Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği

741. Şeb-i Arus Karabağlar’da Programla Kutlandı

Karabağlar Müftülüğü, Kur’an’a Hizmet Derneği işbirliği ile Hz. Mevlana’yı Anma ve 741. Şeb-i Arus Vuslat programı düzenlendi. Karabağlar Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonun’da gerçekleştirilen programa İzmir İl Müftüsü Prof. Dr. Ramazan Muslu, İlçe Müftüleri, Sivil Toplum Kuruluşları ve Dernek Başkanları yer alırken Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği Başkanı Hasan Dayhan da programa katılanlar arasındaydı.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşının ardından Kur’an-ı Kerim Tilaveti için Kestanepazarı Kur’an Kursu Hocalarından Kurra Hafız Mesut Güner sahneye davet edildi. Güzel Kur’an-ı Kerim Tilavetinin ardından açılış konuşmasını Karabağlar Müftüsü Abulcebbar Altun yaptı. Konuşmasında günün anlam ve önemine değinen Altun; “Tarihimizde örnek alabileceğimiz birçok insan gelip geçmiş, bize değerli miraslar bırakmıştır. Fakat bugün burada 741. Buluşmamızda, aşk anlamında bize en güzel tadı bırakan Mevlana’yı anmış olacağız. Çoğu zaman onun bakış açısından bakmaya çalıştık dünyaya, onu anlama noktasında ona ne kadar yaklaşabildik bilinmez ama bize bıraktığı eserlerden çokça istifade etmeliyiz.” diyerek duygularını ifade eden Altun, Kur’an’a Hizmet Derneği ile düzenledikleri programa katılan davetlilere teşekkür etti.

“Mevlana’yı Anmak Semazen Gösterisi Yapmak Değildir.”

Hz. Mevlana’yı anma programında konuşmasını yapmak üzere Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Safi Arpaguş sahneye davet edildi. Yaptığı konuşma ile davetlileri farklı bir boyuttan bakmaya teşvik eden Arpaguş; Semazen gösterisini yapanlardan özür dileyerek, üzerlerine de alınmamalarını temenni ederek, şunları söyledi: “Mevlana’yı anmak aslında semazen gösterisinden ibaret değildir. Oradaki duyguyu kavrayabilmektir. Biz hep alışılagelmiş bir şekilde programları düzenlediğimiz için kilit noktaları kaçırıyoruz. Düşünün ki bizler 5 vakit namaz kılıyoruz. Kıldığımız namazları huşu içinde kılabiliyor muyuz? Allah’a en yakın olduğumuz anın bilincinde miyiz? Bizler namazı ne için kılıyoruz? Bu soruların cevabını verebiliyorsak içiniz rahat olabilir. Fakat veremiyorsak işte o zaman durum içler acısıdır. Onun için Aşkı, Muhabbeti iyi anlamak gerekiyor. Oradan yakalayacağınız birkaç ipucu hayatınıza yön verebilir.” Konuşmasının bitiminde Arpaguş’a İl Müftüsü Prof. Dr. Ramazan Muslu tarafından teşekkür plâketi takdim edildi.

Program Bursa Şemsi Mevlana Semazen Topluluğu’nun gösterisiyle sona erdi.

Ramazan Muslu, Safi Arpaguş
Ramazan Muslu, Safi Arpaguş
Karabağlar Müftüsü Abdulcebbar Altun Açılış Konuşması Yaptı
Karabağlar Müftüsü Abdulcebbar Altun Açılış Konuşması Yaptı
Bursa Şemsi Mevlana Semazen Topluluğu’nun  Gösterisi
Bursa Şemsi Mevlana Semazen Topluluğu’nun Gösterisi
Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Yazdır

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tertemiz yavrularımıza Kitabullah'ı nakşediyoruz...

Hz. Osman ibni Affan (R.A)’dan rivayet olunur ki; Rasûlullah (S.A.V) şöyle buyurdu: “Sizin en hayırlınız Kur’anı öğrenen ve öğretendir.” Hadis-i Şerif