, üçüncü sırada ise Türkiye’nin bulunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fakat millî gelire oranla hesapladığımızda, birinci sırada Türkiye, ikinci sırada Amerika var. Burada bir kez daha altını çizerek ifade etmek istiyorum: Bizim ecdadımızın Afrika’daki bin yıllık tarihinde asla sömürgecilik lekesi yoktur. Tarihte 3 kıtaya yayılan devletler kuran atalarımız, ne burada, ne diğer bölgelerde emperyalist amaçlarla kesinlikle hareket etmemiştir. Türk milletinin Afrika’ya olan ilgisi çıkara değil, gönül bağlarına dayanıyor. Geçmişte olduğu gibi bugün de bizler imar etmenin, ihya etmenin ve paylaşmanın peşindeyiz. Bakınız, bugün Afrika’nın 54 ülkesinden 4 bin 500 öğrenci ülkemizin farklı üniversitelerinde eğitim-öğretim görüyor. Bu öğrencilerimizin tüm masrafları Türkiye burslarıyla ülkemiz tarafından karşılanıyor. Ayrıca, doğrudan Yüksek Öğretim Kurumumuzun, Diyanet Vakfımızın verdiği burslar var. Aynı şekilde AFAD ve TİKA gibi resmi kurumlarımız, Kızılay başta olmak üzere çok sayıda sivil toplum kuruluşumuz kıtanın farklı bölgelerinde kalkınma yardımı ve insani yardım faaliyetlerini de sürdürüyor. Her zaman söylediğimiz gibi, Afrika’yla ilişkilerimize kazan-kazan felsefesiyle yaklaşıyoruz. Afrika’nın gelişmesini ve kalkınmasını arzu ediyor, bunun için de imkânlarımızı seferber ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Nihat Zeybekci, Hasan Dayhan, Hasan Ali Karaman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.