Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği

Görmez: “Camiler, Engelsiz ve Erişilebilir Olacak”

Engelli vatandaşların daha rahat ibadet edebilmelerinin sağlanması amacıyla düzenlenen “Engelsiz ve Erişilebilir Cami Kampanyası” Eskişehir’de başladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Engelliler Haftası’nda başlatılan ve Türkiye’nin tüm il ve ilçelerini kapsayan kampanya çerçevesinde yurt çapındaki tüm camiler, görme, işitme ve bedensel engelli vatandaşlar için yeniden düzenlenecek.

Bu kapsamda Eskişehir’de restorasyonu tamamlanan ve engelli vatandaşlar için büyük kolaylıklar sağlayan tarihi Hacı Hasan Camii, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez tarafından ibadete açıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Başta Kâbetullah ve Mescid-i Nebevî olmak üzere bütün mabetlerimizi engelli kardeşlerimizin rahatlıkla ulaşabileceği mabetlere dönüştürmek gibi bir vazifemiz var ”dedi.

 

DİB Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez Eskişehir'de "Engelsiz ve Erişilebilir Cami Kampanyası"nı Başlattı

Engelli Vatandaşların Camiye Ulaşımı İçin Özel Araçlar Tahsis Edilmeli

Hacı Hasan Camii’nde, görme, işitme ve bedensel engelli vatandaşlar için yapılan düzenlemelerin çok yerinde olduğunu belirten Görmez, engellilerin camiye ulaşımını sağlayacak taşımacılık hizmetlerinin de gerekli olduğunu söyledi. Engelli vatandaşların teknik donanıma sahip bir araçla camiye taşınmalarının önemine işaret eden Başkan Görmez, şöyle konuştu:

Prof. Dr. Mehmet Görmez

“Camilerimizin servisleri yok ama bu caminin bir de servisi olsun. Camiler, bizim nefes alma yerimiz.  Engelli kardeşlerimiz camilerde nefes almak istediği zaman, sadece telefon ederek araca ulaşacak. Hangi vakti istiyorsa, ‘Ben Allah’ın mabedinde nefes almak istiyorum, orada ibadet etmek istiyorum’ diyorsa, sadece telefon ederek araca ulaşabilecek. Araç, onu camiye bırakacak ve sonrasında onu evine geri götürecek.”

DİB Görme Engellilere Özel Kitaplar ve Kur’an-ı Kerim Basacak

Sesli veya özel baskılı eserlerin camilere kazandırılarak engelli vatandaşların hizmetine sunulması yolunda da adımlar atılacağını dile getiren Başkan Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan ve görme engellilerin Kur’an-ı Kerim öğrenmesine imkân sağlayan Braille alfabesi ile yazılmış Kur’an-ı Kerim,  Kur’an meali, Elif-Ba setleri, dini kitaplar ve sesli yayınların en kısa sürede camilere kazandırılacağının da müjdesini verdi.

Engelli Vatandaşların, Camide İbadetlerini Yerine Getirebilmesi İçin Restore Edilen Eskişehir Hacı Hasan Camii İbadete Açıldı
Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Yazdır

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tertemiz yavrularımıza Kitabullah'ı nakşediyoruz...

Hz. Osman ibni Affan (R.A)’dan rivayet olunur ki; Rasûlullah (S.A.V) şöyle buyurdu: “Sizin en hayırlınız Kur’anı öğrenen ve öğretendir.” Hadis-i Şerif