Kestanepazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği

Kestanepazarı İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinden Mustafa Şahan, Mevlid-i Nebi Şiir Yarışması’nda İzmir üçüncüsü oldu. Programda dereceye giren öğrencilere hediyelerini takdim eden İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Fatih Vargeloğlu, tüm Müslümanların vahyin muhatabı olduğunu belirterek, “Herkes elinden geldiğince, dili döndüğünce peygamber efendimizi ve dinimizi anlatmaya çalışsın” dedi.

Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) efendimizin dünyaya gelişi şerefiyle kutlanan Mevlit Kandili için tüm yurtta Mevlid-i Nebi etkinlikleri gerçekleştirildi. Mevlid-i Nebi etkinlikleri kapsamında İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ilkokullar arası resim, ortaokullar arası şiir yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllerini aldı.

Kestanepazarı İmam Hatip Ortaokulu 7-A şubesi öğrencilerinden Mustafa Şahan, Hz. Peygamber ve İlim adlı şiiri ile İzmir il üçüncüsü olarak ödülünü Çiğli İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut Uğurlu’dan aldı.

“DÜNYAYI YENİDEN KEŞFE GEREK YOK”

Çiğli’de bulunan Özel İAOSB Nedim Uysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Mevlid Kandili’yle aynı gün düzenlenen ödül töreni, Balçova Yeşil Camii İmam Hatibi Ahmet Yüksel’in Kur’an Tilaveti ile başladı. Yüksel’in okuduğu Feth Suresi’nin ardından söz alan Kredi Yurtlar Kurumu İzmir İl Müdürü ve İmam Hatip Liseleri Koordinasyon Kurulu Üyesi Hüseyin Güneş, İnsanlık onuruna yakışır bir hayatı inşa edebilmek için dünyayı yeniden keşfetmeye gerek yok. Hz. Muhammed’i (SAV) elçileri ve tüm rehberleri eğer doğru anlar ve hayata geçirebilirsek, her şey çok güzel olur. Bir yetimin başını okşamak, açı doyurmak, açıkta olanı giydirmek mazlumun yanında olmak, zalimin karşısına dikilmek yeri geldiğinde bu uğurda zamanını malını ve canının verebilmek gerekli. Bunlar yapılmazsa insanlık onuruna yakışır bir hayat inşa edilemez” dedi.

“KİŞİ SEVDİĞİ İLE BERABERDİR”

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (SAV) dünyaya gelişinin Mevlid Kandili ile beraber Mevlid-i Nebi etkinlikleri ile beraber kutlanacağını belirten İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Fatih Vargeloğlu, bu hafta boyunca salonlarda, camilerde ve okullarda birçok programlarda ilahiler, Naat-ı Şerifler ve Kur’an-ı Kerim dinleneceğini belirtti. Bu programlardan ayrıldıktan sonra dışarıdaki dünyada neler yaptığımıza da dikkat etmemiz gerektiğini vurgulayan Vargeloğlu, “Kur’an-ı Kerim’de ifade edildiği üzere Peygamber Efendimizi örnek kişilik olarak göreceğiz. Kendisinin de ifade ettiği üzere “Kişi sevdiğiyle beraberdir” diyor efendimiz. Biz Peygamber Efendimizi ne kadar seviyoruz? Ve yine onun ifadesi ile “Kim bir topluluğa benzer ise o onlardandır” diyor. Hayatımıza baktığımızda ne kadar Peygamber Efendimizi görebiliyoruz. Evimizde sokağımızda sınıfımızda ne kadar görebiliyoruz, onun sünnetini ne kadar yaşayabiliyoruz” şeklinde konuştu.

“HEPİMİZ VAHYİN MUHATABIYIZ”

İslam’ın iki tane temas noktası, iki tane temel kalesi olduğunu da dile getiren Vargeloğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bunlardan birisi Kur’an-ı Kerim diğeri ise sünnettir. Bakışımız buna göre olacak. Yani biz kendimizi İslam’a göre uyduracağız. İslam’ı kendimize göre değil. Bizim amacımız ne İslam’ı kendimize göre; o da olur, şu da olur diye değiştirmek, ne de insanları o da suç, bu da suç diye korkutup, dışlamak değildir. Burada bu işin ilmini yapacak olan İmam Hatip öğrencileri var. Dolayısıyla İmam Hatip öğretmenleri ve idarecilerine büyük yük düşüyor. Peygamber efendimizin hayatını, sabahından akşamına, çocukluğundan vefatına kadar gayet güzel bir şekilde öğretmeniz gerekiyor. Sadece anlatarak değil onunla yaşamalarını sağlamak gerekiyor. Rabbim Peygamber Efendimizi örnek almayı, onunla yaşamayı, onun gibi yaşamayı bize nasip eylesin. Ahirette de onun şefaatine nail olmayı hepimize nasip eylesin. Bizde Hristiyanlık gibi din adamı müessesi yoktur. Hepimiz vahyin muhatabıyız. Hepimiz vahyi açıklamakla, anlatmakla örnek olmakla sorumluyuz. Bu iş sadece imamların, vaizlerin ya da imam hatiplerin görevi değildir hepimizin görevidir. Herkes elinden geldiğince dili döndüğünce peygamber efendimizi ve dinimizi anlatmaya çalışsın diyorum.”

Konuşmaların ardından dereceye giren öğrencilere hediyeleri takdim edildi. İlahilerle devam eden program tasavvuf müziği dinletisi ve dua ile son buldu.

 

 

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Fatih Vargeloğlu hepimizin vahyin muhatabı olduğunu belirterek, “Herkes dili döndüğünce peygamberimizi anlatmalı” dedi.

Yarışma birincileri ödüllerini İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğlu’ndan aldı.

Öğrencimiz Mustafa ŞAHAN, kompozisyon yarışması üçüncüsü Beril Turan ile birlikte, ödülünü Çiğli İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut Uğurlu’dan aldı.

KYK Müdürü Hüseyin Güneş: “İnsanlık onuruna yakışır bir hayatı inşa edebilmek için dünyayı yeniden keşfetmeye gerek yok.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.