Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği

Hafızlık Eğitim Çalıştayı Düzenlendi

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Eğitimi Çalıştayı tamamlandı. İzmir Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Hasan Ali Yazıcı ile Kestanepazarı İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Rasim Çakmak çalıştayın çok yararlı geçtiğini belirtti.

Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği’nin hafızlık ve Arapça eğitimi alan öğrencilerinin büyük çoğunluğunun devam ettiği Kestanepazarı İmam Hatip Ortaokulu ile İzmir Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin müdürleri Ankara Kızılcahamam’da 21- 23 Mart tarihlerinde düzenlenen “Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Eğitimi Çalıştayı”na katıldı.

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından örgün eğitimle birlikte hafızlık projesi uygulayan imam hatip ortaokulları ile hafızların eğitim gördüğü Anadolu İmam Hatip Liseleri’nde eğitimde kaliteyi artırmak ve istişarelerde bulunmak amacıyla düzenlenen çalıştay Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz’ın konuşmasıyla başladı. Genel Müdür Nazif Yılmaz’ın, imam hatip okulları ve örgün eğitimle birlikte hafızlık uygulama usul ve esasları hakkında detaylı bilgi verdiği konuşmasının ardından söyleşilere geçildi.

Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Üyesi Hafız Fatih Okumuş, Kayseri Kocasinan Uluslararası Şehit Ömer Halisdemir AİHL Öğretmeni Hafız Mehmed Bahauddin İslamoğlu tarafından “Hafızlık Eğitimi ve Hafızlık Eğitiminde Tecrübe Paylaşımı” söyleşisinin ardından Üsküdar Yıldırım Beyazıt Camii Din Görevlisi Hafız Mustafa Demirkan tarafından “Hafızlık Eğitimi ve Hafız Yetiştirmenin Önemi” başlıklı söyleşi gerçekleştirildi. Daha sonra Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Yaygın Din Eğitimi Daire Başkan Vekili Saliha Bilgiç, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü personellerinden Yasemin Çekiçoğlu, İbrahim Karakaya ve Eğitim Politikaları Daire Başkanımız İhsan Erkul tarafından, “Diyanet İşleri Başkanlığının hafızlık eğitimi sürecindeki etkin rolü, okul müdürlerimizin merak ettiği hususlar ve yaşanılan sorunlara yönelik çözüm önerileri” hakkında söyleşi yapıldı.

Birçok konu üzerine alanında uzman kişiler tarafından yapılan birçok söyleşi Abdulkadir Çay, Mustafa Büyükkaplan ve Emin Tekbaş’ın katılımları ile yaptıkları “Hafızlık Eğitimi, Hafızlar ve Velilerin Beklentisi” adlı panel ile son buldu.

“UYGULAMA ESASLARI BİZE IŞIK OLACAK”

Çalıştaya katılan Kestanepazarı İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Rasim Çakmak programın çok verimli geçtiğini belirterek, “Öğrencilerin hafızlıklarını tamamlarken dini eğitimlerini de aksatmadan akademik eğitimlerinin de tamamlanabilmesi ve öğrencilerin hayata tam donanımlı hazırlanabilmesi için Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanarak bizlere sunulan ‘Hafızlık Uygulama Esasları’ bizlere istikametimizi belirlemek üzere ışık oldu. Kestanepazarı İmam Hatip Ortaokulu’nda verdiğimiz eğitimde, çağın gereklilikleri göz önüne alınarak bakanlık tarafından istenilen düzenlemeleri yapmak üzere çalışmalara başladık.” dedi.

HAFIZ ÖĞRENCİLERE NASIL YAKLAŞILMASI GEREKTİĞİ ANLATILDI

Din Eğitimi Genel Müdürlüğü’nün gayretli çalışmaları sonucu Türkiye genelinde 10 bin hafız öğrencinin örgün eğitime devam ettiğini belirten İzmir Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Hasan Ali Yazıcı, “Bizler çalıştayın lise ile ilgili kısmına katıldık. Bu programda okullarımıza hafızlığını tamamlamış olarak gelen öğrencilerimizin, hafızlıklarını kaybettirmeden geleceğe nasıl hazırlamamız gerektiği ile ilgili çok faydalı bilgiler aldık. Öte yandan yine hafız öğrencilere nasıl yaklaşmamız gerektiği, onların psikolojilerin ve bizlerden beklentilerinin neler olduğu ile ilgili çeşitli örnekler ile fikir alışverişinde bulunduk” şeklinde konuştu.

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü personellerinden Zeynep Olgun’un koordinesinde, Betül Didar Akkuş ve Oğuz Dömeke’nin katılımları ile gerçekleştirilen çalıştay; İHYA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öcalan, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Dinî İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Ü. Mehmet Murat Karakaya ve Öğrenci İşleri ve Sosyal Etkinlikler Daire Başkanımız Abdülhalik Baş’ın genel değerlendirme ve kapanış konuşmaları ile tamamlandı.

Hasan Ali Yazıcı-Nazif Yılmaz-Rasim Çakmak

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Yazdır

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tertemiz yavrularımıza Kitabullah'ı nakşediyoruz...

Hz. Osman ibni Affan (R.A)’dan rivayet olunur ki; Rasûlullah (S.A.V) şöyle buyurdu: “Sizin en hayırlınız Kur’anı öğrenen ve öğretendir.” Hadis-i Şerif