Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği

Ali Tosun Dualarla Anıldı

Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği’nin ilk Arapça hocası Ali Tosun vefatının 45. seneidevriyesinde dualarla anıldı.

Kestanepazarı’nın ilk Arapça hocası Ali Tosun için, Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği’nin İzmir Hatay’daki Eğitim Kampüsü’nde yer alan, Karabağlar Müftülüğü Kestanepazarı Hatay Kur’an Kursu Mescidi’nde anma programı gerçekleştirildi. Hocamız Ali Tosun, Kestanepazarı öğrencileri ve hocalarının okuduğu Yasin-i Şerif, Mülk Sureleri ve dualarla anıldı.

ALİ TOSUN KİMDİR

Hamzabeyli Hocaefendi olarak bilinen Ali Tosun 1888 senesinde Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Hamzabeyli köyünde dünyaya gelmiştir. İlköğrenimini Yağıllar Medresesi’nde yapmıştır. Daha sonra Bursa’ya giden hocamız 6 senelik bir öğrenimden sonra Mısır’a gitmiştir. Ezher Üniversitesi’nde tahsilini tamamlayıp Simav’a dönmüştür. Simav’da uzun yıllar camilerde vazife yapan hocamız bunun yanı sıra bakkallık, manifaturacılık ve kitapçılık yaparak rızkını ticarette aramıştır.

Uzun yıllar yaptığı hizmet sonrası öğrenci yetiştirmeye yönelen hocamız daha sonra Raif Cilasun Hocamızın delaletiyle İzmir Kestanepazarı Kur’an Kursu’na gelerek meslek dersleri ve bilhassa Arapça dersleri vermiştir. Hocamız ayrıca Cuma günlere Şadırvanaltı Camii’nde merkez vaizi olarak vaaz etmiştir.

İmam hatip okulu öğrencilerinin dersleri yanında öğretmenlere de dersler vermiştir. Simav’daki evini satarak Kahramanlar Semtinden ev alan ve İzmir’e yerleşen hocamız 4 Eylül 1973 tarihinde Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Yazdır

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tertemiz yavrularımıza Kitabullah'ı nakşediyoruz...

Hz. Osman ibni Affan (R.A)’dan rivayet olunur ki; Rasûlullah (S.A.V) şöyle buyurdu: “Sizin en hayırlınız Kur’anı öğrenen ve öğretendir.” Hadis-i Şerif