Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği

Gaziemir Müftülüğü tarafından yapımına 21 Mart 2010 tarihinde başlanan Emir Sultan Camii ve Sosyal-Kültürel Tesisi, Osmanlı mimarisiyle yeni teknolojiyi buluşturuyor. Cami, özel bir sistemle 24 saat aydınlatılıyor. Kırkpınar başpehlivanlarından Ahmet Taşçı başta olmak üzere 16 başpehlivanın katılımıyla yağlı güreş müsabakaları düzenlenerek, 4 bin kişilik külliyenin inşaatına başlanmış.

aa
Gaziemir Emir Sultan Camii Farklı Mimarisi ve Sosyal Tesisleriyle Öne Çıkıyor

Cami hakkında bilgi veren Gaziemir İlçe Müftüsü Mustafa Temel, cami müştemilatında 500 kişilik konferans salonu, asansör, hanımlara özel yerler ve sekiz okuma odası bulunduğunu söyledi. Caminin özel bir mimariye sahip olduğunu aktaran Temel, “Bütün müştemilatıyla halkımıza güzel hizmet verebilmek için dört mimarla çalışıldı. Osmanlı külliye mimarisi örnek alınarak, modern bir ibadethane inşa edilmesi amaçlandı.” dedi.

Caminin hizmet binasında, yaşlı ve engelliler de düşünülmüş. Bu amaçla binaya giriş çıkış altyapısı ve üst katlara çıkış için iki asansör planlanmış. Bina, bin 833 metrekare alan üzerine oturtulmuş. Taşıyıcı sistemi, betonarme ve çelik konstrüksiyon olarak yapılmış.

Mustafa Temel
Mustafa Temel

 

Caminin tepeden görünüşünün, mimar tarafından, secdedeki bir insanı andıracak şekilde tasarlanmış olması, İzmir Adnan Menderes Havalimanına gelen uçaklardaki yolcuların da dikkatini çekiyor.

 

Cami, namaz vakitleri haricinde de vatandaşların ilgisini çekiyor ve vatandaşlar camiyi ziyarete geliyorlar.

Külliyenin tamamı 5.070 metrekare alana oturuyor. Cami müştemilatında kapalı otopark, kadın ve çocuk eğitim merkezi, müftülük hizmet binası, lojman, yayın satış merkezi, cami ve mahfilleri, Kur’ân kursu, eğitim merkezleri, lojman, hizmet binası, kütüphane ve bilgisayar odası, erkek ve kadınlara yönelik oturma salonları, ibadet alanı, konferans salonu, açık teras toplantı bölümü, vakıf şubesi, misafirhane, aile irşat ve rehberlik odası bölümleri bulunuyor.

Cami 4 yıl gibi kısa bir zamanda tamamlanarak 12 Ocak 2014 tarihinde hizmete açıldı.

aa
Gaziemir Emir Sultan Camii Dış Görünüşü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.