Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği

DİB 80’i Aşkın Üniversitede Cami İnşaatı Yapıyor

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Türkiye’de 80’i aşkın üniversitede cami inşaatlarının sürdüğünü belirterek  “15 tanesini ibadete açtık. 50 tanesini 2015 yılında açacağız” dedi.

Görmez, Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından il müftü yardımcılarının katılımıyla Rıfat Börekçi Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen Camiler ve Din Görevlileri Haftası Değerlendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, camilerin şehirlerin kalbi olduğunu belirtti.

Üniversite gençliğinin camilerle buluşmasını önemsediklerini vurgulayan Görmez, “Türkiye’de yaklaşık 20 milyon genç var. Bu gençlerimize ulaşmak istiyoruz. Şehirlerdeki üniversite camilerini önemsiyoruz. Bu camilere gençlerle iletişim kuracak din görevlileri görevlendireceğiz. Onların manevi yönden gelişmesini, camilerden istifade etmesini istiyoruz” dedi.

Görmez, camiyi yeniden hayatın içine, şehrin ve insanın kalbine almak istediklerini belirterek, “Başkanlık olarak bunu başarmamız lazım. Camilerin müesseseleşmesini istiyoruz. Sadece ibadet vaktinde, namazdan önce açılıp kapanan mekân olmaktan çıkarmak istiyoruz. Türkiye’de çok güzel örnek camiler var” diye konuştu.

Camilerin gençleri, yaşlıları, kadınları ve çocukları ağırlayacak nezih mekânlar haline gelmesi için çeşitli etkinlikler düzenlediklerini hatırlatan Görmez “Camiler Haftası’nda daha önce, Cami ve Engelli, Cami ve Kadın, Cami ve Gençlik, Cami ve Çocuk gibi konularda etkinlikler düzenledik. Camiler haftası bitse de bu konulara verdiğimiz önem bitmemiştir. Bunlar bizim için son derece önemli konular” diye konuştu.

Camileri kadınların, gençlerin ve engellilerin rahatlıkla ulaşabileceği mekânlar haline dönüştürmek istediklerini vurgulayan Görmez, “Camiler, milletimizin Müslüman kimliğini keşfedeceği, ruhlarında cami sevgisini yaşayabilecekleri mekânlar olmasını istiyoruz” dedi.

Öğrencileri camilerle buluşturun

Görmez, il müftü yardımcılarından okullardaki öğrencileri camilerle buluşturmalarını isteyerek, “Öğrencilerimiz sınıf sınıf, camilerimizi gezerek, uygulamalı olarak minber, mihrap gibi kavramları yerinde öğrenmelerini sağlamanızı istiyorum. Özellikle tarihi camilerimizde gençlerimize camilerin önemi konuları ele alınmalı” ifadesini kullandı.

Engellilerin camilerde tek ayrıcalığının asansörler olmaması gerektiğini vurgulayan Görmez, “İlimizde kaç engelli vatandaşımızın olduğunu tespit edip, camiye davet edelim. Evine mahkûm olarak yaşayanların da evine hasta ziyaretine giderek dertleşelim. Onlarında dini hayatı olduğunu unutmayalım” dedi.

DİB 80’i Aşkın Üniversitede Cami İnşaatı Yapıyor
DİB 80’i Aşkın Üniversitede Cami İnşaatı Yapıyor
Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Yazdır

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tertemiz yavrularımıza Kitabullah'ı nakşediyoruz...

Hz. Osman ibni Affan (R.A)’dan rivayet olunur ki; Rasûlullah (S.A.V) şöyle buyurdu: “Sizin en hayırlınız Kur’anı öğrenen ve öğretendir.” Hadis-i Şerif