Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği

1945 yılından bu yana hafızlık ve Kur’an eğitimini sürdüren Kestanepazarı, kuruluşunun 70. yılında, Kur’an-ı Kerim’i baştan sona ezberleyerek hafızlığını tamamlayan 110 öğrencisine muhteşem bir merasim düzenledi. TRT Diyanet’ten canlı yayınlanan program, milyonlara duygulu anlar yaşattı.

Hafızlık Belgelerini Alan 110 Öğrencimiz İçin Merasim Düzenlendi
Hafızlık Belgelerini Alan 110 Öğrencimiz İçin Merasim Düzenlendi

İzmir Karabağlar Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda 29 Kasım 2015 Pazar günü düzenlenen merasimde hafız öğrenciler gruplar halinde, Reisü’l-Kurra Ahmet Arslanlar Hoca Efendi nezaretinde Kur’an tilavet etti. İstanbul ve Ankara’dan ünlü okuyucuların da katıldığı programda öğrenci aileleri ve yakınları başta olmak üzere merasimi izleyen vatandaşlar gözyaşlarına hâkim olamadı. Tarihi güne şahitlik etmek isteyen binlerce vatandaş programın yapıldığı salona akın etti.

Merasime Halk Yoğun İlgi Gösterdi
Merasime Halk Yoğun İlgi Gösterdi

Kestanepazarı Hafızlık Merasimi Mustafa Efe’nin sunumuyla TRT Diyanet TV ve www.kestanepazari.org.tr internet sitesinden canlı olarak dünya Müslümanlarına ulaştırıldı.

Ünlü Kârîlerden Muhteşem Bir Kur’an Ziyafeti

Ülkenin önde gelen okuyucularının da yer aldığı programda; İstanbul Haseki Eğitim Merkezi Kur’an-ı Kerim Öğreticisi (Kestanepazarı mezunu) Kurra Hafız Ramazan Pakdil, İstanbul Yıldırım Beyazıt Camii İmam-Hatibi Kurra Hafız Mustafa Demirkan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Camii İmam-Hatibi Hafız Mehmet Bilir, Ankara Kocatepe Camii İmam-Hatibi Hafız Adem Kemaneci, İzmir Balçova Yeşil Camii İmam-Hatibi Hafız Ahmet Yüksel, Kestanepazarı Kur’an Kursu Hocası Hafız Yasin Uslu ve Kestanepazarı Öğrencisi Halil Kocazeybek Kur’an tilavetleriyle muhteşem bir Kur’an ziyafeti sundu.

Protokol Programa Büyük İlgi Gösterdi, Halk Salona Sığmadı

Kestanepazarı Hafızlık Merasimi’ne protokol ve halk büyük ilgi gösterdi. Programa; İzmir Valisi Mustafa Toprak, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, İzmir İl Müftüsü Prof. Dr. Ramazan Muslu, Aydın İl Müftüsü Ömer Kocaoğul katıldı. İzmir ilçe müftüleri de programa ilgi gösterdi; Karabağlar Müftüsü Abdulcebbar Altun, Konak Müftüsü Zeki Aksoy, Bayraklı Müftüsü Osman Aslan, Karşıyaka Müftüsü Cahit Erhun, Çiğli Müftüsü Ahmet Başpınar, Ödemiş Müftüsü Sebahattin Kesti, Urla Müftüsü Ali Ünal ve Tire Müftüsü Ramazan Bozkurt programa katıldı.

Mustafa toprak, Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Hasan Dayhan
Mustafa toprak, Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Hasan Dayhan

Çevre ilçe müftüleri de hafızları yalnız bırakmadı. Manisa Turgutlu Müftüsü Nizamettin Doğan, Selendi Müftüsü Ramazan Coşkun, Uşak Banaz Müftüsü Sadık Erenbaş programa katıldı.

Kestanepazarı camiası da programda hazır bulundu. Kestanepazarı Milli Kültür ve Ahlaka Hizmet Vakfı Başkanı Lütfi Görmez, Kestanepazarı Fidan Eğitim Kurumları Derneği Başkanı M. Necati Gürsöz, Kestanepazarı Mezunları ve Mensupları Derneği Başkanı Akif Savaş programa katılanlar arasındaydı. 110 öğrencinin hafızlık merasimine İzmirliler ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen Kur’an sevdalıları akın etti. Halk salona sığmadı, bazı davetliler merasimi salon dışına kurulan ekranlardan takip etti.

Programa Katılamayan Devlet Erkânı Telgraf Gönderdi

Yoğun mesaileri nedeniyle programa katılamayan devlet yetkilileri telgrafla hafızları kutladı. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, 22. Dönem TBMM Başkanı Bülent Arınç, İzmir Milletvekili Hamza Dağ gönderdikleri telgraf ile hafızlarımızı kutladı.

Programa katılamayan Diyanet yetkilileri de hafızlarımızı telgrafla kutladı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, DİB Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş, Konya Müfütüsü Prof. Dr. Ali Akpınar, Manisa Müftüsü Sinan Cihan, Denizli Müftüsü Mehmet Aşık, Diyarbakır Müftüsü Burhan İşliyen, Mardin Müftüsü D. Ali Coşkun, Çorum Müftüsü Dr. Ahmer Akın telgraf gönderdi. Ayrıca İzmir Defterdarı Tamer Utkucu, İzmir Karabağlar Kaymakamı M. Sadık Tunç, Hatuniye İlim Yayma Derneği Başkanı Nuri Akay telgrafları ile hafızları kutladı.

Konuşmalarda Muhteşem Tablo Vurgulandı

ProgramdaKestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği Başkanı Hasan Dayhan; Millî Kültür ve Ahlâka Hizmet Vakfı Başkanı Lüfti Görmez; Konak Müftüsü Zeki Aksoy, Karabağlar Müftüsü Abdulcebbar Altun birer selamlama konuşması yaptılar. Konuşmacılar, 110 hafızla oluşan muhteşem tablonun, kurumumuz ve ülkemiz için gurur verici olduğunu belirtti.

Dayhan, konuşmasında “İşte bizler, sizlerin destekleriyle bu güzel tabloyu oluşturmak için çalışıyoruz. Kestanepazarı’na maddi manevi katkısı olan kardeşlerimizden Allah razı olsun, her birinize tekrar teşekkür ediyorum. Gayret bizden başarı Allah’tandır.” diyerek hizmetlerin devamı için birlik beraberlik ve destek mesajı verdi.

Mustafa Toprak “Ne güzel ki Allah’ın Kelamını Öğreniyoruz ve Öğretiyoruz.”

Programda konuşma yapan İzmir Valisi Mustafa Toprak Kur’an’ı ezberleyen hafızları ve onların üzerinde emeği geçenleri kutlayarak; “Kur’an şüphesiz ki bir şifa, rahmet, bereket ve öğütleri içeren bir kitap. Dolayısıyla insanlığın kurtuluşa ermesi için semavattan yeryüzüne indirilen Allah’ın kitabı. Kur’an Allah’ın ipi. Biz o ipe ne kadar iyi sarılırsak o kadar verilen nimetlere şükretmiş oluruz. Ne güzel ki Allah’ın kelamını öğreniyoruz ve öğretiyoruz.” dedi.

İzmir Valisi Mustafa Toprak
İzmir Valisi Mustafa Toprak

Kamil Yılmaz ” Hafızlık Efendimizin Teşvik Ettiği ve Özendirdirdiği Bir Yoldur”

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz konuşmasında, Kur’an’ın öğreticisinin Allah olduğuna dikkati çekerek; “Bir kitap düşünün muallimi rahmandır. Bu kitap rahmet, şifa ve mürşittir. Allah, Kur’an’ı resulünün kalbine indirmiştir. Allah resulü, aldığı bu görevle onun hem tebliğcisi hem de açıklayıcısı olmuştur.” ifadelerini kullandı. Yılmaz konuşmasında hafızlık ile ilgili olarak “Buraya gelmeden önce Türkiye deki hafızlığın panaromasına baktım. 1975’li yıllardan sonra hafızlarımız kayda alınmış ve 2015 yılında yüz yirmi bin küsur kişi hafızlık defterine kaydolmuş elhamdülillah. Yeni imkânlar ile hafızlığın önünü açıyoruz. Hafızlık efendimizin teşvik ettiği ve özendirdiği bir yoldur. Öğrencilerimize eğitim takviyeleri yapıyoruz, 2012’den bu yana 100 hafızlık imam hatip projesine de destek veriyoruz. Amacımız ilahiyat fakültelerine gelen öğrencilerimizin hafız olarak gelmesi ve İlahiyat ve Diyanet camiasına hizmet etmeleridir.” şeklinde konuştu.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz

Ramazan Muslu “Kur’an, Onu Hakkıyla Okuyana, Hayra Kapı Açmaya Devam Etmektedir.”

İzmir İl Müftüsü Ramazan Muslu ise konuşmasında bu yıl 70. yılını kutlayan Kestanepazarı Eğitim Kurumları’ndaki 110 hafızı mezun etmenin sevincini yaşadıklarını söyledi.

Kur’an’ın, ona zihin ve gönül dünyasını açanlara her gün yeniden indiğini belirten Muslu, “Kur’an, onu hakkıyla okuyana, hayra kapı açmaya devam etmektedir. Yeter ki onu ilk defa iniyormuş gibi okuyalım” dedi.

Hazreti Muhammed’in Kur’an’ı nasıl okuduğunu anlatan Muslu, “Düzenli Kur’an okumak onun sünnetidir. Kur’an’ı düzgün okumayı önemsediği gibi müminleri de Kur’an’ı ezberlemeye teşvik ederdi.” diye konuştu.

İzmir İl Müftüsü Prof. Dr. Ramazan Muslu
İzmir İl Müftüsü Prof. Dr. Ramazan Muslu

Reisü’l-Kurra Ahmet Arslanlar’ın Duasında Eller Semaya Açıldı

Reisü’l-Kurra Ahmet Arslanlar Hoca Efendi Merasim Sonunda Dua Etti
Reisü’l-Kurra Ahmet Arslanlar Hoca Efendi Merasim Sonunda Dua Etti

Hafızlık merasimi Reisü’l-Kurra Ahmet Arslanlar Hoca Efendi’nin duası ile son buldu. İzmir ve Türkiye’nin birçok ilinden gelen Kur’an sevdalıları edilen dualara “amin” dedi. Program sonunda davetlilere yiyecek ikramında bulunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.