Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği

Eğitimci-Yazar Kadir Keskin öğrencilerimiz ile Öğretmenler Gününde bir araya geldi. Program açılışında Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği Başkanı Hasan Dayhan bir konuşma yaptı. Konuşmasında öğrencilere hitaben; “Gençler, sizler bu ülkenin gelecek nesillerisiniz. Burada aldığınız dini eğitim ile birçok alanda başarı sağladığınız takdirde insanlara yol göstereceksiniz. Bu zamanlar sizlerin zamanları, bu fırsatı iyi değerlendirmeniz gerekiyor.” diyerek, öğrencilerin daha çalışkan, daha arzulu, daha istikrarlı birey olmaları gerektiğini vurguladı.

Kadir Keskin, kendisinin de Kestanepazarı mezunu olduğunu öğrencilere hatırlatarak programa başladı. Öğrencilere; “Gençler, öğrencinin eğitim sürecini etkileyen en önemli faktör eş-aşk dönemidir. Teyze kızı, hala kızı, komşu kızı, eş-aşk bunlar size lazım değil, size lazım olan eğitim, bilgi ve ilim. Bu engellere takılmayın, takılırsanız hayatınıza en büyük kötülüğü yapmış olursunuz.” dedi. Konuşmasına güzel bir örneklemeyle devam eden Keskin; “Hayatınız dört işlem üzeredir. Birincisi servet, ikincisi güç, üçüncüsü şöhret ve dördüncüsü ise şehvet. En çok hataya düştüğünüz madde dördüncü madde yani şehvet. İnsanın başına ne gelirse bu şehvetten gelir. Ne kadar kontrol altında tutarsanız o kadar başarıya yaklaşırsınız” diyerek, öğrencilerin nelere dikkat etmesi gerektiğini önemle vurguladı. Konuşmasının devamında “Eğitimi en çok seven sizlersiniz. Çünkü sizler burada hafızlık yapıyorsunuz. Dolayısıyla bir hafızın gidemeyeceği üniversite, başaramayacağı bir şey yoktur Allah’ın izniyle. Sadece hafız olup imam olacağım diye düşünmeyin, daha ilerisini istemelisiniz.” şeklinde tavsiyelerde bulundu.

Programı hem sunumuyla, hem getirdiği hediyelerle, hem anlattığı eğitici fıkralarıyla renklendiren Keskin, öğrencilerin dikkatle dinlemelerini sağladı.

Program esnasında yaptığı sunumda öğretmenlerin karşılaştığı durumları gösteren haber başlıklarını, öğrencilerin düştüğü yanlış durumları temel alan örnekleri göstererek konuyu pekiştiren eğitimci yazar, kendisinin de öğretmenlik yaptığı zamanlarda başından geçen olayları anlatmayı ihmal etmedi. Ara ara anlattığı konulardan, fıkralardan sorular sorarak, doğru cevap veren öğrencilere hediyeler dağıttı.

Hasan Dayhan Açılış Konuşmasını Yaptı
Hasan Dayhan Açılış Konuşmasını Yaptı
Kadir Keskin Öğrencilere Sorular Sordu
Kadir Keskin Öğrencilere Sorular Sordu
Ödüllü Soruyu Bilen Öğrenciye Hediyesini Hasan Dayhan Verdi
Ödüllü Soruyu Bilen Öğrenciye Hediyesini Hasan Dayhan Verdi
Ödüllü Soruyu Bilen Öğrenciye Hediyesini M. Necati Gürsöz Verdi
Ödüllü Soruyu Bilen Öğrenciye Hediyesini M. Necati Gürsöz Verdi
Ödüllü Soruyu Bilen Öğrenciye Hediyesini Mustafa Yaman Verdi
Ödüllü Soruyu Bilen Öğrenciye Hediyesini Mustafa Yaman Verdi
Ödüllü Soruyu Bilen Öğrenciye Hediyesini Ali Koç Verdi
Ödüllü Soruyu Bilen Öğrenciye Hediyesini Ali Koç Verdi
Ödüllü Soruyu Bilen Öğrencilere Ödüllerini Zübeyir Kuyubaşı Ve Emin Üzüm Verdi
Ödüllü Soruyu Bilen Öğrencilere Ödüllerini Zübeyir Kuyubaşı Ve Emin Üzüm Verdi

 

Eğitimci-Yazar Kadir Keskin
Eğitimci-Yazar Kadir Keskin

Kendisi de bir Kestanepazarı mezunu olan Kadir Keskin kimdir?

1944 Afyon-Dazkırı-Çiftlik doğumlu olan yazar ilkokulu kendi köyünde, ortaokulu dışarıdan bitirdi. İzmir İmam Hatip Lisesi’ni 1965’te Kestanepazarı bünyesinde tamamlayarak aynı yılın Eylül ayında Savaştepe Öğretmen Okulu’nu dışarıdan bitirdi. Konya Yüksek İslam Enstitüsü’nü 1969 yılında bitirerek Çanakkale / Biga’da öğretmenlik hayatına başladı.  Yazarımız eğitimcilik hayatı boyunca eğitim alanında önemli çalışmalar yaptı. Özellikle Almanya’nın Ingolstadt şehrindeki Apian Lisesi ile Manisa’nın kardeş şehir olmasını sağladı. Avrupa’ya açılan bu kapı sayesinde Manisa’da birçok okul bu imkânlardan yararlandı. Emekli olduktan sonra yine Almanya’da Türk çocuklarının din eğitimi çalışmalarında bulundu. Almanya’dan döndükten sonra yoksul aile çocukları için Manisa Belediyesi Eğitim Merkezi (MABEM) Dershanesi’ni kurarak bu dershanenin iki yıl kurucu müdürlüğünü yaptı. 2009 yılında buradan ayrılarak yine yoksul ve dar gelirli aile çocukları için Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene’nin daveti üzerine, Soma Belediyesi Eğitim Merkezi (SOBEM) Dershanesi’ni kurdu. Evli ve üç çocuk, iki torun sahibi olan Keskin, Manisa Hedef Koleji’nde Avrupa Kardeş Okul Projesi’ni yürütmekle birlikte halen bu kolejde öğretmenliğe devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.